Българското председателството на Дунавската Стратегия – тема на работна среща между НСОРБ и регионалния министър

Мотото, под което ще се състои Българското председателство е „Свързани региони, повече сплотеност: По-силен Дунав за всички“

Концепцията за провеждане на предстоящото председателство на Стратегията на ЕС за Дунавския регион, както и рамката на графика с национални събития за инициативата, предложена от Националната група на високо ниво по Националния координационен механизъм за изпълнение на инициативата бяха обсъдени на работна среща между НСОРБ, регионалния министър Иван Иванов и неговия заместник – Дора Янкова.

От страна на местните власти участие взеха д-р Емил Кабаиванов – член на УС на НСОРБ и кмет на община Карлово, Милен Дулев – председател на Асоциацията на дунавските общини „Дунав“ и кмет на община Белене, д-р Цветан Ценков – кмет на община Видин, Пенчо Милков – кмет на община Русе, д-р Генчо Генчев – кмет на община Свищов, изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева, изпълнителният директор на АДО Маргарита Цекова, както и членове от екипа на НСОРБ.

„На 1 януари 2026 г. Република България за втори път (след 2018 г.) ще поеме председателството на Дунавската стратегия. Настоящата работна среща с Вас, представителите на общините, бележи финалния етап от формирането на рамката. Чрез НСОРБ каним местните власти да се включат в провеждането на председателството – бихме искали да получим Вашите послания, които да отправите в рамките на инициативата, както и да заявите събития на местно ниво, за включване в официалния график“, заяви министър Иванов.

Министърът посочи още, че Координационният механизъм, който България е изградила, за да гарантира ефективното участие и представяне на страната ни в Дунавската стратегия, е инструмент с дългосрочна стойност и срещи като днешната са не само работен формат, но са и възможност за стратегическо планиране, съгласуване на визии и засилване на сътрудничеството между институциите.

 

Националният координатор на Дунавската стратегия за България Вяра Минчева представи пред участниците концептуална рамка, съдържаща основните приоритети на Българското председателство.

Като основен акцент в политическия фокус на председателството тя изтъкна намаляването на различията чрез засилено сближаване и интеграция с основен акцент върху регионалните неравенства като предизвикателство за конкурентоспособността и стабилността; припознаване ролята на градовете като движеща сила за намаляване на различията и постигане на напредък в социалното сближаване, уменията и културната свързаност.

Вяра Минчева подчерта, че Дунавската стратегия е инструмент за сътрудничество, който обхваща над 100 млн. души или една пета от жителите на ЕС. България е ангажирана с координирането на две приоритетните области, свързани със сигурност и туризъм.

“Целта на МРРБ е да приобщи общините да бъдат партньори в провеждането на председателството, не просто домакини. Насърчаваме Ви да заявявате мероприятия за включване в календара на председателството – трансгранични срещи на градовете от двете страни на реката, младежки инициативи, фестивали, партньорски събития”, заяви националният координатор и постави акцент върху отбелязването на Денят на река Дунав – 29 юни, както и провеждането на мащабна среща на националните координатори и координатори на приоритетни области в Русе.

„Дунавските общини имаме добри партньорски отношения с румънските си съседи – реализираме множество събития, включени в културните календари и от двете страни“, каза кметът на Видин д-р Цветан Ценков и заяви желанието на Общината да организира най-големия балкански фолклорен фестивал, в партньорство със съседната Община Калафат. Заедно с това, кметът информира за интереса към четвъртото издание на Art Festival “The River“ край средновековната крепост “Баба Вида”, което за четирите си издания се наложи като едно от най-мащабните светлинни събития с музика, светлинни ефекти и 3D мапинг.

Кметът изтъкна, че е необходимо Българското председателство да постави три сериозни теми като послания , обединяващи всички участници в инициативата – модерна свързаност, устойчив туризъм, развитие на индустрията и съвременни технологии.

По време на срещата кметовете на дунавските общини бяха категорични, че проблемът с обработването срещу комари е изключително сериозен, което налага потребността от търсене на подкрепа от централната власт.

Изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева информира, че Сдружението ежегодно апелира за законово регламентиране на комплекс от мерки на национално ниво, които да гарантират активна, навременна и координирана реакция на държавата и общините за овладяване на комарните популации по поречието на река Дунав, делтите на реките в Дунавския басейн, по Черноморието и по течението на реките Марица и Тунджа.

Проблемите във всички населени места в заливните територии са изключително сериозни и са свързани с невъзможността за ефективна обработка, поради различната им собственост. Към момента, в рамките на законодателството, съответните институции обезпечават дейностите за контрол на комарните популации на парче, в зависимост от вида на собствеността на съответната територия.

„Многократно сме споделяли трудностите с обработката на цялата територия на рисковите общини, както поради недостига на средства, така и заради липсата на координация с другите собственици на терени. Проблемът с популацията на комари за дунавските общини е доста по-сериозен“, заяви Силвия Георгиева.

Отношение по темата изрази и изпълнителният директор на АДО Маргарита Цекова, която акцентира върху действията на Асоциацията за решаването на проблема. Госпожа Цекова информира още, че АДО вече е провела допитване до членовете си за конкретни събития за включване в календара на българското председателство.

Кметът на Белене Милен Дулев сподели за една от ключовите инициативи на Общината при отбелязването на Деня на река Дунав – „Лодка на желанията“. В рамките на тази инициатива жителите и гостите на Белене пишат своите желания на екологични хартиени лодки, които пускат във водата. Кметът предложи мултиплициране на инициативата в общините по цялото поречие, което би предизвикало внимание и интерес.

„Една от целите ни може да бъде да обърнем внимание към инициативата на МК за получаването на статут на обект на световното наследство на ЮНЕСКО на долното течение на Дунав. Това все още не е факт, а поречието й е пълно с важни римски паметници, представляващи археологически интерес на световно ниво“, предложи още Милен Дулев.

„Адмирирам формулировката на мотото тази година – „Свързани региони, повече сплотеност: По-силен Дунав за всички“. Ние трябва да имаме самочувствието и гордостта, че река Дунав е гръбнакът на Европа. Нашето послание трябва да бъде именно това – че реката ни сплотява и прави силни“, каза кметът на община Русе Пенчо Милков и добави, че общинската администрация е подготвена да домакинства форума на националните координатори. „Ще включим университетите и образователните институции при планирането и предлагането на събития за календара“, заяви още той.

„Въпросът с комарите не локален, той е от интерес на национална здравна сигурност. Добър сигнал е отпускането на средства за обработка към здравното министерство, въпрос на технически процедури е да проблемът да бъде решен“, изрази мнение кметът на Русе.

Кметът на Карлово и член на УС на НСОРБ д-р Емил Кабаиванов заяви, че срещата по темата за българското председателство на Стратегията на ЕС за Дунавския регион е навременна и местните власти ще могат ефективно да се включат в планирането на графика за събития. Той увери, че екипът на НСОРБ е на разположение за координация и ще информира общините за възможността.

В заключение д-р Кабаиванов предложи провеждане на работна среща на УС на НСОРБ с регионалния министър, посветена на актуални теми, свързани с реализирането на приоритетните проекти на местно ниво.