На 21 и 22 май в гр. Бургас НСОРБ организира и проведе трети поред дискусионен форум Модели за управление на битовите отпадъци от общините – реалностите и възможните решения. В двудневното събитие участваха представители на общините от Югоизточния регион за планиране, които дискутираха темата за реформата в управлението на отпадъците. Участниците имаха възможност детайлно да се запознаят с примерни модели за организация на дейностите в сферата, разработени от екипа на консорциум „РЕЦ и партньори“, по изпълнявания от Сдружението проект за подпомагане на общините.
Регионалната дискусия е част от шестте форума, организирани по райони за планиране, в рамките на изпълнявания от НСОРБ проект „Модели за оптимизиране на процеса на управление на битовите отпадъци от общините в България”, финансиран по Програма „Околна среда“ 2021 – 2027 г.
В началото на срещата, изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева благодари на участниците за присъствието във форума и за приноса през последните месеци с подадените от общините данни, обобщени за целите на проекта. „Темата за управлението на битовите отпадъци беше гореща през цялата 2024 г, с повечето от вас сме се срещали и сме работили по различни варианти и в различни формати.“ допълни тя.
Силвия Георгиева представи основната идея на проекта и подчерта, че целта е да бъдат подпомогнати общините по организацията на управление на отпадъците. „Ангажирахме се с този проект, който се финансира от Програма „Околна среда“, във времето минахме и през доста тежки етапи в подготовката на проекта, но в момента имаме много добра комуникация и разбиране от страна на МОСВ. Отчитаме за голям напредък и обявените на обществено обсъждане предложения за промени в Закона за управление на отпадъците (ЗУО) след повече от 10 години“ сподели изпълнителният директор на НСОРБ. Тук може да се запознаете с предлаганите изменения и да ни изпратите вашите становища: https://www.namrb.org/bg/aktualno/otchakvame-stanovishta-po-proekt-na-zid-na-zakona-za-upravlenie-na-otpadatsite-17495
Изпълнителният директор на НСОРБ говори и за Плана за действие на НСОРБ и общините по преминаване към нови основи за определяне на такса битови отпадъци (ТБО), който беше приет от Управителния съвет през миналата година. Тя представи и резултати от проведената голяма среща на УС на НСОРБ с ръководствата на организациите по оползотворяване на отпадъците от опаковки (ОООО) през 2024 г. и последващата дискусионна среща на експертно ниво за обсъждане на съвместна работа за повече рециклиране и намаляване процента на депонирането на отпадъци, за които се дължи такса „Битови отпадъци“ (ТБО).
Силвия Георгиева обърна особено внимание на присъстващите за осигурения безплатен автоматизиран обмен на данни чрез Regix до 40 справки, на този етап. „Това е един от проблемите с достъп до информация, за който ни сигнализирахте предходната година, че имате и ние намерихме неговото решение, за да улесним работата Ви.“ допълни още тя.
Георгиева напомни на присъстващите, че съгласно чл. 24. ал. 5. от Наредба 7 за реда и начина за изчисляване и определяне размера на обезпеченията и отчисленията, изисквани при депониране на отпадъци, са заложени 7%, които местните администрации да разходват за информационни кампании и апелира общините да бъдат по-активни в информирането на обществеността по темата за предстоящата реформа.
По време на дискусиите бяха дадени множество примери за събирането на строителни отпадъци от представители на общините Бургас, Стара Загора, Созопол, Поморие, Малко Търново и др. и се обсъдиха идеи за справянето с някои проблеми. НСОРБ ще предложи да бъде завишен контролът от страна на МОСВ/РИОСВ над фирмите, събиращи такива отпадъци и да има следа къде са предадени строителните отпадъци. Обсъдени бяха и въпроси, свързани с изхвърлянето на отпадъци на нерегламентирани сметища. Част от участниците изразиха своите опасения, че те ще стават все повече. Обсъдени бяха и проблемите и вариантите за събиране на отпадъци в малки населени места, свързани с вида и честотата на събиране, с достъпа и начина на обозначаване на улици, които са недостъпни или без имена.
Никола Дойчинов, ключов експерт от консорциум РЕЦ и партньори представи с много примери модели за събиране, позволяващи измерване на обема и/или количеството на събраните битови отпадъци в 8 вида зони: градски зони с високо строителство; градски зони с ниско застрояване и еднофамилни къщи; градски зони със смесено застрояване; централна градска част в големите градове; малки населени места с фамилни къщи; вилни зони; курортни селища; индустриални зони/паркове. Той отдели внимание на три основни момента – технически решения за системите за събиране, модели за събиране, според наличните технически решения и приложимост на моделите за събиране за разглежданите зони за обслужване. Беше показан подробно и изчислителен модел за системите за събиране. Чрез него се дава възможност за предварително дефиниране на зоните за обслужване (население, количество отпадъци), възможност за няколко системи за събиране на отпадъците и технически характеристики в рамките на една зона за обслужване, събиране на смесени, био-отпадъци (до 2 фракции) и рециклируеми отпадъци (до 3 фракции); въвеждане на характеристиките на използваните пластмасови чували, контейнери, надстройки и контейнерни площадки, определяне броя на необходимите съдове в зависимост от количество на отпадъците, честота на обслужване; % запълване, коефициент на неравномерност, определяне броя на необходимите транспортни средства и много др. Никола Дойчинов дискутира с участниците от общините отделни казуси и посочи примери и варианти за събиране на отпадъците от Германия, Литва, Франция, Кипър и други държави.
От страна на участниците, по време на обсъжданията беше представен и опита на община Поморие, която е започнала да въвежда опита на италианския град Парма, в един от кварталите си от октомври 2024 г. Споделен беше и опита им с хранителните отпадъци, които се събират с торби с RFID-кодове, като торбичките са на бройки на домакинство. Общината вече разполага и с 4 еко станции, от които 2 мобилни за хепънинг мероприятия и 2 стационарни.
Соня Янкова, експерт от консорциума представи темата за бюджетирането на бъдещите разходи и приходи и определяне на размера на таксата в зависимост от избраната основа. Тя показа варианти за попълване на примерната план – сметка по образеца на МФ, които ще бъдат допълнени с предложенията на участниците в дискусиите. Беше дискутирана и темата за социалната поносимост на ТБО.
В началото на втория ден, Десислава Кочева, експерт от консорциума по проекта представи насоки за вътрешна организация на дейността на общината и за работа с граждани и юридически лица. Тя показа процедура за оценка на необходимата инфраструктура. Даде и различни насоки и препоръки за въвеждането и прилагането на системи за финансиране на дейностите с отпадъци с правни форми за изпълнение на дейностите и примерни договорни условия. Десислава Кочева сподели и препоръки за определяне на оптимална организационна структура и разпределяне на отговорностите в общинската администрация.
Експертите Борислав Мурджев и Никола Дойчинов спряха вниманието върху насоките за реорганизация на системите за управление на отпадъците с оглед намаляване количеството на депонираните битови отпадъци.
Борислав Мурджев направи кратък преглед на ситуацията, разделно събиране, третиране, оползотворяване и обезвреждане на битовите отпадъци, спрямо целите за разделно събиране, подготовка за повторна употреба, рециклиране и отклоняване от депониране на битови отпадъци до 2035 г. Той показа обобщени данни за страната и конкретно за Югоизточния регион и посочи ключови изводи от анализа на управлението на отпадъците на национално ниво. Борислав Мурджев сподели, че процедури за документиране, докладване и отчитане на количествата БО имат 173 общини на национално ниво и близо 50% от общините от СИР. Той посочи и конкретни данни, свързани с организация на дейностите по събиране и транспортиране на битови отпадъци, системите за разделно събиране на битовите отпадъци и за разделно събиране на зелените отпадъци. Експертът представи и актуалното състояние и предстоящите стъпки, като обърна внимание на наличната и на необходимата техническа инфраструктура в общините за постигане на целите. Мурджев говори и за начините на информиране на обществеността, като за ЮИР това става предимно чрез интернет страницата на общината. Той сподели, че може да се използват по-активно и социалните медии, като място, където лесно и по-достъпно хората намират информация.
Интерес от страна на присъстващите имаше и към представения примерен проект на наредба на Общинския съвет за управление на отпадъците по чл. 22, ал. 1 от ЗУО, отчитащ примерните модели за събиране и условията, които трябва да включва.
Никола Дойчинов представи различни начини и подходи, свързани с подобряване взаимодействието с организациите за оползотворяване на отпадъци. Той предложи мерки, идеи и примерен договор, които могат подобрят взаимоотношенията между двете страни.
В края на форума, заместник-изпълнителният директор на НСОРБ Теодора Дачева сподели, че по проекта ще има възможност 70 общини да бъдат подпомогнати от екипа на консорциума да извървят всички стъпки по процеса. За заявяването на желание ще информираме всички общини с писмо.
Следващия регионален форум на тема „Модели за управление на битовите отпадъци от общините – реалностите и възможните решения“ ще се проведе на 4-5 в гр. Разлог, за общините от Югозападния регион на планиране.
Графикът на следващите форуми можете да намерите ТУК.
Събитието е организирано в изпълнение на Административен договор № BG16FFPR002-2.001-0001-C01. по Проект „Модели за оптимизиране на процеса на управление на битовите отпадъци от общините в България“, финансиран от Програма “Околна среда” 2021-2027, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие и национално съфинансиране.
Наши спонсори са:
Български трактори на добри цени при изключително качество