Заместник-министърът на икономиката и индустрията Николай Павлов взе участие в извънредното заседание на Съвета по външни работи /Търговия/, което се проведе в Люксембург. На него министрите обсъдиха търговските отношения между ЕС и САЩ и между ЕС и Китай.
В рамките на първата сесия заместник-министър Павлов посочи, че Съединените щати са не само основният търговски партньор на Европейския съюз, но и ключов стратегически и геополитически съюзник. Предвид това, на първо място следва да се положат усилия за поддържане на взаимния диалог и да се подходи проактивно и конструктивно в предстоящите преговори. В същото време ЕС следва да е готов да отговори по пропорционален начин, в случай че преговорите не доведат до желан за ЕС резултат.
По думите му при евентуални последващи ответни мерки, следва първо внимателно да се оцени въздействието им върху европейските индустрии, преди да се вземе решение относно размера и формата им. Трябва да се обърне внимание и на риска от пренасочване на търговски потоци към ЕС от трети страни. „Необходимо е да се действа бързо, за да се предотврати преместването на бизнеси и за да гарантираме, че нашите компании остават активни на вътрешния пазар. За това е нужно да се повиши атрактивността на Единния пазар като се опростят регулаторните режими и се намали административната тежест“, каза още Павлов.
Той обясни, че трябва да се разработи цялостен план за подкрепа на бизнеса, в случай на по-нататъшна ескалация по темата. Павлов подчерта важността от единство и сплотеност между държавите – членки на ЕС в подхода спрямо САЩ.
В рамките на втората сесия бяха обсъдени търговските отношения между Китай и ЕС. Заместник – министърът на икономиката подчерта важността на ангажираността за градивен диалог с този ключов търговски партньор на ЕС, с цел балансиране на търговските отношения, гарантиране на равни условия и лоялна конкуренция. Той изтъкна, че диверсификацията на търговията трябва да остане основен приоритет за ЕС. „Трябва да осигурим нови търговски споразумения, особено за критични суровини, с надеждни партньори, за да намалим нашите зависимости от Китай“, каза икономическият зам.-министър и добави, че това е от съществено значение не само за стабилизиране на нашите икономически връзки с Пекин, но и за защита на по-широките стратегически интереси на ЕС.