От началото на юни 2025 г. в Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ) са постъпили 20 сигнала за нарушения на разпоредбите за безопасност и здраве при работа при високи температури. Само два от тях са за работа на открито. Сред най-често установените нарушения са повредени или липсващи охлаждащи средства в помещенията, или инсталираните такива не могат да осигурят оптималната според законодателството температура от 18 до 25 градуса. Следва да се има предвид, че при определени условия, когато температурите навън са много високи, законодателят е предвидил и допустима температура в помещенията до 33 градуса.

Контролните органи на Инспекцията по труда следят за спазване на разпоредбите за осигуряване на минималните изисквания за микроклимата на работните места при всички проверки в горещите и студени периоди на годината. Този контрол е акцент и при проверките в дейности като строителство и селско стопанство, където трудът се полага основно на открито.

По повод продължаващите прогнози за опасно горещо време ИА ГИТ за пореден път напомня на работодателите, че законът им вменява задължението да въведат мерки за минимизиране на риска от прегряващ микроклимат при работа на закрито или от неблагоприятното въздействие на високите температури при работа на открито. Високите температури намаляват работоспособността и забавят рефлексите на работещите, което създава риск за тежки трудови злополуки. Предпоставка са и за инфаркти и инсулти. От началото на годината почти половината от инцидентите на работното място, довели до смърт, за които са постъпили данни в Главната инспекция по труда, се дължат на инфаркти и инсулти.

Условията за осигуряване на здраве и безопасност при работа при високи температури са подробно разписани в специална Наредба за минималните изисквания за микроклимата на работните места. В нея са регламентирани задължения на работодателя да оцени риска за здравето и безопасността на работещите от параметрите на микроклимата в помещенията и да осигури ефективно работещи климатични инсталации, които да осигурят оптималните температури от 18 и 25 градуса според типа работа.

При работа на открито по-ефективни са организационните мерки като смяна на работното време или на типа работа. Работодателят е задължен да предприеме такива при подадени оранжеви и червени кодове за опасни климатични явления. В тези случаи трябва да се предвидят повече почивки и осигуряване на климатизирани помещения за прекарването им, както и да има достатъчно напитки за разхлаждане.

Още информация за безопасността при работа при високи температури е публикувана на сайта на Агенцията https://www.gli.government.bg/bg/taxonomy/term/422/node/13616

Снимка: Pixabay