понеделник, 27 януари 2025

С церемония по полагане на цветя пред мемориалната плоча на русенските граждани, оказали помощ за спасяването на хиляди евреи, днес бе отбелязан Международният ден за възпоменание на жертвите на Холокоста и 80 години от освобождаването на оцелелите в концентрационния лагер Аушвиц.

Заместник-кметът на община Русе Златомира Стефанова, заедно с представители на държавната и местната власт, почете паметта на жертвите с едноминутно мълчание. В церемонията взеха участие зам.-областният управител Георги Георгиев, председателят на местната организация на „Шалом“ Панайот Тотев, членове на еврейската общност и граждани на Русе.

„Днешната дата ни напомня не само за трагедията на Холокоста, но и за отговорността да помним, за да не позволим подобни събития да се повторят. Днес почитаме паметта на милионите жертви и отдаваме признание на тези, които с кураж и човечност се противопоставиха на несправедливостта. Толерантността и съпричастността са основите, върху които трябва да градим нашето бъдеще“, заяви в словото си заместник-кметът.

В церемонията участва и Адриан Василев, баща на заместник-председателя на Регионалната организация на евреите Стела Дионисиева, който в емоционално изказване припомни думите на майор Анатолий Шапиро, участвал в освобождаването на лагера „Аушвиц“: „Хора, пазете живота върху тази земя“. Той подчерта, че историята ни задължава да бъдем бдителни срещу омразата и разделението.

Председателят на „Шалом“ – Русе Панайот Тотев изрази благодарност към местната и държавната власт за тяхното уважение и съпричастност към историческата памет.

След възпоменателната церемония присъстващите разгледаха специална изложба с оригинални фотографии от архивите на „Шалом“, представящи ужасяващата реалност на Холокоста.

27 януари е обявен през 2006 г. за Международен ден в памет на жертвите от Холокост с резолюция 60/7 на Общото събрание на ООН, като годишнина от освобождаването на концлагеристите от лагера в Освиенцим (Аушвиц) до Краков в Полша. Резолюцията подчертава необходимостта да се предпазят бъдещите поколения от ужасите на геноцида и престъпленията срещу човечеството и насърчава страните-членки да пазят спомена за трагичните събития от Втората световна война, за да не се повторят никога повече.

виж всички >