duhovni-marshruti

08.05.2025

Започва новият сезон на „Духовни маршрути в Пловдив 2025“ на издателство „Летера“

 

Тази събота, 10 май, в 10:00 ч. пловдивчани и гости на града могат да се включат в първия маршрут от новия сезон на проекта на издателство „Летера“ – „Духовни маршрути в Пловдив 2025“. Маршрутът е посветен на „Римския Пловдив“ – късноантична сграда „Ирини“ и римските терми. Сборният пункт е пред входа на късноантична сграда „Ирини“ в подлез „Археологически“, а водач в това вълнуващо пътешествие ще е археологът Мая Мартинова-Кютова. Тя е проучвател на едни от най-значителните археологически обекти в Пловдив, участвала в проектите за експониране на Одеона, Форум-север, Стадиона на Филипопол, Източна порта.

Мая Мартинова-Кютова ще поведе участниците през южното подножие на Трихълмието, между Античния театър и Епископската базилика, където е експонирана късноантичната сграда „Ирини“. До нея се достига по оригиналните римски улици – кардо и декуманус, днес пешеходна зона на съвременния подлез „Археологически“. Изграждането ѝ се отнася към края на ІІІ – началото на ІV в. сл. Хр. Сградата е перистилна, т.е. помещенията са разположени около вътрешен двор с каменна настилка и портици. Разграничават се две части – стопанска и представителна. На място са експонирани чудесните полихромни мозаечни подове на помещенията и портиците с фигурални изображения на соломонов възел, меандри, плетеници, кантароси и др. В централното помещение има мозаечно пано – женски образ с надпис EIPHNH, а до него е изграден осемстенен фонтан. Специална улица свързва „Ирини“ с Епископската базилика, което свидетелства за особения статут на сградата и нейния собственик.

Маршрутът преминава и през сутерена на хотел „Вила Флавия“, където са експонирани останки от обществена сграда, датирана в римската епоха. Останките принадлежат на римска баня – терми, които са част от по-голям комплекс. При археологически разкопки е разкрито помещение с басейн, полукръгла ниша и стълби. Отлично запазена е системата за подподово и стенно отопление (хипокауст). Топлият въздух е циркулирал между изградена система от тухлени колонки под мраморния под. Подовете и стените на залата са облицовани с правоъгълни мраморни плочи.

В Пловдив могат да бъдат видени безброй исторически, археологически и културни забележителности. Новият сезон на „Духовни маршрути в Пловдив“ ще се проведе на два етапа – през май-юни и през септември-октомври. Първият етап ще разкаже за Римския Пловдив – късноантична сграда „Ирини“ и римски терми, за Небет тепе, ще поведе любознателните по Главната улица на Пловдив, Градската градина и Бунарджика.

Следващата дата на „Духовни маршрути в Пловдив“ е  17 май, събота, със сборен пункт пред входа на Небет тепе в 10.00 часа. Водач ще бъде археологът София Христева, която освен специалист в областта на елинистичната епоха е и ръководител на разкопките на Небет тепе.

Проектът „Духовни маршрути в Пловдив 2025“ е финансиран от Община Пловдив по Компонент 1 „Фестивали и значими събития“ и е част от Културния календар на града.

 

За информация:
www.facebook.com/marshruti.plovdiv

Тел. 0888 579139

 

110 total views, 110 views today