Боровец посрещна сърдечно участниците в Националната среща на главните архитекти и експертите по устройствено планиране от общините

В к.к. Боровец, с любезното домакинството на Община Самоков, от 23 до 25 април се проведе 13-ата Национална среща на главните архитекти и експертите по устройствено планиране от общините. В събитието взеха участие над 100 главни архитекти и експерти от общини.

През първия ден участниците във форума имаха възможност да проведат дискусия „на терен“ и да са запознаят с добрите практики на община Самоков за развитие на градската среда, опазване и съхраняване на културно-историческото наследство, както и една от най-големите частни инвестиции на територията на общината.  

Събитието бе открито от инж. Николай Хитров, заместник-председател на Постоянната комисия на НСОРБ по устройство на територията, инвестиционно проектиране и строителство, директор на дирекция „Устройство на територията“ в община Троян. Приветствия към участниците отправиха кметът на общината Самоков д-р инж. Ангел Джоргов и изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева.

Инж. Джоргов подчерта, че форумът се е утвърдил като едно от най-значимите експертни събития и през годините се е наложил като място за споделяне на идеи и конструктивен диалог между институциите. „Подобряването на средата, инфраструктурата и облика на нашите населени места е основен приоритет за всяка община, а главните архитекти са ключовите визионери в този процес“, заяви той.

Кметът на Самоков обърна внимание и на едно от най-сериозните предизвикателства пред местната власт – задържането и привличането на квалифицирани специалисти. Той подчерта, че конкуренцията с частния сектор за кадри като архитекти и инженери е сериозна, особено за по-малките общини. „Привличането на такива експерти е от съществено значение, защото именно тяхната професионална компетентност и отдаденост стоят в основата на всеки успешен проект и всяка значима промяна в градската среда“, допълни инж. Джоргов.

Той подчерта значимата роля на архитектите и урбанистите за развитието на градовете, които дават посоката, в която да се развиват общините. Кметът сподели, че в момента в Общината работят двама архитекти. „Ние сме община, която изключително много разчита на туризма. Той е съществена част от нашата икономика. По-добрата визия на града и на 24-те села, както и на трите курортните комплекса зависи от качествената работа на общинската администрация. Ние постоянно трябва да надграждаме и селищата да имат не само по-добра визия, но и подобряване на условията за живот на нашите граждани“, отбеляза Джоргов.

Изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева благодари на домакините от Самоков за представените в рамките на Срещата добри практики и подчерта, че по този начин с посещенията на място са се видели практическите резултати от добрата работа и вложения ентусиазъм на общинския екип. Тя пожела успешна и вдъхновяваща среща на участниците и благодари на главните архитекти и експертите по устройствено планиране за това, че с тяхната ценна експертиза те са избрали да работят в общините и сподели, че общинските ръководства оценяват високо това.

В първия форум бяха дискутирани въпроси, свързани със законодателството и реформите в сферата на устройството на територията. Силвия Георгиева представи промените в нормативната уредба през последната година, засягащи пряко или косвено устройственото планиране. Тя очерта актуалните задачи, които стоят пред общините за 2025 г., отчитайки късното приемана на ЗДБРБ, като акцентира върху следните по-важни предстоящи задачи:

  • Задължително въвеждане във всички общински администрации до 31.12.2025 г. на електронен вътрешен документооборот;
  • Създаване на електронен архив, автентичност и дългосрочно съхранение на документи според новата Наредба за учрежденски архиви (ПМС №67/2024 г.);
  • Адаптиране на информационните системи обработващи финансова информация до 30.09.2025 г. (регламентирано в Закона за въвеждане на еврото в РБ);
  • Информационни системи и киберсигурност – Директива NIS 2 – техническо обновяване и обучения.
  • Засилване на ролята на електронния документ и безвъзмездното предоставяне на услуги – обновен портал на АГКК – КАИС и др.

Силвия Георгиева препоръча  да се работи в посока актуализиране на наредбите за таксите и на цените на услугите, с оглед предстоящото въвеждане на еврото. Друг акцент в нейното изказване, беше осигурената от НСОРБ възможност за колективен достъп на общините до множество регистри, поддържани от централната администрация през Информационна система за обмен на справочна и удостоверителна информация –  Regix, и информира, че към момента общините имат достъп до над 40 вида справки от 24 регистъра, поддържани от 17 административни органи.

Урб. Мила Гиздова, старши експерт „Териториално развитие“ в НСОРБ представи работата на междуведомствени работни групи в сферата на устройството на територията с участието на представители на Сдружението и общините през 2024 и 2025 година за изготвяне на предложения за изменения и допълнения на подзаконови нормативни актове.  В панела бяха представени и изготвените от НСОРБ Становища по нормативни актове, като ЗИД на ЗУТ, ЗИД на ЗЕВИ и др. Урб. Гиздова и Евгения Немска, ръководител на стажантската програма на НСОРБ  споделиха и за взаимодействието на НСОРБ с УАСГ по Стажантската програма на Сдружението, която цели да развива и дава шанс за изява на млади хора, които искат и могат да променят вида и атмосферата на градовете и селата ни.

В Дискусионния форум с тема Процедури по реда на специализираното законодателство (ЗООС, ЗБР, ЗОЗЗ, ЗВ и др.) в устройственото планиране, инвестиционното проектиране и разрешаване на строителството участие взеха инж. Лиляна Петрова, началник на ДНСК; инж. Георги Даракчиев, главен директор на Главна дирекция „Строителен контрол“ и инж. Анатолий Младенов, началник РДНСК Софийска област. От МОСВ в събитието се включи Мирослав Калугеров, директор дирекция „Национална служба за защита на природата“.

Напредъкът по изпълнението на три ключови за МРРБ и общините проекти, с европейско финансиране, свързани с дигитализацията на инвестиционния процес бяха представени от урб. Антония Йорданова и арх. Дима Лекова, експерти в дирекция „Устройство на територията и административно-териториално устройство“ и инж. Христина Григорова, експерт в дирекция „Технически правила и норми“, МРРБ.

Проф. д-р арх. Борислав Борисов, заместник-председател на УС на КАБ сподели в отделен панел прилаганите в европейските страни добри практики в устройството на територията, които могат да бъдат приложени и у нас, ако се предприемат необходимите стъпки за промяна на националната нормативна уредба. Работата и възможностите, които предлага, включително и за главните архитекти, Европейския цифров иновационен хъб в сектор строителство в България (ЕЦИХ) бяха представени от Мария Накова.

Интерес предизвикаха и изказванията на арх. Владимир Милков, председател на УС на КАБ и арх. Нина Танчева, член на УС на КАБ и председател на Съвета на РК Хасково., които споделиха впечатленията си от практиката на община Барселона и функциите и задачите на главния архитект на Барселона.

Участниците във форума получиха уточняваща информация и за работата с кадастрална карта и регистри в обновения портал КАИС от инж. Георги Георгиев, директор дирекция „Информационни технологии и пространствени данни“, АГКК; инж. Симеон Стоянов, началник-отдел „Геоинформационни системи”, дирекция „Информационни технологии и пространствени данни”, АГКК; д-р инж. Стефан Петров, координатор на проекти за информационни и комуникационни технологии, отдел „Информационни технологии“, дирекция „Информационни технологии и пространствени данни”, АГКК.

В третия ден на събитието, съдия Галина Солакова, представител на Върховния административен съд дискутира с присъстващите практиката на ВАС по прилагане на законодателството в сферата на устройственото планиране и разрешаване на строителството.

Архитектите и експертите по устройствено планиране имаха възможност да се запознаят с предложения и възможности за по-ефективни решения в областта на устройственото планиране, инвестиционния процес и благоустрояването на населените места от срана на бизнеса.

Форумът отново доказа, че когато експертите от различните институции работят съвместно се намират най-точните и правилни решения.