Равнопоставеността на работното място създава по-благоприятна среда и е ключов фактор за устойчив икономически растеж. Това заяви заместник-министърът на труда и социалната политика Лазар Лазаров по време на церемонията по връчване на сертификати на компаниите, подписали Българската харта на многообразието. Събитието се организира за пета поредна година от Българския форум на бизнес лидерите.
Той изрази удовлетворение, че компаниите на доброволен принцип са обединени около многообразието. Съвместните усилия на държавата и бизнеса влияят положително върху иновациите, качеството на живот и икономически растеж. „Хартата за многообразието е стимул за развитие в областта на недискриминацията, социалното включване и равнопоставеността между жените и мъжете”, посочи заместник-министър Лазаров.
Той отбеляза, че ежегодно нарастващият брой компании, присъединяващи се към Хартата, е категорично доказателство за нейната ефективност. От първоначалните 12 подписали компании към момента членовете ѝ надхвърлят 100. „Въпреки че българското законодателство гарантира равни права, те биха останали само на хартия без активната роля на социално отговорни работодатели и организации“, допълни Лазаров, като пожела на компаниите да бъдат мисионери на тези ценности.
Заместник-министърът подчерта, че равнопоставената работна среда насърчава служителите да развиват своите знания и умения, което води до по-висока продуктивност, устойчив растеж и по-добро качество на живот.
В рамките на събитието беше отчетено, че три компании – членове на Хартата на многообразието: Съвет на жените в бизнеса в България, НЕК ЕАД и Каменица ЕАД – отново са отличени с Отличителния знак за значими постижения в прилагането на политики за равнопоставеност между жените и мъжете, присъждан от Министерството на труда и социалната политика.
Българската харта на многообразието стартира официално през 2020 г. с основната цел да насърчава многообразието, равнопоставеността и приобщаването в компаниите в България.