Ръководството на Българската агенция по храните (БАБХ) информира заинтересованите страни за обострената ситуация с разпространението на острозаразната шарка по овцете и козите у нас.
От м. май към момента регистрираните огнища в областите Хасково, Бургас и Пловдив са 14. Първоначалните данни показват като най-вероятна причина за разпространението на болестта нерегламентирани движения на животни, както и липса на мерки за биосигурност във фермите.
Предвид обезпокоителната ситуация, на 14.07.2025 г. е издадена заповед (РД11-2100/14.07.2025 г.) за въвеждане на временни ограничителни мерки за цяла област Пловдив. Мерките включват забрана за 21 дни на търговията, придвижването, включително излизането на паша, транспорта на дребни преживни животни (ДПЖ) с изключение на тези, предназначени за незабавно клане или на такива преминаващи транзит. Клането ще се осъществява до най-близката кланица след позволение от ОДБХ, както и с проведен клиничен преглед преди отпътуването на животните от официален ветеринарен лекар.
Допуска се изключение и за мъжки разплодни дребни преживни животни. Тяхното движение ще бъде възможно само след одобрение от ОДБХ, проведено лабораторно изследване за шарка на проби, взети от официален ветеринарен лекар (за сметка на БАБХ), и клиничен преглед от официален ветеринарен лекар.
Въведени са и мерки за привеждане в епизоотична готовност на съседните области.
По отношение на огнищата са предприети мерки за контрол и ликвидиране на заболяването, съгласно правилата на европейското и националното законодателство – хуманно умъртвяване и обезвреждане на всички заразени и контактни дребни преживни животни в обектите, забрани за движения, както и усилен надзор в ограничителните зони чрез извършване на клинични прегледи и вземане на проби за лабораторни изследвания.
БАБХ напомня, че в България се прилага Национална програма за профилактика, надзор, контрол и ликвидиране на болестите по животните, включително зоонозите, която включва и надзор за трансграничните болести каквато е шарката по овцете и козите. Програмата предвижда активен надзор чрез ежемесечни клинични прегледи в обекти за едри и дребни преживни животни на извадков принцип, базиран на оценка на риска в шестте южни гранични области на страната – Бургас, Ямбол, Хасково, Кърджали, Смолян и Благоевград. Освен това се извършва вземане на проби за лабораторни изследвания на всеки три месеца. Допълнително се извършва активен клиничен надзор ежемесечно в 21 населени места, разположени в непосредствена близост до границата с Турция, където също се вземат проби за изследване. Програмата предвижда и вземане на проби при съмнение за възникване на болестта на територията на цялата страна.
От особено значение за превенцията на заразата е в животновъдните обекти да се прилагат нормативно установените минимални мерки за биосигурност:
– Наличие на дезинфекционна площадка на входа на фермата;
– Използване на предпазни облекла и калцуни за посетителите;
– Избягване на размяна на персонал, оборудване и транспортни средства между ферми;
– Наличие на карантинни помещения, в които да изолират и наблюдават нoвoзaкyпeни животни в рамките на 21 дни от влизането им във фермата;
– Свеждане на контактите между различни стада, както и с външни посетители до минимум, когато това е възможно.
Предвид развитието на ситуацията към настоящия момент, на територията на България е в сила забрана за провеждане на пазари и изложби на дребни преживни животни, съгласно Заповед РД 11-1925/31.07.2024 г. Вижте заповедта: ТУК.
/СП/
/ИИ/