Близо 70 участници се включиха в заседанието на НСОРБ по демографски и социални политики

В София се проведе пролетното заседание на Постоянната комисия на НСОРБ по демографски и социални политики, с участието на близо 70 представители на общини. В рамките на дневния ред, на 10 и 11 април бяха разгледани актуални и важни теми от сферата на социалните дейности.

Срещата откриха съпредседателите на комисията Росица Димитрова, директор дирекция „Социални дейности и здравеопазване“, община Велико Търново и Веселина Ботева, директор дирекция „Социална политика“, община Пловдив. Те приветстваха колегите си и очертаха основните теми на дискусия.

В първата сесия на заседанието бяха дискутирани въпроси свързани с разработването, обсъждането и приемането от общините на първите годишни планове за социалните услуги за 2026 г. съгласно чл. 38 от ЗСУ и Наредбата за планирането на социалните услуги. Съгласно Наредбата за планиране на социалните услуги същите трябва да бъдат приети и изпратени в АСП до 31 август на текущата година. В рамките на дискусиите бяха коментирани и възможностите за разработване на облекчена административна процедура за трансформиране на услугите. Представителите на Агенцията за социално подпомагане Поля Каньова, директор дирекция „Социални услуги“ и Миглена Хитова, началник отдел „Планиране, администриране и методическа подкрепа – СЕВЕР“ , дирекция „Социални услуги“ споделиха информация за времевия график, детайли по подготовката на методически насоки за разработването и приемането на Плановете и дадоха предложения за някои предварителни дейности, които биха подпомогнали общините в изготвянето им.

Поля Каньова благодари на НСОРБ и ръководството на комисията за активната работа и поканата за участие в срещата. Тя сподели, че разработването на Годишните планове за социалните услуги е предизвикателство и общ ангажимент на АСП и общините, по който се работи. „Към момента разработваме методически указания и насоки, като се опитваме да бъдем максимално коректни, да изпълним нормите на законодателната рамка, а от друга страна да направим лесно и достъпно попълването на информационния масив от страна на общините“ каза Каньова. Тя информира участниците, че от АСП се стремят рамката да бъде унифицирана и да обхваща всички мерки. Според представителите на Агенцията, те ще имат готовност да изпратят насоките до общините след 22 април или най-късно в началото на май. На изразените опасения от страна на представители от общините – членове на комисията, че сроковете са кратки и няма да бъдат изпълнени, от АСП изразиха увереност, че ще бъдат спазени и не представляват проблем.

Миглена Хитова и Поля Каньова заявиха, че планират в практическите насоки ще бъде предвидено и осигуряване на възможност за текущо решаване на възникналите предизвикателства, с цел подпомагане процеса на изготвяне на Плановете. „Наясно сме, че сте изключително натоварени. Ще обърнем внимание на детайлите, кои са задължителните елементи, които трябва  да присъстват в Годишните планове, за да бъдат от полза за вас.“ допълни Каньова. Тя информира присъстващите, че заедно с предвидените насоки, ще бъдат определени и лицата за контакт – служители от двата отдела на АСП, с които общините могат да комуникират. На официалната страница на Агенцията ще бъдат периодично публикувани зададените въпроси и отговори, за да са достъпни за всички общини.

В широка и активна дискусия с участниците в заседанието, представителите на АСП получиха информация за актуални проблеми, за които е необходимо да бъде намерено решение. Гостите дадоха също примери кои услуги трябва да бъдат включени при планирането, какви грешки се допускат най-често и обсъдиха варианти на основата, която да бъде попълвана. Те допълниха, че ще подготвят темплейти, но са готови да обсъдят и други варианти за подаване на информацията.

Съпредседателят на ПКДСП Росица Димитрова апелира да продължи „комуникацията с разбиране“ с двете агенции и МТСП. Тя посочи и някои „тесни места“, на които трябва да се обърне внимание, като например изясняване на дефиницията „място“ и „потребител“ и каква информация носи това.

В дискусията като особено важен се очерта въпросът с финансирането и планирането и изготвянето на Годишните планове на социалните услуги за 2026 г. без приети нови финансови стандарти. Поставен бе и въпросът на обсъждането на Плановете с общинските съвети в поставените срокове, с оглед изтичането на сроковете през м. август, когато те не провеждат заседания. Практически, общините ще трябва да готови по-рано със своите планове, да са ги подложили на задължителното 30-дневно обсъждане и да са ги представили за приемане в общинските съвети до края на м. юли.

Във втората част на заседанието бяха обсъдени тесните места и добрите практики при подготовката на отчетите с обобщена информация относно постигнатите резултати при предоставянето на социални услуги. Анна Кръстева, началник отдел „Анализи“, дирекция „Контрол, мониторинг и лицензиране на социалните услуги“ (КМЛСУ) и Христина Пантева, началник отдел „Североизточен“, дирекция КМЛСУ в Агенцията за качество на социалните услуги (АКСУ) говориха и за резултатите от прилагането на програмата за развитие на качеството на предоставяните социални услуги и резултатите от проведения годишен контрол и мониторинг.

Представителите на АКСУ апелираха за по-ритмично подаване на отчетите от страна на общините. Те споделиха, че разчитат на текстовата част на отчетите, за да се информират за извършвания контрол, предлаганите услуги и тяхното качество. Стана ясно, че следващата година Отчетите ще се подават през нова електронна система. Анна Кръстева и Христина Пантева обърнаха внимание на общините да изпращат при тях и договорите за възлагане на услуги на външни доставчици, тъй като има липси. Те отбелязаха също, че първите издадени лицензи на частни доставчици изтичат в началото на следващата година, а подновяването се случва ако доставчикът си е подал заявление 3 месеца преди крайната датата на лиценза, т.е. около септември 2025 г.

Експертите информираха, че във връзка с осъществяването на контрол и мониторинг на социалните услуги, общините ще получат през месец май писмо да изпратят до АКСУ информация за осъществения контрол и мониторинг на услугите, с приложени документи – заповеди, доклади, графици, предприети мерки след направения контрол и др. Те призоваха експертите от общините да им посочват и различни проблеми, които са възниквали, свързани с контрола и дали е обсъждан вариант за възлагане контрола на външни лица. Планирано е да се събират данни за 2024 г.

Представителите на Агенцията информираха и за планови и извънредни проверки на място, най-често на грижата за лицата с деменция, като най-често проверявани от КПИ. Те споделиха, че са отворени за въпроси на телефоните в АКСУ.

В заключителната за първия ден част на заседанието, Веселка Иванова, началник отдел „Програми и проекти на общините“ в НСОРБ представи пред участниците настоящи и предстоящи възможности за подкрепа на общинските европроекти в социалната сфера и призова общините за активност. Комисията дефинира и редица ключовите предизвикателства и възможни решения в социалната сфера през следващите 10 години, които могат да бъдат част от „Визията за развитие на общините 2025+“.

През втория ден, бяха обсъдени приоритетните предложения на НСОРБ по Бюджетната процедура за 2026 г. и идеите за определяне на стандартите за финансиране на социалните услуги. Секретарят на ПКДСП и ръководител екип „Местни политики и финанси“ в НСОРБ Даниела Ушатова начерта основните предизвикателства и посочи нови моменти, на които да се обърне внимание като качването на трудови договори в електронна среда считано от 1 юни, преминаването към вътрешен електронен документооборот, промените свързани с въвеждането на еврото и др. По предложение на членовете на комисията, предстои НСОРБ да организира различни присъствени и онлайн обучения за експертите в социалната сфера и представителите на социалните услуги по новите ангажименти.

Иван Пейчев, директор, социални услуги в общността в Приют, община Горна Оряховица представи много детайлно отговорната работа в Приюта в Горна Оряховица. Той разказа за актуалното състояние с конкретни цифри, сподели проблема с много ниски възнаграждения и отказите за постъпване на работа. В последвалата дискусия, общинските експерти представиха различни проблеми и се обединиха около предложението да се поиска, добре мотивирано с примери от практиката, повишаване на финансовия стандарт за Приютите, Центровете за временно настаняване и изравняване на условията за финансиране с тези на кризисните центрове. Беше обърнато внимание и на трудната работа с потребителите и начина на насочването им. Росица Димитрова допълни и за необходимостта от медицински специалисти за работа с бездомните лица, които имат и много здравословни проблеми.

Даниела Ушатова сподели, че на базата на проучване, което предстои да бъде проведено е възможно формулиране на искане, с което да се определят по-ясно изискванията и начина на финансирането на здравните кабинети в услугите и специалистите заети.

Беше обсъдена и необходимата подкрепа от НСОРБ по организиране и обезпечаване дейностите по насочване за ползване на социалните услуги, считано от 1.01.2026 г. По темата, участие взе и изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева, която подчерта, че НСОРБ не е спирало и не спира да работи с МТСП и МФ. Тя сподели, че нашите усилия са съсредоточени към разширяване на целевата група и вдигане на бюджета за „Асистентската подкрепа“ за 2026 г.

Представени бяха и възможностите за колективен достъп на общините до справки през платформа RegiX. Бе уточнено, че общината, с официално писмо до НСОРБ, може да предложи да бъде осигурен достъп до определена система, база данни или поле/та, което да е мотивирано с определено по закон основание да достъп до такива данни и от необходимостта да бъде използвано за улеснение работата.

С благодарност към участниците за включването в обсъжданията на въпроси, свързани с оперативната работа, съпредседателят на ПКДСП Веселина Ботева закри заседанието. Тя сподели своята удовлетвореност от активната работа през двата дни и оптимизма си по отношение на добрите контакти между експертите.

/ДУ/ /МЯ/