На 22 април 2025 г. в гр. Кайро бе проведен поредният кръг двустранни политически консултации между Министерствата на външните работи на България и Египет. От българска страна консултациите бяха водени от заместник-министър Мария Ангелиева, а от египетска страна – от г-н Уаел Хамед, заместник-министър по европейските въпроси.

Политическите консултации между двете страни се провеждат след близо петгодишно прекъсване в условията на демонстрирания и от двете страни интерес за укрепване на двустранните отношения, за активизиране на политическия диалог и за търсенето на допълнителни възможности за устойчиво разширяване на търговско-икономическото сътрудничество.

В хода на разговорите, двете страни направиха преглед на състоянието на двустранните отношения в редица области, включително възможностите за допълнително разширяване на търговско-икономическия обмен и инвестициите. Със задоволство беше отбелязано, че през изминалата година двустранният стокообмен достигна безпрецедентното ниво от над 1.8 милиарда долара – факт, който трайно позиционира Египет като най-значимия търговски партньор на България в региона на Близкия изток и Африка. Обсъдени бяха възможностите пред българските компании за позициониране на египетския пазар в области като фармацевтика, износ на земеделска продукция и торове, електронно оборудване и др., както и широките инвестиционни възможности, които предоставя египетската икономика. Заместник-министър Мария Ангелиева отбеляза някои от вече успешно реализираните български инвестиции в Египет в областта на текстилната и хранително-вкусовата промишленост, производството на електрокари, информационните технологии и аутсорсинга.

Предвид огромния потенциал на двустранното икономическо сътрудничество, двете страни отбелязаха необходимостта от предприемането на някои допълнителни стъпки в посока стимулиране на търговския стокообмен и взаимни инвестиции, сред които и провеждането до края на настоящата година на втората сесия на Смесената комисия за икономическо сътрудничество и учредяване на българо-египетски Бизнес съвет.

В рамките на консултациите беше направен обстоен преглед на двустранната договорно-правна база и на процеса на съгласуване на редица споразумения, сред които бяха откроени и някои перспективни области като въздушен и морски транспорт, труда и социалната политика, иновациите, електричеството и възобновяемата енергия, малките и средни предприятия и др.

В хода на разговорите двете страни отделиха специално внимание на предстоящата през 2026 г. 100 годишнина от установяването на двустранните дипломатически отношения и възможностите, които този юбилей предоставя за допълнително задълбочаване на политическия диалог на високо и най-високо ниво.

Изтъкнато бе и доброто ниво на сътрудничество между двете страни в рамките на международните организации и при подкрепа на взаимни кандидатури. В тази връзка, заместник-министър Ангелиева предаде писмо от името на министър Георг Георгиев, адресирано до министъра на външните работи, имиграцията и египтяните в чужбина Бадр Абделати, съдържащо уверение, че българската страна ще подкрепи номинацията на проф. Халед Ел-Енани за поста генерален директор на ЮНЕСКО.

В рамките на консултации бяха обсъдени, също така и редица актуални теми от регионалния дневен ред. Отчитайки ключовата роля на Египет по отношение на стабилността и сигурността в региона на Близкия изток и Северна Африка, специален фокус в обсъжданията бе поставен върху усилията за възобновяване на споразумението за прекратяване на огъня в Газа и освобождаване на държаните от Хамас заложници, за адекватно адресиране на катастрофалната хуманитарна криза в Газа и не на последно място – условията за успешно практическо прилагане на утвърдения от ЛАД и ОИС Арабски план за възстановяване и реконструкция на Газа. Обменени бяха също така и виждания по хода конфликтите в Либия, Судан, Йемен, Сахел и Африканския рог. Разгледани бяха и теми от съществено значение за глобалния дневен ред като: последните развития по отношение на руската агресия в Украйна, възможностите за изграждане на една качествено нова глобална архитектура за сигурност, основаваща се на стриктно зачитане на международното право, гарантиране на продоволствената сигурност и др.

Двете страни се договориха да продължат активен обмен на становища по засегнатите теми, като за целта в близко бъдеще бъде осъществен по-нататъшен обмен на визити на високо и най-високо политическо ниво.