Важни законови промени за подобряване на пътната безопасност, реда и борбата с незаконните сметища бяха дискутирани с представители на МВР и НС на заседание на ПКОРБДЗБ

В София се проведе първото за годината заседание на постоянната комисия на НСОРБ по обществен ред, безопасност на движението и защита при бедствия, с участието на повече от 60 представители на общини. Заседанието премина под знака на темата за сигурността по пътищата, станала отново трагично актуална през последните седмици.

Елена Балтаджиева, зам.-председател на Комисията, кмет на община Каварна, откри заседанието и представи накратко темите, включени в дискусионните панели. Приветствие към гостите и участниците отправи и Иво Димов, зам.-председател на УС на НСОРБ, кмет на община Димитровград. Той сподели какви са очаквания на общините за взаимодействие с централната власт в сферата на сигурността, свързани с обществения ред, безопасността на движението и защитата при бедствия. С благодарност към участващите представители на общини и на централната и изпълнителната власти, той подчерта високата обществена значимост на темите, които предстоят да бъдат дискутирани. Кметът обърна внимание на последните пътни инциденти, като сподели, че всеки има своя дял от ангажименти и отговорности за осигуряване безопасността на гражданите, които, ако бъдат изпълнявани в синхрон и добро взаимодействие, биха довели до по-осезаеми резултати.

Иво Димов представи дългогодишната работа на НСОРБ с Министерството на вътрешните работи и Народното събрание по отношение на необходими законови промени, за които Сдружението и общините настояват от години.

Съвместната работа на всички институции може да определи по-ясно развитието на законовата рамка относно ролята на общините в сферата на обществения ред и взаимодействието между МВР, НСОРБ и общините в сферата на сигурността, подчерта също заместник-председателят на УС на НСОРБ.

 

Иво Димов представи детайлно предложенията на Сдружението за законови изменения, готвени от много години, в различни периоди във взаимодействие с МВР:

  • Проект на ЗИД на ЗМСМА, целящ предоставяне на основни правомощия на общински служители по Закона за МВР, които да позволят контрол по спазването на общинските наредби, на заповедите на кмета и опазване на общинското имущество. Предвидено е и законово регламентиране на местните Комисии по обществен ред и сигурност (състав и функции);

  • Проект на ЗИД на Закона за движението по пътищата, целящ предоставяне възможност на общините да регистрират нарушения с техните системи за видеонаблюдение, като част от приходите от глоби постъпват в общинския бюджет;

  • Необходими управленски мерки и нормативни промени за справяне с проблема „незаконни сметища“.

Представени бяха и промените, които Сдружението предлага чрез ЗИД на ЗМСМА, както и ЗИД на Закона за движение по пътищата и трите им основни насоки:

  • Предоставяне правомощия на общините да регулират въпроси от местно значение по опазване на обществения ред, които законът предоставя в наша компетентност;

  • Предоставяне на определени контролни правомощия на общински служители, по прилагането на общинските наредби и заповедите на кмета;

  • Законово регламентиране на местните комисии по обществен ред и сигурност (КОРС) с техни функции да координират дейността на всички комисии с дейност в тази област.

Кметът на община Димитровград обяви категорично, че е времето за посочените промени е дошло и НСОРБ няма да отстъпи нито крачка от исканията си. „Разчитам на днешния форум да представим своите позиции и да очертаем приемливи за всички отговорни страни решения. Разчитам и на създаването на Работна група, която да актуализира текстовете и да ги прецизира.“ допълни той.

Христо Терзийски, председател на парламентарната Комисия за контрол над службите за сигурност и член на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред, сподели своето виждане, че е дошъл е момент за решителни действия, които да доведат до промяна и устойчиви тенденции, както и до подобряване координацията и взаимодействието му изпълнителната и местната власт. „Време е да се намерят конкретни законодателни решения – само и единствено капацитетът и ресурсът на МВР не са достатъчни да се осигури обществения ред във всички 265 общини.“ каза той.

Терзийски допълни, че по ЗИД на Закона за движение по пътищата предстои сериозна работа в Комисиите, за да се изчистят детайлите и да мине на второ четене в Парламента, за което очакват съдействие от НСОРБ за прецизиране на текстовете.

„Обикновено след поредната трагедия фокусът е насочен към контрол и наказания. Трябва да работим заедно върху превенцията, за да предотвратяваме тези събития.“ допълни Терзийски.

В дискусията се включи и Тони Тодоров, зам.-министърът на МВР, който благодари от името на министър Митов и сподели, че екипът на вътрешното министерство приема всяка протегната ръка чистосърдечно и с увереност, както и че взаимодействието ще доведе до добри решения, когато е рационално изпълнимо и законосъобразно.

Тодоров подчерта, че пътната безопасност е държавен приоритет, където всичко трябва да се случи бързо, но и правилно.

  

Заместник-министърът очерта основните параметри на взаимодействие с общините и начините на подобряване на координацията. Тодоров засегна въпроси, свързани с изготвянето на Годишни програми от общините, с конкретни мерки, които могат да бъдат изменяни и допълвани, които ще подобрят работата. Той засегна и темите за изготвянето на нови или актуализирани генерални планове за движение на обществените места, организирането на обходни маршрути, важността на взаимна информираност за нарушители на по Закона за движение по пътищата, осигуряването на подкрепа от страна на общините за национални кампании и на МВР кампании насочени към безопасност на движение по пътищата, привличането на партньори от други държави за споделяне на опит. Тодоров говори и за важността на създаването на организация, с цел противодействие на престъпността по време на туристическия сезон.

Георги Еленков, председател на ОбС-Свиленград, се включи в дискусионния панел с конкретни детайли по исканите законови промени, като посочи и мотивите на Сдружението към проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за местното самоуправление и местната администрация.

Представителите на УС на НСОРБ споделиха също, че предложените промени в Закона за местното самоуправление и местната администрация създават правна възможност, а не задължение, общините да изграждат звена за контрол по изпълнението на актовете на общинския съвет и на кмета на общината свързани с опазването на обществения ред, опазването на общинското имущество, организацията на движението в населените места и др. Служителите от тези звена ще подпомагат цялостната контролна и административно-наказателна дейност на общината, опазване на собствеността и на реда, регламентиран в наредбите. За тази цел им се предоставят минималните необходими правомощия:

  1. Да изискат документ за самоличност на граждани при констатирано нарушение;

  2. Да съставят протоколи за предупреждение;

  3. Временно да ограничават правото на свободно придвижване на лице до пристигане на полицейските органи, когато бъде хванат на място да извършва нарушение или уврежда общинско имущество, или с поведението си нарушава реда, или излага живота си или живота на други лица на явна опасност;

  4. Да връчват предписания за отстраняване на извършено нарушение.

Предложените промени ще създадат условия за подобряване на контролната и административно-наказателната дейност на общините по прилагането на местната нормативна уредба.

Новите правомощия няма да доведат до допълнително натоварване на общинските администрации, съответно на бюджетите им. В общия случай тези дейности ще се извършват както и досега от съществуващите общински звена за контрол и по опазване на реда, на общинската собственост (инспекторати, общински предприятия – напр. за контрол по паркирането и др.).

Кметът на община Карлово и член на УС на НСОРБ д-р Емил Кабаиванов подкрепи категорично необходимостта от законовите промени, искани от Сдружението. „Промените са задължителни за да можем да бъдем ефект в борбата за опазване на обществения ред и да намалим жертвите, които България дава в пътни инциденти.“ каза той.

 

По време на дискусията беше представена и работата и структурата на общинската полиция в различни общини. Бяха споделени трудности с числеността, финансирането, покритието на всички населени места и дублирането на някои ангажименти.

В заключение, Христо Терзийски обърна внимание, че е дошло времето да се дават правомощия на местната власт. Някои от промените са безспорни, някои са дискусионни, предстои да се работи допълни той.

Изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева благодари на гостите от МВР и НС. Тя сподели, че НСОРБ се опитва вече повече от 10 г да прокара тези промени, които ще облекат в правна норма задачите и дейностите на общините, които и в момента се извършват под различна форма. Тя допълни, промяната няма да е задължителна за общините, която от тях иска ще работи със звено, Общинска полиция и/или Инспекторат, според нуждите си. „Дойде време да се направят тези промени, те ще бъдат огледани добре, за да допринесат за общата ни работа и съвместната ни дейност за опазване на обществения ред в страната“ каза Силвия Георгиева.

Активна дискусия откри секретарят на Комисията Благой Станчев, парламентарен секретар на НСОРБ, който сподели, че подготвяме вече над 9 години, във взаимодействие с МВР Проектът на ЗИД на Закона за движение по пътищата, в различни варианти.

В диалог с представителите на МВР бяха обсъдени варианти за реализиране на промени, които ще допринесат за безопасността на движението в градовете и селата чрез използване на общинските системи за видеонаблюдение. Беше обсъден Законопроект за изменение на Закона за движение по пътищата, внесен от Г. Георгиев, в който се настоява за предоставяне на възможност на общините за контрол на движение по пътищата със системите за видеонаблюдение.

Във втората част на заседанието бе обърнато сериозно внимание на необходимите нормативни промени за справяне с проблема „незаконни сметища“. Бяха дадени примери от много общини, които обясниха как се справят с нерегламентираните сметища и колко проблеми, средства и време отнема това. В обсъждането се включиха активно с предложения и примери Димитър Здравков, кмет на община Садово и Атанас Калчев, кмет на община Кричим.

Участниците в заседанието подчертаха и факта, че проблемът с незаконните сметища вече години наред създава екологични предизвикателства и здравни рискове за съгражданите ни, като размерите му се разрастват.

Бяха изразени опасения, че във връзка с предстоящите значителни изменения в начина на образуване на таксата „смет“ чрез прилагане на облагане според количеството на отпадъците този проблем ще се развие лавинообразно.

За да предотвратим такова развитие, смятаме че е крайно наложително планиране както на съвместни оперативни мерки между местните власти и МВР, но също така и немалко законови промени, които да облекчат контролната дейност.

  

Десислава Стойкова, юрисконсулт от екипа на НСОРБ представи дейностите на Сдружението по темата с управление на отпадъците и проблемите с нерегламентираните сметища. „Работим активно и реагираме на подаваните при нас сигнали от общините за проблеми и идеи за решението им“ сподели тя. Участниците в срещата бяха обединени от предложението за отнемане на превозното средство на нарушителите. Като друга положителна идея, те отчетоха и предложението видеонаблюдението да се счита за доказателство при ситуациите за нерегламентираните сметища.

В края на срещата, Пламен Петров, юрисконсулт на НСОРБ представи и най-важните моменти, както и основните нормативни актове в сферата на Киберсигурността.

/МЯ/