Габрово може да е един от градовете в Европа, където индустриалното минало ще бъде преоткрито и разказано по нов начин – чрез силата на изкуството и участието на местните хора. Това е идеята на международния проект „Пресъздаване на постиндустриалните градове: артистични намеси за възраждане на идентичността и културното наследство“, в който Общината се включи като партньор. Кандидатстването е по програмата на Европейската комисия „Граждани, равенство, права и ценности“.
Разработката разглежда градската среда като носител на спомени, труд и културни артефакти. Идеята е чрез творчески намеси в публични пространства – графити, инсталации, артистични изяви, да се илюстрират различни истории, които да възродят връзките между мястото, хората и епохата.
Ако проектът получи одобрение, в Габрово ще бъдат реализирани серия от дейности, сред които интерактивни разходки и събиране на разкази, създаване на географски дигитални карти с културно значение, творчески работилници и срещи на граждани, артисти и местни институции. Инициативите ще бъдат обобщени в документален филм, който ще проследи творческия процес и ще представи подходите на участващите градове към постиндустриалната трансформация в Европа.
Проектното предложение е разработено от Лодзкия университет (Полша), който е водещ партньор, съвместно с Община Оберхаузен (Германия), Културен център Осиек и Университета на Риека (Хърватия), Социален кооператив „Студио Проджетто“ (Италия), Букурещкия университет (Румъния), Университета на Малмьо (Швеция), Лиежкия университет (Белгия) и Община Габрово.
Общата стойност на проекта е 195 580 евро, а предвиденият срок за изпълнение е 24 месеца. При положителна оценка дейностите ще стартират през втората половина на 2025 година.
/ИИ/