В Габрово се проведе съвместно заседание на Постоянните комисии по бюджет и финанси и за стратегическо развитие на местното самоуправление

Във фокуса на двете комисии бяха задачите на местната власт и администрацията след приемането на Закона за държавния бюджет за 2025 г., Социалния план за климата и възможностите за общините, общинските инвестиции по Националния план за възстановяване и устойчивост, както и дискусия за стратегическите дългосрочни приоритети на НСОРБ и общините след 2025 г.

Над 70 представители на местните власти взеха участие в двудневното съвместно заседание на постоянните комисии на Националното сдружение на общините в Република България /НСОРБ/ по бюджет и финанси и за стратегическо развитие на местното самоуправление. Домакин на събитието бе община Габрово.

Заседанието откриха кметът на Габрово Таня Христова, председателят на Постоянна комисия бюджет и финанси и зам.-кмет на община Габрово Мария Йозова и председателят на Постоянна комисия за стратегическо развитие на местното самоуправление и кмет на община Мездра Иван Аспарухов.

„Радвам се, че във фокус на вашите две комисии днес и утре са изключително сериозни и важни теми. През последните години, не само заради честите кризи, се оказа че местната власт е най-стабилната власт и тази, която въпреки предизвикателствата, е най-близо до хората. Вие трябва за гарантирате законосъобразността и строгата финансова дисциплина, но също така и това, което осмисля работата ви като финансисти, а именно – мечтите и визията за развитието на нашите територии. Казвам територии, защото не бива да бъдем фиксирани само в административни си граници, трябва много повече да търсим общите пресечни точки и да решаваме проблемите си заедно. Очевидно трудно се случва, това което всички искаме – истинската децентрализация, затова трябва да бъдем много по-настоятелни и по-обединени. Знаете, че за да реализираме стратегическите си планове, много често разчитаме не само на нашите недостатъчни финансови средства. Все повече трябва са осъзнаваме важността на европейската солидарност, като единствения възможен вариант да работим за по-добро качество на живот и среда, и да решаваме сложните си структурни проблеми по места“, поздрави членовете на двете комисии кметът на Габрово Таня Христова и пожела ефективна екипна работа на съвместното заседание.

   

Председателят на бюджетната комисия към НСОРБ и заместник-кмет на Габрово Мария Йозова запозна присъстващите с кратка хронология от приемането на ЗДБРБ за 2025 г. и постави акценти върху задачите и сроковете, които предстоят за общините.

Тя напомни, че с кметът трябва да внесе общинския бюджет в Общинския съвет в срок от 20 работни дни от обнародването на ЗДБРБ (чл. 84, ал. 4 от ЗПФ), като гласуването и приемането му следва да бъде до  15 работни ни от датата на внасянето (чл. 94, ал. 2 от ЗПФ).

Седем дни преди внасянето му в Общинския съвет, се публикува поканата за публично обсъждане от местната общност на проектобюджета на общината – на интернет страницата на общината и в местните средства за масово осведомяване.

В приетия на второ четене Бюджет за 2025 г.и обнародван в ДВ, бр. 26/27.01.2025 г. са предвидени общо 8 925,9 млн. лв. , което е с 13% ръст или 73% от предложенията на общините са удовлетворени, заяви Мария Йозова и обърна внимание на основните важни параметри, касаещи общините – делегираните от държавата дейности са в размер на 7 893 млн. лв., а трансферите за местни дейности – 1033 млн. лв. Други ключови договорености в Закона за държавния бюджет са увеличението на всички субсидии, продължаването на Инвестиционната програма за общински проекти, увеличени на средствата за транспорт на пътници по нерентабилни линии, както и запазване на механизма за трансформиране на целевата субсидия за капиталови разходи в трансфер за други целеви разходи.

Неотразените в държавния бюджет предложения от НСОРБ са за осигуряване на допълнително средства за социална услуга „Асистентска подкрепа“, за увеличение на средствата за културни институции и детско и училищно здраве, както и за зимно поддържане на общинските пътища, заяви заместник-кметът на Габрово.

В рамките на изказването си тя се фокусира и върху конкретни текстове, дейности и срокове, заложени в Закона, вкл. и тези за Инвестиционната програма за общински проекти.

Председателят на ПК по стратегическо самоуправление и кмет на Мездра Иван Аспарухов запозна представителите на общините с подготовката на Социални план за климата, която ще бъде сред актуалните теми със стратегическо значение за местните власти.

С влизането в сила на европейското законодателството през юни миналата година, сега пред държавите стои задачата да изработят и подадат своите планове до ЕК за оценка в срок юни 2025 г. Това ще бъде условието за получаване на средства по фонда в периода на функционирането му от 2026-2032 г. Максималният размер на средствата от Фонда за България е 2 499 490 282 евро, заяви кметът на Мездра.

Чрез Социалния фонд за климата се осигуряват финансови средства за държавите-членки за справяне със социалните последици за уязвимите домакинства, уязвимите ползватели на транспорт и уязвимите микропредприятия, вследствие на разширяването на схемата за търговия с емисии и включването в нея на емисиите на парникови газове от сградите и автомобилния транспорт.

Министерски съвет одобри постановление, определящо водещите министерства, отговорни за изготвянето и за управление на изпълнението на съответните компоненти от българския план: ТУК.

По време на изказването си, Иван Аспарухов запозна присъстващите с основните акценти от депозираното от НСОРБ становище по документа. С целия текст можете да се запознаете: ТУК.

Актуална информация за общинските инвестиции по Националния план за възстановяване и устойчивост представи секретарят на ПКСРМС и ръководител екип в НСОРБ – Яна Дочева.

На брифинг по-рано през седмицата стана ясно, че 8 проекта на стойност над 1 млрд. лв. ще отпаднат от НПВУ поради риск от екстремен дефицит през 2026 г. Въпреки сериозните усилия, които общините положиха да съберат необходимата информация и да стартират подготовка по проекта за Дигитализиране на информационни масиви в администрацията, съдържащи регистрови данни, той също е в списъка на отпадналите.

Яна Дочева информира, че в рамките на среща с вицепремиера Томислав Дончев в средата на месец март, на която е заявено, че държавата работи активно за успешното реализиране на второто плащане по плана, както и възможността за намиране на алтернативен ресурс за потенциалните 22 проекта, които също са застрашени от отпадане от ПВУ.

По повод реализацията на процедура „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – eтап I“, по време на заседанието на ОС на НСОРБ бе заявено от регионалния министър Иван Иванов, че се очаква ускорено изпълнение на дейностите. Интензивно сключване на договори с общините започна в периода декември 2024 г.– първа половина на януари 2025 г. Към момента по процедурата са сключени 632 договора на стойност 930 424 164.75 лв., но плащания към общините по проектите няма. Няма уверение за стартирането на втория етап от процедурата. Повече вижте: ТУК.

Относно изпълнението на социалните проекти по НПВУ, представителят на НСОРБ заяви, че на среща със социалния министър Борислав Гуцанов представители на общинските ръководства в страната са обсъдили напредъка по два от проектите – „Извършване на строителни дейности и доставка на оборудване и обзавеждане с оглед реформиране на съществуващите домове за стари хора“ и „Изграждане и оборудване на нови социални и интегрирани здравно-социални услуги за резидентна грижа и специализирани социални услуги за лица с увреждания“.  В рамките на срещата кметовете са декларирали готовността да положат на местно ниво всички усилия за качественото и в срок реализиране на планираните мащабни инвестиции за модернизация на дългосрочната грижа. Вижте повече: ТУК.

 

След сигнал от НСОРБ до енергийното министерство относно трудностите и предизвикателствата пред реализацията на проектите за енергийно ефективно улично осветление, се получи  уверение от министъра на енергетиката, че работата по процедурата ще бъде активизирана в максимално кратки срокове.

В изпълнение към 4 март 2025 г. са 59 общински проекта на обща стойност 51.13 млн. лв. с размер на БФП от 49.95 млн. лв.

Плащанията по общинските проекти възлизат на 3.4 млн. лв., при 1.3 млн. лв. спрямо началото на м. февруари, което представлява ръст от почти 2.6 пъти. Въпреки активизирането, при този темп проектите биха се разплатили за 22 месеца, колкото обаче не са налични до края на допустимостта на разходите по Механизма за възстановяване и устойчивост.

По втората процедура за набиране на проекти – „Подкрепа за  енергийно ефективни системи за улично осветление – покана 2“, липсва напредък. Броят на общинските проекти продължава да е 82, на обща стойност 107.71 млн. лв. с размер на БФП от 107.14 млн. лв. и липса на разплащания. Повече информация: ТУК.

На срещата с вицепремиера Дончев се потвърди, че на европейско ниво тече процес на преформатиране на приоритетите и залагане на повече ресурс за отбрана, заключи Яна Дочева.

В рамките на дневния ред на съвместното заседание кметът на Мездра Иван Аспарухов запозна присъстващите с напредъка по темата за новия обхват на регионите от ниво 2 (NUTS 2). НСОРБ бе член на Работната група за изработване на варианти за прерайониране на страната и предлагането им министъра на регионалното развитие и благоустройството, който от своя страна да ги внесе в Министерски съвет за одобрение. (Вижте: ТУК).

НСОРБ проведе проучване сред общините за най-приемливия вариант от трите, като на тази основа бяха изпратени две становища до МРРБ.

Вчера Министерски съвет прие постановление, с което Националният статистически институт (НСИ) получава мандат за провеждане на преговори със статистическата служба на Европейската комисия „Евростат“ за промяна в обхвата на регионите от ниво 2 в Република България и да представи пред нея вариант за ново райониране за статистически цели. (Вижте повече: ТУК). След провеждане на преговорите между НСИ и Евростат и съгласно процедурата се очаква промените да бъдат приети с делегиран акт на Комисията до края на настоящата година.

Дали прерайонирането ще окаже въздействие върху програмирането и интензитетите на помощта по европейските структурни и инвестиционни фондове към момента няма информация. Това зависи от преговорите по следващата Многогодишна финансова рамка и дали ще се запазят категориите райони, заяви кметът на Мездра и апелира представителите на общините да се включат в обществената консултация по темата за следващата МФР.

НСОРБ заяви към МЕУ колективен достъп на общините до 40 вида справки от 24 регистъра през платформа Regix, включително във връзка с преминаването към нови основи за ТБО, заяви секретарят на ПКБФ и ръководител екип в НСОРБ Даниела Ушатова.

С писмо от началото на месец март са информирани общини, които са с внедрена Информационна система, обслужваща звената по местни приходи. Чрез платформата RegiX те имат достъп до редица справки за валидност на физическо лице, за настоящ адрес, за постоянен адрес, за родственост, за семейно положение, съпруг/а и деца, като в процес на свързване са системите за достъп до данни от НАП за наети и заети лица.

Достъп до същите справки е реализиран и за общините използващи информационната система на «Информационно обслужване» АД чрез Министерство на финансите. Всички общини достъпват изброените справки към момента чрез клиентско приложение.

Повече информация: ТУК.

 

Въпреки, че все още нямаме обнародван Бюджет за 2025 г., съвсем скоро ще ни се наложи да мислим какво да заложим в общинските бюджети през 2026 г. По отношение на общините, ключово важно е при обсъждането на пролетната прогноза да подготвим предложенията по стандартите по делегираните от държавата дейности, заяви Даниела Ушатова по темата за предстоящата бюджетна процедура за 2026 г.

Предстои въвеждането от 1 септември тази година на достъп на медицинските специалисти в здравните кабинети в детските градини и училищата до информацията, вписана в електронните здравни записи в Националната здравноинформационна система. Това означава вътрешна организация за закупуване на електронни устройства, напомни Даниела Ушатова.

Тя заяви още, че от Българския съюз на лекарските асистенти и фелдшерите (БСЛАФ) са заявили готовност да сътрудничат на местните власти при обезпечаването на училищното здравеопазване. За разлика от медицинските сестри, лекарските асистенти и фелдшерите могат да изпълняват в пълен обем професионални компетентности в училищните здравни кабинети и повишението на числеността на обучените кадри, би решила предизвикателството по трудното обезпечаване на медицински персонал. (Вижте повече: ТУК).

В рамките на заседанието членовете на Комисията по бюджет и финанси обсъдиха приоритетни за НСОРБ и общините предложения – добавяне на стандарти за здравни кабинети, за културни институти и за младежките центрове.

Фокус се постави върху разпределението на субсидиите за читалищата, като от общините се споделиха в конкретика различни практики.

В заключение се анонсира анализ на предварителните резултати от проучването на НСОРБ за размерите на местните данъци и такси за 2025 г. В допитването тази година участват 242 общини, като в него са разгледани тенденциите по видове данъци – върху недвижимите имоти; при възмездно придобиване на имущество; върху превозните средства; туристически данък; такса битови отпадъци и др. Предстои официалното му предоставяне до общинските администрации.

/ИИ/