Статия в „Капитал“ разглежда темата за неясното второ плащане на Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) и различните сигнали за програмите за саниране.
Последните новини са, че все пак сградите със 100% грант от плана (Етап I) ще бъдат изпълнени въпреки риска от кратките срокове – 15 месеца, но само ако общините подпишат договори с изпълнители до края на май. Проектите с 20% съучастие по плана (Етап II) също се оказа, че могат да бъдат спасени, ако етажната собственост на всяка от сградите се съгласи да продължат с процедурите. Регионалното министерство събира още информация от общините, пише в материала. До момента готовност за изпълнение на проектите са заявили 218 Сдружения на собствениците от 38 общини. От „Капитал“ припомнят, че по Етап II на ПВУ са одобрени общо 282 проекта от 51 общини. Но ако същите срокове важат и за тях, задачата ще е сложна. Редом с това съвсем наскоро бе обявена нова национална програма за “безплатно” саниране с 2,5 млрд. лв. до 2029 г. Целта й е да бъдат обновени сградите в резервния списък от Етап I по ПВУ, а финансирането да става през ББР. Условията по нея още не са напълно ясни, но, изглежда, схемата ще е същата като при програмите от предходни години, коментира авторът Рая Лечева.
Тя споделя мнението за изначален и принципен проблем около санирането в България. Докато в много страни в Европа работещата формула за енергийната ефективност на домовете е постоянно действащи програми с частичен грант (до 50%) и допълващо финансиране с кредит, гарантиран от държавата, тук домакинствата могат да получат или всичко наготово безплатно от държавата или да направят всичко за собствена сметка. И нищо помежду, защото – както се оказва, в страната няма нито един работещ фонд или кредитна линия специално за саниране.
„Общините полагат огромни усилия да наваксат изоставането – остава малко повече от година до края на периода на допустимост на разходите, който е юни 2026 г., коментира за “Капитал” изп. директор на НСОРБ Силвия Георгиева. Сдружението настоява да се създаде средносрочна програма за всички проекти в резервния списък.
Камарата на строителите в България също призова за дългосрочна, а не кампанийна програма, която да осигури стабилност на сектора и да подобри качеството. От там посочват, че подобни кратки срокове за ударно изпълнение на проектите и недостигът на подготвен кадри са предизвикателство. На мнение са, че е нужен устойчив механизъм за финансиране, който да е свързан със задължителните по закон отчисления за ремонт и поддръжка на етажната собственост.
Статията може да прочетете ТУК.
/МБ/