НСОРБ и вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов обсъдиха възможности за партньорство по актуални теми

Публично-частното партньорство за развитие на инфраструктурата, отговорностите на местната и централната власт за осигуряване на безопасността на движението по пътищата, както и съвместна работа по конкретни законови изменения обсъдиха на първа работна среща ръководството на НСОРБ, вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията (МТС) Гроздан Караджов и неговият екип.

От страна на местните власти присъстваха заместник-председателят на УС на НСОРБ и кмет на община Троян – Донка Михайлова, членовете на УС на НСОРБ – д-р Емил Кабаиванов, кмет на община Карлово, и Белгин Шукри, кмет на Исперих, членът на КС на НСОРБ и кмет на Сливница – Васко Стоилков, заместник-кметът на община Елин Пелин – Кънчо Кънев, изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева и членове от екипа на Сдружението.

Участие в дискусиите между ръководствата на НСОРБ и МТС взе и Мария Киримова – ученичка от 11 клас и председател на Младежки парламент-Троян. Срещата й с министър Караджов бе част от програмата в рамките на инициативата на Община Троян по повод 9 май – Денят на Европа – „Кмет за един ден“. 

Инициативата всяка година дава възможност на троянските ученици да се запознаят отблизо с работата на администрацията, по какви въпроси могат да търсят съдействие от институцията, как да си взаимодействат като граждани на общината с нея.

„Местните власти и МТС имат много теми от общ интерес, за които заедно да търсят решения, водещи до подобрено благосъстояние на общините и гражданите. Целта е да се обмени информация и мнения за практически стъпки и стратегии, които да гарантират напредък, като същевременно защитават обществените интереси“, се обърна към учасниците в срещата заместник-председателят на УС на НСОРБ Донка Михайлова.

Тя заяви още, че за справянето с неотложните предизвикателства в транспортния сектор НСОРБ ще разчита на конструктивния диалог, установен с министър Караджов и екипа му. Кметът на Троян изказа благодарност за личната ангажираност на вицепремиера към проблемите на общините и в качеството му на регионален министър през 2022 г.

Министър Караджов информира, че на ниво правителство в момента се разработва програма на обектите с възможност за публично-частно партньорство по Закона за концесиите и държавата ще осигури експертна подкрепа и методически указания за централните ведомства и местната власт, които решат да започнат концесионни процедури.

 

“В МТС има примери за успешни концесии на летища и пристанища. Разчетите показват, че приходите от тези обекти след концесионирането им са в пъти по-високи от дивидента на държавата преди това”, заяви министърът и допълни, че централната власт очаква активен диалог с местните власти по това направление.

„Имаме наблюдение сред европейските си партньори, че концесионирането е изключително разпространен и успешен инструмент за подобряване на инфраструктурата в различни сфери – образование, социални услуги, строителство, природни богатства. От държавата и общините зависи да анализираме опита си до момента. Много е важно при планирането на такова начинание да намерим баланс между публичния и частния интерес и да заложим достатъчно ефективни инструменти за контрол“, заяви кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов и добави, че общините подкрепят стратегическата визия на държавата за привличане на частни инвестиции при проекти от социалната и транспортна инфраструктура.

Предстои Управителния съвет на НСОРБ да разгледа и обсъди темата, преди заемането на официална позиция.

От ръководството на Сдружението изразиха надежда за намиране на пресечна точка по темата за несъгласието на местните власти с проектозакона за водоснабдяването и канализацията /ЗВиК/, който не допуска правото на различни форми на стопанисване и експлоатация на ВиК съоръженията, включително чрез публично-частни партньорства и концесия за ползване и услуги (Повече: ТУК).

С рамките на работната среща се обсъдиха още приетата от МС Програма за изпълнение на мерки за безопасност на движението по пътищата, както и ролята на местната власт при изпълнението и контрола.

“Вече ще бъде възможно записите от камерите на общините и други технически средства да се ползват като доказателствено средство за издаване на административни наказания, защото това е огромен информационен ресурс, който в момента не се използва”, посочи вицепремиерът Караджов. Той подчерта, че ще се разширят правомощията на местната администрация, така че тя да може да налага наказания на установените нарушители, а част от събраните приходи ще бъдат инвестирани за решаване на проблеми с безопасността по места.

Гроздан Караджов заяви, че централната и местната власт трябва да работят в синхрон, за да има максимална ефективност на мерките, и именно затова първата среща след приемането на пакета от дейности е с НСОРБ. „Една от точките, която предстои да изпълним, е републиканските пътища в населените места да бъдат стопанисвани от една администрация. Абсурдно е един елемент от пътя да е на едно ведомство, а друг елемент на друго ведомство“, коментира още вицепремиерът.

Други мерки, заложени в програмата, са финансово осигуряване на дейността на общините по изпълнение на политиката по безопасност на движението по пътищата на общинско ниво, както и по-ефективното използване на средствата от Фонда за безопасност на движението по пътищата. Първата предвижда създаването на стандарт за делегирана от държавата дейност „Общински дейности по безопасност на движението по пътищата“, а втората ще позволи ускоряване използването на събраните средства от глоби за решаване на реални проблеми по безопасността.

По време на срещата представителите на общините акцентираха и върху конкретни предложения на НСОРБ по текстовете в ЗИД на Закона за движението по пътищата. От ръководството на Сдружението заявиха, че основният интерес на общините е осигуряването на качествени, достъпни и устойчиви обществени транспортни услуги за гражданите. Затова законодателната рамка следва да осигури на местните власти достатъчно правомощия и ресурси за ефективно планиране, управление и финансиране на транспортната система, като се съобразява със специфичните нужди на всяка община, особено на по-малките и отдалечените.

Кметовете сложиха фокус и върху прилагането на съвременни информационно-комуникационни технологии (ИКТ) за оптимизиране на процесите по управление и контрол. Сдружението предлага въвеждането на единна национална информационна система за управление на обществения транспорт, която би подпомогнала координацията на транспортните услуги и техния мониторинг, осигурявайки достъп до данни в реално време и по-голяма прозрачност в дейностите.

 

/ИИ/