България призова за силна и предвидима политика на сближаване

България и още 15 държави членки на ЕС, т.нар. „приятели на кохезията”, излязоха със съвместна декларация под надслов „Силна политика на сближаване за растеж, конвергенция и конкурентоспособност“.

В Декларацията се казва, че укрепването на икономическото, социалното и териториалното сближаване е основна предпоставка за изграждането на хармонично развит, обединен, конкурентоспособен и устойчив Европейски съюз.  В светлината на новите глобални и регионални предизвикателства 16-те държави членки апелират за запазване на ангажираността на всички региони в дизайна на бъдещата Многогодишна финансова рамка (МФР) 2028+, като се спазва принципът „не вреди“ на кохезията.

Признавайки необходимостта от модерен и адекватен бюджет на ЕС, държавите членки потвърждават необходимостта да се гарантира, че бъдещият бюджет може да осигури допълнителни ползи за всички региони и всички видове територии, с по-голям интензитет на подкрепа за по-слабо развитите региони, с цел намаляване на различията между нивата на развитие в съответствие с чл. 174 от ДФЕС.

Силната политика на сближаване е не само двигател на развитието, но и инструмент за засилване на устойчивостта и конкурентоспособността на регионите на ЕС. Нарушаването на този баланс би довело до негативни системни последици, задълбочавайки различията и създавайки условия за социално и икономическо напрежение.

Силата на политиката на сближаване, като дългосрочна инвестиционна политика, е в нейните основни принципи, а именно споделено управление, многостепенно управление, партньорство и базиран на местните потребности подход. Поради това, тези принципи трябва да бъдат запазени при дизайна и методологията за разпределение на ресурса по бъдещата политика на сближаване по категории региони.

В Декларацията 16-те държави членки призовават Европейската комисия:

  • Да предложи жизнеспособен и стабилен бюджет, гарантиран за политиката на сближаване в следващата МФР, равен най-малко на текущия в реално изражение. Мотивите са: намаляване на регионалните различия, повишаване устойчивостта, конкурентоспособността и възможност за постигане на стратегическите приоритети на ЕС, като същевременно се отразят нарастващите нужди и предизвикателства на всички региони и всички територии, с цел предотвратяване на рязък и драстичен спад в разпределението на средствата за сближаване на регион или държава- членка;
  • За запазване на регионалния БВП на жител като основен критерий за категоризация на регионите;
  • За запазване на режима на споделено управление. Това гарантира, че всички региони могат да планират и реализират инвестиции, необходими за тяхното развитие, като се вземат предвид местните нужди и възможности.

Общата позиция на държавите членки е изпратена до изпълнителните заместник-председатели на ЕК с ресори социални права и сближаване и комисаря по бюджет и публична администрация.

/ВИ/

/ИИ/