Заместник-кметът с ресор екология в Община Варна Илия Коев обсъди с младежите от Сдружение ЗА ТЕБ резултатите от работата им по проекта “Агент 00Was7e”. Той е свързан с информираността на младите хора по отношение на проблемите и възможните решения за управление на отпадъците както на територията на Варна, така и в национален мащаб. В обсъждането участваха още еколози от районните администрации, кметът на район „Аспарухово“ Ивайло Маринов, началникът на отдел „Младежки дейности“ в Община Варна Николай Василев и експерти от отдела. 

Проектът е осъществен като част от програмата на ЕС за подкрепа на образованието, обучението, младежта и спорта в Европа „Еразъм+“. В него са участвали по осем младежи от България, Италия и Германия, които през последните 16 месеца са проучили информираността на младите хора относно управлението на отпадъци в техните страни и националното законодателство, касаещо кръговата икономика. 

От Сдружение ЗА ТЕБ са картографирали над 30 незаконни сметища на територията на различни общини, участвали са в акции по почистване на територии около Варненското езеро и плажа в местност „Ракитника“, като в резултат на работата си са набелязали основните проблеми. 

Зам.-кметът Коев запозна младежите с дейността на Община Варна и дирекция „Екология и опазване на околната среда“, намеренията за разкриване на площадки за извозване на строителни материали, едрогабаритни и други отпадъци от домакинствата, графиците за сметосъбиране. Той изрази задоволството си от отношението на младите хора към чистотата на града и ги покани през лятната ваканция да се включат в екипите на общинските еколози, за да се запознаят с работата на терен. 

Участниците в срещата бяха единодушни, че трябва да се работи повече по отношение на гражданската активност – стимулиране на доброволчески инициативи, участие в акции и мероприятия за почистване, кампании в училищата и кварталите, подаване на сигнали за нарушители. От сдружението имат предложение екологията да залегне като отделен предмет за изучаване в училищата. Според тях опазването на околната среда се пренебрегва като част от обучението по химия. 

Като възможни решения за справяне с проблемите учениците посочиха ограждането на контейнерите в бетонни клетки, изработването на рекламни материали с ангажиращи послания, видеонаблюдение на критичните места, повишаване на доверието в работата на оползотворяващите компании.

Заключителното събитие по проекта „Agent 00Was7e“ е в събота, 12 април. От 11:00 ч. в Хале 3 (бул. „Христо Ботев“ 3) ще се проведе инициативата „Рециклирай Великден“ с арт-работилници, ателиета за рециклиращо изкуство, базар на екологични продукти.