На база коментари и бележки от над 30 общини, както и постигнатите договорености от срещата на УС на НСОРБ с ръководството на Министерството на труда и социалната политика (Вижте: ТУК), Сдружението депозира становище по проекта на Условия за кандидатстване по процедура „Иновативни здравно-социални услуги“.
В становището се настоява за спешното обявяване на кандидатстването с проекти от общините по процедурата при следните условия:
-
увеличен бюджет на процедурата с поне 70 млн. лв.;
-
завишен брой на потребителите по общини, като не се допуска наличието на такива с под 15 потребители;
-
завишен брой на часовете за подкрепа, гарантиращи оказването на нужната на всеки потребител услуга съобразена с потребностите му.
Считаме, че за осигуряването на грижа за всички нуждаещи се е необходимо и тези промени в Условията по бъдещата процедура да бъдат съпроводени със законодателни инициативи от МТСП по изменение и допълнение на Закона за социалните услуги в частта му, касаеща разширяването на обхвата на „асистентската подкрепа“.
Мотивите ни за предложенията са:
-
С писмо Изх. № 08-737/09.12.2024 г. на общините се предостави проект на Условия за кандидатсване по процедурата. В писмото, което се потвърди и на организираното в последствие онлайн представяне на Условията, се апелираше към общините „да се предприемат спешни оперативни действия“, за да се гарантира непрекъсваемостта на услугата по Грижата в дома, в т.ч. решения на ОбС за кандидатстване и оценка на потребителите. Посочваше се също, че дейностите по предоставяне на иновативните здравно – социални услуги следва да стартират от деня, следващ датата на приключване на здравно – социалната услуга по процедура „Грижа в дома“ (за общините, които изпълняват тази операция). Фигурираше и краен срок за депозирането на проектите от страна на общините – 28-ми февруари, т.г. В резултат на това, някои общини взеха съответните решения на ОбС още през м. декември 2024 г., извършиха оценка на потребителите, назначиха от началото на м. януари т.г. персонал и стартираха изпълнението на бъдещите си проекти. Забавянето на кандидатстването по процедурата ще остави без грижа хилядите нуждаещи се възрастни и самотноживеещи хора в цялата страна, както и наетият вече персонал без възнаграждения;
-
При сравняването на двата варианта на Условия за кандидатстване, от м. декември 2024 г. и тези от м. януари 2025 г., се констатират съществени разлики, най-вече свързани с редуцираните часове по предоставянето на здравно-социалната услуга на потребителите. Новите изисквания, рефлектиращи и в намаляване на определения максимален бюджет на някои общини, поставят тези от тях – със стартирали дейности и нает персонал – в ситуация, изискваща обезпечаването на допълнителен собствен ресурс, и то – в порядъка на хиляди левове за реализацията на първоначално заложените часове на подкрепа. Това в настоящата ситуация на липсващи държавен и общински бюджети е практически невъзможно. Другият аспект е свързан и с полагаща се 20 минутна подкрепа седмично на отделни потребители или обслужването на 10 или 11 от тях от 1 лице, което поставя под въпрос изобщо визията и реализацията на процедурата. Отделни са и притесненията на общини дали извършените от тях разходи ще им бъдат признати ретроактивно;
-
Въпреки че доста общини сигнализираха още през м. декември, че е необходимо да бъде увеличен значително броят на обхванатите от тях потребители на бъдещата здравно-социална услуга, то тя отново предвижда подкрепа само за 10 хиляди потребители. Налице са и общини, на които е разпределен минимален брой потребители на почасовата услуга от 2, 3, 4, 5, 6 до 10 или 11 лица, като при този брой административната тежест по подготовката и изпълнението на проектите е твърде голяма и не оправдава участие в процедурата. При отделни общини се наблюдава значително редуциране на броя на потребителите им по процедурата, в сравнение с тези по Грижата в дома – с по 70%, 75% и дори 80%. Това създава широко недоволство и напрежение по места и усещане за несправедливост сред кандидат – потребителите, непопадащи в обхвата на процедура „Иновативни здравно-социални услуги“, особено такива, получили сходни или еднакви оценки на потребностите си.
Пълния текст на становището на НСОРБ можете да прочетете на: Становища.
НСОРБ благодари на екипите на десетките общини, които подкрепиха подготовката на общото ни становище по проекта на Условията за кандидатстване по процедурата.
/ВИ/
/ИИ/