Станислав Дечев, кмет на Хасково: Висшето училище по телекомуникации и пощи ще открие в Хасково център за дистанционно обучение

Висшето училище по телекомуникации и пощи ще открие Център за прием на студенти за дистанционно обучение в Хасково. Центърът за прием на документи ще се помещава в СУ „Васил Левски“ и ще заработи до седмици, за да приема студенти за учебната 2025/2026г. „Това е първата стъпка, която правим. Надявам се в последствие да намерим подходяща сграда и да създадем условия за филиал на Висшето училище на бъдещето тук“, съобщи днес кметът на Община Хасково Станислав Дечев. 

Той благодари лично на ректора на Висшето училище по телекомуникации пощи проф. д-р Миглена Темелкова за избора им да се ситуират в Хасково. „Това е перспектива и за хасковските средни училища, които в могат да открият паралелки за ученици, които да са подготвени за работа с високи технологии и изкуствен интелект. Защото всички се възползваме от AI, но трябва да помислим за кадрите, които ще работят с него, така че той да е гарант за националната сигурност на България“, допълни Станислав Дечев.

„Първата стъпка е да открием център за събиране на документи, чрез който да стартираме дистанционното обучение за ученици от региона на Хасково. Всеки град и област имат потребност от свежа работна сила и не е добре всички млади хора да отиват в големите градове или в чужбина. Затова даваме тази опция, чрез дистанционно обучение, децата да продължат да живеят при семействата си, да работят и да учат тук“, обясни проф. д-р Миглена Темелкова. „Затова стартираме тази инициатива с Община Хасково, за да могат децата на Хасково да останат тук, да учат и да са конкурентни на пазара на труда. Защото пред следващите 30 години няма да се сменят работни места, а професии. А ние сме тук, за да подготвим младите за професиите на бъдещето“, подчерта ректорът на Висшето училище по телекомуникации и пощи.

Университетът предлага палитра от бутикови специалности, които нямат аналог в страната. Тук са първите специалности „Инженер по телемедицина“ и „Инженери по софтуерно проектиране в медицината“. Това са инженери, които ще обезпечават болничната и доболничната помощ. Специалностите се реализират съвместно с медицинските университети в Плевен и Пловдив, а студентите получават една диплома, издадена едновременно от два университета. „Това е пример за икономика на бъдещето и ние като университет, който разчита на дигиталните технологии, предоставяме на регионите възможност да запазят младежкия си потенциал като въвеждаме  обучение от разстояние“, подчерта проф. д-р Миглена Темелкова.

В Центъра за документи в Хасково може да се кандидатства за всички 30 бакалавърски и магистърски специалности. Най-предпочитани са  „Киберсигурност“ и „Дигитално предприемачество и изкуствен интелект“. „Очакванията са специалностите, свързани с AI, да изместят киберсигурността и да бъдат най-търсени в близко бъдеще“, прогнозира проф. д-р Миглена Темелкова.  

Висшето училище по телекомуникации и пощи е създадено с указ на княз Александър Батенберг през 1881г. През годините е било институт и колеж, а през 2015 г. е със статут на Висше училище.

/ИИ/

Източник: Община Хасково