Активни дискусии на Комисията ни по околна среда за оптимизиране работата с организациите по оползотворяване на отпадъците от опаковки

Надежда Бобчева, председател на ПК ОСКИЗП, заместник-кмет на Столична община откри онлайн заседанието на Постоянната комисия по околна среда, кръгова икономика и зелени политики към НСОРБ, проведено на 21 февруари.

Участие взеха над 80 членове на комисията, експерти от екипа на НСОРБ, както и представители на двете фирми изпълнители по проекта на НСОРБ „Модели за оптимизиране процеса на управление на битовите отпадъци от общините в България“, финансиран от ПОС 2021-2027.

Вижте подробна информация за проекта ТУК.

Заседанието започна с изключително активна дискусия по представените от председателя на комисията примерни разпоредби за включване в договорите, сключвани между общините и организации по оползотворяване на отпадъците от опаковки (ОООО). Надежда Бобчева представи примерните разпоредби и сподели, че след днешното обсъждане и допълване от страна на комисията ще бъда изпратени до всички общини в страната.

Тя допълни, че обичайно всички договори са подготвени от организациите по оползотворяване и формално отговарят на нормативните изисквания. В тях детайлно са разписват ангажиментите на общините за оказване на съдействие и подкрепа към организациите за оползотворяване на отпадъци и много трудно се постига съгласие за промяна на техните клаузи. Също така „в страната съществува добре изградена инфраструктура за разделно събиране на отпадъци, която в същото време не спомага за постигане на количествените цели за разделно събрани отпадъци и рециклиране.“ сподели още Бобчева и даде примери.

Председателят на ПК ОСКИЗП постави на дискусия предложенията за примерни клаузи в договорите, които биха осигурили прилагането на съпоставими условия и биха подобрят цялостното управление на отпадъците в общините, включително отпадъците от опаковки. Членовете на комисията и гостите обърнаха внимание на основните детайли, включени в предложените разпоредби и дадоха своята оценка относно тяхното ясно дефиниране и обхващането на всички аспекти на ефективното управление на отпадъците от опаковки. Бяха обсъдени и възможностите за постигане на баланс между интересите на общините и организациите за оползотворяване на отпадъците.

В обсъждането се включиха, с примери, въпроси и идеи представители на общините Раднево, Смолян, Свиленград, Пловдив, Свищов, Смядово. Бяха дадени предложения за нови разпоредби или преработка на съществуващите, с оглед на оптимизиране на процесите и ангажиментите на страните, както и за повишаване на ефективността на управлението на отпадъците.

Участниците в заседанието обърнаха особено внимание на важността от информираност на гражданите по отношение на разделното събиране на опаковките. Повечето от тях отбелязаха необходимостта от образователна кампания, която да надхвърля информационната, която организациите провеждат все по- рядко и доста спорадично през последните години. Представителите на общините смятат, че организациите за оползотворяване трябва да имат поставени конкретни цели на ниво община. Те се обединиха и от настояването си за по-силен контрол върху тяхната дейности  от страна на самите общини, и най-вече от МОСВ и структурите му.

 

Във втората част на заседанието, Десислава Стойкова, юрисконсулт в НСОРБ и секретар на комисията представи включената в дневния ред точка, свързана с обсъждане на потребностите на общините за определяне обхвата на евентуална бъдеща техническа подкрепа, необходима за успешното прилагане на новите основи на ТБО.

Беше направен преглед и оценка на ефективността на предложените бъдещи мерки за подкрепа от ПОС. Дискутирани бяха важни въпроси, като обхвата на предложените технически решения и дали имат възможност им да обхванат всички аспекти на процеса, включително необходимото оборудване, софтуерни решения и инфраструктура, които ще подпомогнат внедряването на новата система за ТБО.

Комисията обсъди и организационни въпроси за работата си през настоящата година и насрочи следващото си заседание за началото на м. април, присъствено.

/МЯ/