Програмата за общински проекти към Републиканския бюджет, стартирала през 2024 година, трябва да се запази в цялост, колкото и трудности да предизвиква състоянието на публичните финанси на държавата – резултат от политическата криза и недалновидната финансова политика през последните четири години. Проектите, подадени от общините по програмата са изключително важни за хората и представляват съществени инвестиции за решаване на належащи проблеми. Това заяви кметът на Велико Търново и председател на Националното сдружение на общините в Република България Даниел Панов по време на семинар за председатели на общински съвети, общински съветници и представители на местната власт от цяла България.
По думите на Даниел Панов, програмата е пример и за финансова децентрализация – всяка община може да кандидатства с приоритетни проекти, които да допълва на принципа на револвирането в рамките на определените годишни лимити.
Председателят на НСОРБ подчерта, че НСОРБ продължава да работи активно за разширяването на собствените приходоизточници на общините, включително и чрез постъпления на част от подоходното облагане. Подобен подход ще позволи много по-добро планиране на инвестиционните програми откъм приоритети и срокове.
На срещата Панов подчерта, че дефицитът на държавата не трябва да влияе върху Общините и затова от много години НСОРБ се бори части от подоходното облагане да остават за местната власт, която да може да планира в началото на всеки свой мандат тези средства.
Най-големият проблем сега е безводието в държавата и тези проекти, които са свързани с водни режими и безводие, трябва да бъдат неин приоритет за 2025 г.
По думите му общините работят усилено по преизчисляване на такса битови отпадъци, като желанието на НСОРБ е процесът да бъде уеднаквен във всички, което вероятно ще се случи през май или юни.
Панов посочи, че Министерството на финансите отчита ниска събираемост на данъците в общините и затова предстоят мерки, които да ускорят събирането им. За тази цел трябва да бъдат променени Законът за данъчно-осигурителния процес и Законът за задълженията и договорите. Ще настояваме и за автоматична актуализация на данъчните оценки, каза още Панов и допълни, че има категоризация на общините и населените места, която не е променяна от 2008 г.
Като друг голям проблем на Общините председателят на НСОРБ посочи финансовите корекции, за които анализи сочат, че не се прилагат по един критерий и затова много от тях “падат” в съда.
Ако кметовете и Общинските съвети не работят в синхрон, резултатите няма да са добри, подчерта Панов.
Председатели на общински съвети, общински съветници, служители на общински администрации и председатели на постоянни комисии от цялата страна се включиха в тематичния семинар на тема „Финансовата децентрализация и общинските бюджети при приемането на България в Еврозоната“, организиран от НАПОС-РБ. Обучението се състоя на 10 февруари в Арбанаси, а освен от инж. Даниел Панов, участниците бяха приветствани от председателя на Общински съвет-Велико Търново и председател на НАПОС-РБ Венцислав Спирдонов. Той обяви, че конференцията се посвещава на 20-годишнината от I – вия Форум на НАПОС – РБ, проведен след учредяването й.
Форумът на местната власт се проведе в партньорство с Висшето училище по застраховане и финанси и Института за икономика и политики на УНСС. Като лектори бяха поканени проф. д-р Андрей Захариев от Висшето училище по застраховане и финанси /ВУЗФ/ и проф. д-р Борислав Борисов от ИИП – УНСС.
/ИИ/