Творческата лаборатория за запознаване с хорова музика „Крикор Четинян“, създадена по идея на Крикор Четинян и Кръстин Настев, ще се проведе тази година между 31 юли и 6 август в Пловдив. Участници и преподаватели от Испания, САЩ, Канада, Южна Корея, Северна Македония и България ще се подготвят в рамките на една седмица за традиционния заключителен концерт. Проектът се финансира от Община Пловдив и е част от Календара на културните събития за 2025 г.
Настоящото издание, което отбелязва десет годишнината от създаването на Лабораторията, включва и майсторски клас по пеене, който ще бъде ръководен от изтъкнатите педагози от САЩ – доц. д-р Сердар Илбан, проф. д-р Майкъл МакАндрю и Десислава Гавраилова от Канада.
Дванайсет млади диригенти ще бъдат обучавани от артистичния директор на Лабораторията д-р Кръстин Настев, доц. д-р Сергей Павлов от Медисън, САЩ, проф. д-р Джеймс Хан от Тексаския Ламар университет и проф. д-р Жеоншик Янг от Сеул, Южна Корея.
В заключителния концерт, който включва разнообразна програма, ще участва гостуващият Kамерен хор „Санта Чечилия“ от Онда, Испания, с ръководител Надежда Стоянова. Концертът ще се състои в Голямата епископска базилика в Пловдив на 6 август от 19 ч., при вход свободен – до запълване на предвидените за концерта места.
Творческата лаборатория се провежда със съдействието на Община Пловдив, НУМТИ „Добрин Петков“ и Общински институт „Старинен Пловдив“.
Творческата лаборатория е създадена през 2015 год. по идея на Крикор Четинян – изтъкнат български хоров диригент, дългогодишен преподавател по дирижиране в АМТИИ-Пловдив и НМА „Панчо Владигеров“- София и Кръстин Настев – негов ученик и последовател, който понастоящем съчетава позициите на преподавател по хорово дирижиране в Държавното висше училище за музика на Кастия-Ла Манча и диригент на Варненската опера.
Летния курс дава възможност на млади хорови диригенти, студенти и учители по музика да работят с водещи специалисти в областта на хоровата музика, разнообразен репертоар, който често включва неизпълнявани произведения в България.
В рамките на една седмица участниците има възможност да работят с хор, да усъвършенстват диригентската си техника в индивидуални или групови занимания и да присъстват на различни теоретични лекции или ателиета. Майсторският клас се провежда в Националното училище за музикално и танцово изкуство” – Добрин Петков, Пловдив и завършва с публичен концерт, който по традиция се провежда в емблематично архитектурно пространство в Пловдив.
22 total views, 22 views today
Наши спонсори са:
Български трактори на добри цени при изключително качество