Председателят на Регионалния съвет на Венето – Роберто Чамбети, приветства членовете на Европейския комитет на регионите (КР) във Венеция на 20-21 май на изнесеното заседание на Комисията по природни ресурси (NAT).
В двудневното събитие, което включваше и дискусии относно визията на регионите и градовете за бъдещето на селското стопанство и храните, както и стратегии за укрепване и устойчивостта на лозаро-винарския сектор (които са от съществено значение за културното наследство и икономическата стабилност на Европа), участваха и български представители на местните власти – кметовете на общините Белица, Правец и Раковски – Радослав Ревански, Румен Гунински и Павел Гуджеров.
Членове на Комисията NAT призоваха за по-силна регионална роля в оформянето на бъдещето на селскостопанската и продоволствената политика в Европейския съюз. В проекта на становище по темата, бе подчертана необходимостта от по-добро съгласуване между политиките на ЕС, националните, регионалните и местните политики, за да се гарантира устойчива, справедлива и устойчива агрохранителна система до 2040 г. В становището се подчертава, че общата селскостопанска политика (ОСП) трябва да отразява по-добре регионалното многообразие, да намалява административната тежест и да дава приоритет на подкрепата за земеделските стопани, изправени пред природни ограничения, младите и новите земеделски стопани и устойчивите практики.
Защита на лозаро-винарския сектор като крайъгълен камък на икономиката на ЕС
Този регионален подход е особено спешен за ключови сектори като винопроизводството, в което са заети над 3 милиона души в ЕС и допринася за над 100 милиарда евро пазарна стойност. Лозаро-винарският сектор продължава да бъде крайъгълен камък на икономиката на ЕС, особено в селските райони, и стълб на културното наследство на ЕС, но е изправен пред сериозни предизвикателства, като например променящите се потребителски тенденции, международното геополитическо напрежение и все по-екстремните метеорологични условия. Регионални и местни лидери проведоха дебат, воден от Роберто Чамбети (IT/ECR) относно пазарните правила и мерките за подкрепа в лозаро-винарския сектор, като призовава за действия за по-добра защита на винопроизводителите от външни заплахи.
MOSE: европейски пример за успех на устойчивостта при бедствия
Тъй като изменението на климата продължава да застрашава поминъка, местните икономики и основната инфраструктура, иновативните регионални решения предлагат план за дългосрочна устойчивост. Конференцията, предхождаща заседанието на Комисия NAT послужи като платформа за представяне на първите резултати от проучване на тема “Местни и регионални успешни истории за инвестиране в устойчивост при бедствия”. Сред вдъхновяващите примери беше проектът MOSE (Modulo Sperimentale Elettromeccanico), който участниците имаха възможност да посетят. Завършена през 2020 г., тази водеща инфраструктура защитава Венеция от наводнения чрез система от мобилни бариери, инсталирани на входовете на Венецианската лагуна, представляващи авангардно решение за покачващото се морско равнище и екстремните метеорологични явления.
Акценти от заседанието
Членовете на комисията по NAT приеха проект на становище относно киберсигурността на болниците и доставчиците на здравно обслужване, ръководена от докладчика Даниела Кимпеан (RO), председател на Окръжния съвет на Сибиу. В становището се подчертава спешната необходимост от всеобхватни мерки за противодействие на нарастващите киберзаплахи, застъпва се за по-голямо участие на регионалните и местните власти в оформянето на стратегии за киберсигурност и се призовава за засилена киберхигиена и обучение в сектора на здравеопазването. Очаква се становището да бъде прието по време на следващата пленарна сесия на КР през юли.
Акценти от изказванията:
Пьотр Калбеки (Полша), председател на комисията по НАТ и съветник на Куявско-Поморското войводство: “Куявско-Поморският регион и регионът Венето са свързани от все по-силно партньорство, което е отличен пример за това колко важно е междурегионалното сътрудничество в рамките на Европейския съюз. Развиваме съвместни инициативи, обменяме опит и се вдъхновяваме взаимно – в областта на екологичната политика, устойчивото развитие и социалната политика. Такива партньорства носят реални резултати и дават възможност за реализиране на съвместни проекти на ЕС, укрепване на местните икономики и повишаване на капацитета на регионалните институции.”
Роберто Чамбети (Италия), първи заместник-председател на NAT и председател на Регионалния съвет на Венето: “Домакинството на работата на Комисията NAT във Венеция означава проектиране на Венето в международен контекст и превръщането му в лаборатория, от която могат да се разработват стратегически визии в областта на селското стопанство и околната среда, които ще имат европейски последици и която ще види регионите от решаващо значение за новата селскостопанска посока на ЕС. Пълноценното участие на членовете на Комисията, организирано в Sala Sansoviniana на Biblioteca Marciana, е знак, че нашата работа е била продуктивна и ефективна.”
Докладчикът Joke Schauvliege (BE), член на провинциалния изпълнителен орган на Източна Фландрия: “Визията за селското стопанство и храните на Европейската комисия е приоритетна инициатива за гарантиране на справедливи доходи за земеделските стопани, за силна подкрепа на младите земеделски стопани и за преразглеждане на Директивата за нелоялните търговски практики. Земеделските стопани играят решаваща роля за гарантиране на продоволствената сигурност, суверенитета и сближаването на селските райони в Европа. По този начин селското стопанство формира много важен стратегически сектор. С настоящото становище КР желае да подчертае необходимостта от укрепване на регионалното измерение в рамките на общата селскостопанска политика и опростяване на административните процеси.”
/ДК/
/ИИ/
Наши спонсори са:
Български трактори на добри цени при изключително качество