НСОРБ взе участие в заседание на Временната парламентарна комисия по безводие

Кметът на община Тетевен и член на УС на НСОРБ д-р Мадлена Бояджиева, изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева и експерти от Сдружението взеха участие в заседанието на Временната комисия за установяване на факти и обстоятелства относно проблемите с безводието, по покана за изслушване от председателя на Комисията Младен Шишков.

В рамките на изказването си изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева запозна членовете на Комисията с основните идентифицирани проблеми от гледната точка на местните власти.

Разхвърлянето на отговорностите

Ангажиментите по управлението на водите и стопанисването на системите и съоръженията са разделени между множество институции и стратегически документи на централно, басейново, регионално и местно ниво. 17 институции имат функции в сектора, съгласно сега действащото законодателство – 11 са на национално ниво, 5 са на областно ниво и 1 (общината) на местно ниво. Това изключително затруднява координацията и взаимодействието между тях за провеждане на успешна политика в сектора и води до неефективно разходване на ограничения публичен ресурс.

Освен това, в сектора няма и действащ стратегически документ, който да определя основните цели, приоритети, етапи и необходими средства и източници на финансиране за изграждане и развитие на ВиК системите в България. Последният такъв документ е Стратегията за развитие и управление на водоснабдяването и канализацията 2014 – 2023. При нейното изготвяне през 2013 г. е констатирано, че инвестиционните нужди за развитие на ВиК сектора са около 11 млрд. лв. Днес, 12 години по-късно, това число вероятно е нараснало, но НСОРБ няма данни за актуално остойностяване на всички потребности в сектора.

Фрагментираното законодателство в сектора и намерението на държавата да въведе спорен нов Закон за водоснабдяването и канализацията

От 2018 г. продължава дискусията за актуализирането на нормативната база, която не води до работещи реформа, а до пълна централизация с доминиращо държавно управление. Намеренията за реформа в българската система за управление на водите водят до намаляване на конкуренцията, елиминират бъдещо публично-частно партньорство и предлагат закриване на работещи общински ВиК дружества.

НСОРБ, като представител на общините в качеството им на собственици на ВиК инфраструктура, счита, че този закон трябва да отчита правото на различни форми на собственост и да дава гъвкава рамка за стопанисване и експлоатация на ВиК съоръженията. Регулаторната рамка на водния сектор в България следва да защитава в пълна степен правата и интересите на потребителите, като се насочва към подобряване обслужването на гражданите, повишаване ефективността на ВиК дружествата, внедряване на нови технологии, намаляване загубите на вода и не на последно място регламентиране на социалната поносимост и грижа за уязвимите потребители.

Европейската практика показва ясно, че местните власти са тези, които отговарят за предоставянето на ВиК услугите, независимо от начина им на предоставяне, териториалния обхват и статутът на ВиК операторите. Централната власт в България се кани да направи точно обратното – пълна национализация на работещите общински ВиК дружества и механично окрупняване на ниво административна област, без никакъв анализ и вземане предвид на географските, социално – икономическите и природни характеристики на отделните общини и области.

Недостатъчното и недобре управлявано финансиране в сектора

Основно се инвестират европейски средства (предоставени на ВиК операторите), а националните средства са фрагментирани, когато и ако има, без ясни правила, критерии или срокове.

По предварителна молба на Председателя на Комисията, НСОРБ представи и обобщение на информация за готовността на общините за инвестиции във ВиК инфраструктура. Сдружението проведе проучване, в което 170 общини изпратиха информация за планираните от тях инвестиции във водопреносна и канализационна мрежа.

Анализът включва информация за 770 проекта, от които за 650 общините са посочили, че имат проектна готовност. За част от тях е заявена и индикативна (или стойност по КСС/по обявена обществена поръчка), като обобщено възлизат на близо 2,1 млрд. лв. Стойностите са прогнозни поради етапа на проекта или необходимостта от актуализиране на проектната документация.

Основните препоръки от общините, дадени в рамките на проучването, са в посока създаване на Национален фонд за подобряване на инфраструктурата на водопроводната и канализационна мрежа /по модела на Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради/, както и инвентаризация на наличната инфраструктура, чрез създаване на единна нифромационна система за техническото и експлоатационно състояние на ВиК мрежите на територията на общините в РБългария и др.

Кметът на община Тетевен д-р Бояджиева изрази своето удовлетворение, че темата за безводието е във фокуса на вниманието на 51-то НС и за сформираната комисия по проблемите с безводието.

„Тази тема става все по-актуална предвид изменението в климата, последните години наблюдаваме все повече населени места остават без вода. По закон, ВиК съоръженията са публична общинска собственост, тяхното изграждане, реконструкция, модернизация са задължение на общинската власт. Всички знаем какво е състоянието на тези съоръжения, дори в изтеклата вече Стратегия за развитие и управление на водоснабдяването и канализацията са дефинирани точно какви са проблемите, като едни от основните от тях са честите аварии, поради лошото качество на мрежата, както и недостатъчните инвестиции в този сектор.“

„Кметовете правят всичко възможно да намалят течовете и излишния разход на вода, но необходимите инвестиции са изключително големи и местната власт не би могла да се справи без държавна подкрепа“, заяви още тя.

Д-р Бояджиева посочи примера на община Тетевен – за периода от първия си мандат към момента общината е инвестирала собствен и целеви ресурс от над 5 млн. лв., с които са ремонтирани близо 15 км. от ВиК мрежа на територията на Тетевен. Въпреки това, налице е недостиг на вода в част от населените места в общината.

Представителите на НСОРБ заявиха, че е необходимо безводието да бъде поставено като въпрос от национална сигурност. Подчертаха необходимостта от създаване на координационно звено, което да координира всички институции, отговорни за водоснабдяването, както и осигуряването на траен и целеви източник за финансиране от държавния бюджет за изпълнение на проектите.

Членовете на Комисията изразиха своята удовлетвореност от проведената дискусия, като предстои подробно да бъдат обсъдени варианти за справяне с проблемите, свързани с безводието в страната.

/МГ/

/ИИ/