Церемонията по връчване на званието ще се състои на празника на града – 15 август, от 19:30 ч. в Летния театър
В Община Варна се проведе публично обсъждане на постъпилите предложения за удостояване със званието „Почетен гражданин на Варна“ за 2025 г. Според статута това е задължителен етап от процедурата, преди кандидатурите да бъдат внесени за разглеждане на сесия на Общинския съвет. В обсъждането участваха директорът на общинската дирекция „Култура и духовно развитие“ Светослава Георгиева, председателят на ПК „Култура и духовно развитие“ към ОбС – Димитър Чутурков, както и десетки граждани, представители на инициативните комитети – вносители на предложенията, журналисти и общественици. Участник в дискусиите беше и Варненският и Великопреславски митрополит Йоан.
Званието „Почетен гражданин на Варна“ е най-високото признание на обществеността на Варна за изключителен принос и заслуги за развитието на Общината. Съгласно статута то се присъжда на български и чуждестранни граждани за героични постъпки в мирно и военно време, за проектиране и строителство на града, неговите райони, паметните му сгради, за ръководство и активно участие в изграждането и развитието на Варна, за творческа дейност, внесла голям принос в националната култура и прославила града и страната ни, за спечелени златни олимпийски медали, за ярки постижения в образованието, науката и техниката, получили световно признание, за благотворителна дейност, провеждана в големи мащаби и продължително време.
Тази година са постъпили 8 предложения за удостояване със званието „Почетен гражданин на Варна“.
Инициативен комитет е внесъл кандидатурата на проф. д-р Евгени Станимиров – ректор на Икономическия университет – Варна, за дългогодишна академична и управленска кариера в сферата на маркетинга, предприемачеството и висшето образование. Той е автор на множество научни публикации и книги, а под негово ръководство ИУ – Варна се утвърждава като иновативен и предприемачески ориентиран университет. Проф. Станимиров е активен участник в академични, обществени и международни инициативи, свързани с развитието на образованието, устойчивото развитие и иновациите. Под негово ръководство над 150 студенти стартират реален бизнес още по време на следването си, а университетът се превръща в първия домакин на дълбоко технологична иновационна долина в Европа – проект с международна значимост, се казва в мотивите на предложението.
За удостояване със званието „Почетен гражданин на Варна“ е предложен Иван Георгиев Андреев – за дългогодишен труд като главен корабен механик и изтъкнат представител на морската професия в България. Роден през 1925 г. във Варна, той посвещава живота си на службата в търговския флот и за утвърждаването на морската ни репутация в страната и чужбина. След пенсионирането си през 1985 г. Андреев остава свързан с морската общност и се утвърждава като живата памет на флота, изтъкват от инициативния комитет.
Димитрина Хинева – Димова е предложена за удостояване със званието „Почетен гражданин на Варна“ за изключителен принос към хоровото изкуство във Варна и България. Маестра Хинева е възпитаник на Държавната музикална академия в София със специалност „Хорово дирижиране“. Като основател и диригент на два престижни хорови състава – Вокален колегиум „Благовещение“ (основан през 1988 г.) и Смесен хор „Влади Атанасов“ (основан през 2008 г.), маестра Хинева издига нивото на аматьорското и църковното хорово пеене във Варна до професионални стандарти. Под нейно ръководство хоровете ѝ печелят награди от международни конкурси, а личният й принос към българската култура и художественото й майсторство са многократно отличавани.
Силвия Матева е предложена за най-високото признание на Варна за приноса си към културното развитие, гражданската активност и социалната отговорност. Под нейно ръководство клуб за народни танци „Моряците“ се превръща в един от най-големите и активни фолклорни клубове във Варна и региона, обединявайки над 500 танцьори в любов към традициите и музиката на България. Освен художествената си дейност, Силвия Матева е широко призната и за своята активна социална ангажираност. Под нейна инициатива и с усилията на клуба са организирани десетки благотворителни концерти и кампании, чрез които са събрани над 200 000 лв. в помощ на важни обществени каузи.
Номинирането на Милка Кайкова е за принос в областта на водното спасяване, здравеопазването и опазването на културното наследство на Варна. През своята професионална кариера тя е спасила живота на над 43 души, проявявайки изключителна храброст, отдаденост и професионализъм. След активната си служба, като дългогодишен медицински специалист и общественик, тя се ангажира с редица инициативи, сред които събиране на помощ за социално слаби и възстановяване на историческата памет. Особено значим е нейният принос към изграждането на паметник в чест на Христина Хранова – първата дипломирана акушерка и първата жена – воден спасител в България.
Димитър Желев е предложен за удостояване с „Почетен гражданин на Варна“ за своята активна дейност в сферата на финансите, индустрията и корпоративното управление. Със своята управленска визия, инвестиционна активност и подкрепа за устойчиви проекти, той допринася за откриването на нови работни места, внедряването на съвременни технологии и повишаването на конкурентоспособността на варненската икономика. Желев има значителен принос към опазването на културното и духовно наследство на Варна, като активно подкрепя и участва във възстановителните дейности по фасадите и позлатяването на куполите на емблематичния катедрален храм „Успение Богородично“ във Варна.
За значими заслуги в спортната история на България е внесено предложението за удостояване на Антонина Драгашевич със званието „Почетен гражданин на Варна“. Тя е една от най-изтъкнатите шахматистки, родени във Варна и оставила траен отпечатък в българския и международен шахмат. Четирикратна шампионка на България (1968, 1970, 1971 и 1977 г.), носителка на златен медал от Балканиадата през 1972 г. и участничка в четири шахматни олимпиади с националния отбор, Георгиева допринася значително за издигането на името на България и родния ѝ град Варна на международната сцена.
Постъпило е предложение от инициативен комитет за посмъртно удостояване със званието на проф. Емил Станчев – за изключителни постижения в областта на техническите науки и принос към развитието на инженерното образование, научните изследвания и академичния живот на Варна. Като ректор на Техническия университет – Варна (1979–1985 г.), проф. Станчев оставя изключителна следа в развитието на висшето техническо образование в града.
Обсъдени бяха и постъпилите две предложения за удостояване със званието почетен знак „За заслуги към Варна“ – златен. Първото от тях е за Варненската търговско-индустриална камара – за последователната, дългогодишна дейност в подкрепа на икономическото развитие, международното сътрудничество и обществения диалог; за активно участие в системата на Българската търговско-промишлена палата и представянето на Варна на международно равнище. Създадена през 1895 г., Камарата има забележителен исторически принос в утвърждаването на града като ключов икономически, морски и търговски център.
Второто предложение е за удостояване на кап. II ранг о.з. Димитър Димитров със званието почетен знак „За заслуги към Варна“ – златен за обществения принос към духовния и културен облик на морската столица. След дългогодишна работа във Военноморските сили, кап. Димитров продължава мисията си в служба на обществото като диригент на Мъжкия хор на моряците-ветерани „Христо Манолов“. Под негово ръководство хорът активно участва в национални и местни събития, включително празниците на Военноморските сили, национални инициативи и чествания на исторически годишнини и патриотични прояви.
Направените предложения следва да бъдат гласувани на заседание на ПК „Култура и духовно развитие“, а след това и на сесия на Общинския съвет. По традиция церемонията по връчване на званието „Почетен гражданин на Варна“ ще се състои на празника на града – 15 август. Тя ще проведе от 19:30 ч. в Летния театър.
Още информация относно предложенията може да бъде открита на сайта на Община Варна на адрес:
https://www.varna.bg/bg/discussion/11463-redlozheniya-vav-vrazka-s-predstoyashto-publichno-obsazhdane-za-udostoyavane-sas