България щяла да изгражда фабрика за AI. Знаете ли кой ще я изгражда? Познахте – INSAIT. Същите тези, които „усвоиха“ 400 милиона от нашите пари, сега щели да им дадат още 200 милиона. Защо ли?
Защото първото „усвояване“ минало гладко и до един милиард оставало още малко за „доусвояване“!

Толкова нагла кражба на нашите ресурси не съм вярвал, че може да се направи.

Едно време през 1995 година работех в голяма българска банка. Те правеха точно така, ако един кредитополучател не си връща заема му се даваше два пъти по толкова. Резултата тогава през 1996 година беше, че фалираха доста български банки, но сега говорим за цялата държава.

Днес пак питах създадения от тях „изкуствен“ интелект и той пак ми отговори кой е българският комисар … ама друг път!

На екрана можете да видите резултата, който е такъв от както са създадени от финансиста от Банкя през 2020 година….

Трябва да нямаме естествен такъв за да поддържаме това безобразие!

Ето какви стъпки би предприел един отговорен и далновиден собственик на фабрика за AI в такава ситуация, но никога няма да бъде направено от нашето ВРЕДИТЕЛСТВО:

1. Анализ на ситуацията

  • Пълна ревизия: Незабавно поръчва пълен външен одит – както технически (написания код, архитектура, процеси), така и финансов. В случая има обосновано предположение, че код изобщо не е писан, а е взет готов безплатен модел от ChatGPT.
  • Оценка на проблема: Среща се с ключови хора от екипа – технолози, продуктови мениджъри, финансисти, за да разбере: Защо не работи софтуерът? Какво точно не работи? Колко от първоначалната концепция е изпълнена? Изобщо изпълнено ли е нещо?

2. Вземане на бързи решения

  • Стоп на допълнителни разходи: Незабавно спира всички несъществени разходи по проекта, докато не стане ясно има ли смисъл да се продължава. Даването на още спедства е най-малкото безрасъдно!
  • Смяна на ръководство: Ако проблемът е в управлението, предприема кадрови промени – нов CTO, нов ръководител на проекта или консултанти с доказан опит. От години в СУ „Климен Охридски“ имат съмнение, че всичко е фасада на една огромна кражба.

3. Търсене на решение

  • Външна експертиза: Наема външни експерти или компании (т.нар. „software rescue teams“), които правят независим технически анализ и дават препоръки. Задължително тези експерти трябва да се назначат от специалисти извън България.
  • Оценка на възможностите: Има ли смисъл проектът да се „ремонтира“ или трябва да се започне отначало? Каква е цената на „поправката“ спрямо цената на ново разработване? В нашия случай е очевидно, че самата идея е да се откраднат едни пари, а не да се съзнаде нещо!

4. Комуникация със заинтересованите страни

  • Към инвеститори: Прозрачна комуникация – описва какво се е случило, какви мерки се вземат, какви са реалистичните сценарии занапред. При нас това не може да се случи, защото самото създаване на проекта е с подпис на финансиста от Банкя, което е очевидно и за целите на „иновацията“.
  • Към екипа: Мотивиране на ключовите служители, които биха могли да останат полезни при рестартиране или трансформация. Вътрешни хора, които да обяднят като защитени свидетели какво се е случило с тези 400 000 000 лева.

5. Преосмисляне на бизнес модела

  • Пивот: Може би продуктът трябва да се трансформира, или компанията да използва вече направеното за друг пазар/проблем. Всъщност има ли смисъл да се създава продукт където имаш конкуренция с пъти по-високо конкурентно и ценово предимство.
  • Продажба или партньорство: Ако проектът все пак има някаква стойност, търси стратегически партньор или евентуална продажба на технологиите или активите. За съжаление ще се окаже, че никой не иска да вземе нещо което е базирано на безплатен модел, който не е разработен…

6. По-крайни мерки (ако всичко друго се провали)

  • Закриване на проекта: Ако нищо не може да бъде спасено, прекратява проекта, свежда загубите до минимум и се учи от опита. Това в нашият случай със закриването трябва да стане незабавно, а не да се чака от умрял писмо.
  • Изводи и уроци: Систематизира поуките, за да не се повтаря такъв сценарий. За целта трябва да се задейства и прокуратурата и следствието и то незабавно.

Реално…

Собственикът в случая ВРЕДИТЕЛСТВОТО трябва да бъде безкомпромисно честен със себе си и с всички замесени, да действа бързо, но и хладнокръвно. В такива ситуации не е важна само технологията, а и лидерството, личната отговорност и способността да се адаптираш към неочаквани обрати.

Коментарите са излишни … фабрика за AI

Прочетете тази и другите ни статии от сайта ни bccci.net/bg/Новини/ (ако не са го лимитирали пак в духа на свободата на словото), които са изпълнени с множество графики и конкретни данни от НСИ, Евростат и други статистически служби и последвайте източниците към нея. Абонирайте се за бюлетина ни. За разлика от правителството ние се опираме само на факти, а те изобщо не са обнадеждаващи!
(1) ВРЕДИТЕЛСТВО (синоним на правителство, когато то не управлява, не прави и не допринася, а просто с всички сили вреди на нас, тези, които плащаме данъци)
(2) ЕК (European Commission или Европейско място за събиране на Комисионни според Oxford Dictionary – точно за този превод също писахме)

Like this:

Like Loading…

Наши спонсори са:

Български трактори на добри цени при изключително качество