Варненци и градът ще са потърпевшите от обжалваното от областния управител в съда решение на Общинския съвет за вдигане на таксите за административни услуги, включително и на строителния бранш и търговските дейности. В резултат на тези действия приходите в бюджета ще бъдат с 15 млн. лв. по-малко, което ще се отрази на много планирани дейности: подобряване на зелената система в града, инвестиции в инфраструктурата чрез ремонт на улици, тротоари и подлези, които са в тежко състояние. Лишени от средства ще бъдат и плановете за ремонт на физкултурния салон на училище “Найден Геров”, както и много други общественозначими инвестиции в сферата на културата и спорта. Това заяви в предаването “Позиция” по Радио Варна кметът на града Благомир Коцев.
В мотивите на областния управител за обжалване на решението се посочва, че точката за вдигане на таксите не е гласувана на комисия по финанси. Това не е задължително, защото след това има решение на Общинския съвет, коментира Коцев. Той уточни, че по време на комисията по финанси предложението е бламирано от общинските съветници от ГЕРБ, които са имали мнозинство и така точката е отпаднала от дневния ред. Впоследствие това се използва като мотив от областния управител проф. Андрияна Андреева, която в последния момент директно обжалва решението в съда, без да го върне за преразглеждане от Общинския съвет. Произнасянето на съда ще отнеме много месеци, което налага ние да преработим предварителния проектобюджет и да отрежем важни за града дейности, каза още Коцев.
По негови данни собствените приходи в бюджета на Варна, формирани от такси, не са променяни и са същите като преди 15 години – 228 млн. лв. Всички други средства са делегиран бюджет от държавата и се изразходват за заплати и издръжка на общинските структури, включително училища, детски градини. Това ни поставя в остра нужда от вдигане на местните приходи, защото разходите постоянно се покачват – има инфлация, вдигане на минималната работна заплата и други, коментира Коцев. Той посочи, че същевременно общината има и много допълнителни разходи, като например 10 млн. лв., които трябва да се изразходват за безплатни карти на пенсионери и ученици.
Освен това общинските съветници предложиха програма от 50 млн. лв. за ремонти, строителство и обновяване на ДКЦ-ата. Много е хубаво да се вложат средства в общинското здравеопазване, но те трябва да бъдат изразходвани по ясен план, каза кметът. По думите му около 80% от тези средства ще бъдат вложени в строителство в общинските ДКЦ-та, без да се помисли за апаратура и заплати на лекарите. Кметът посочи още, че около 2000 лв. на квадратен метър ще бъде санирането на ДКЦ 1, което е по-скъпо дори от ново строителство на такава сграда.
В това решение виждам целенасочена акция по бламиране на бюджета и залагане на разходи, които не са излишни, но са прекомерни в дадени области и са за сметка на други. Това ще лиши администрацията от важни пари за политиките, които аз като кмет искам да реализирам, подчерта Коцев.
В отговор на журналистически въпрос, че и той като областен управител е оспорвал решение на Общинския съвет, кметът обясни, че е оспорвал само едно решение – за разпродажбата на общински имоти. Горд съм с това, защото тогавашната администрация се опита да разпродаде имоти, които са изключително необходими за реализирането на различни проекти като нови училища, детски градини и други дейности. В момента общината е лишена от много важни парцели, които можеха да послужат за развитието на града, коментира още варненският кмет. Той поясни, че в качеството си на областен управител не е спрял много други решения, включително и за тегленето на кредити за над 100 млн. лв., с мотива, че те ще отидат за развитието на града.
Наши спонсори са:
Български трактори на добри цени при изключително качество