2-17„Индивидуалните сметки за обучение, които предстои да бъдат разработени и въведени съвместно с национално представителните организации на работниците и служителите и на работодателите, са нов инструмент за подобряване на достъпа до обучение.“ Това заяви заместник-министърът на труда Наталия Ефремова и социалната политика по време на Националната научна конференция „Устойчивост на човешките ресурси за конкурентоспособна икономика“, организирана от Асоциацията на индустриалния капитал в България и Института за икономически изследвания към БАН.

„Инструментът дава възможност на работещи и безработни хора сами да избират вида, формите и начините на обучение, като разполагат с дигитална сметка с определени средства, заложени в нея“, обясни тя.

Индивидуалните сметки за обучение ще бъдат разработени и апробирани по мярка, финансирана по Програма „Развитие на човешките ресурси“ (ПРЧР), съфинансирана от ЕС. Предстои тя да бъде одобрена от Комитета за наблюдение на Програмата.

По същата мярка ще бъдат разработени и секторни фондове за обучение. Тяхната основна цел ще бъде разширяване на възможностите за обучения в конкретни сектори, в които имат установен недостиг на квалифицирани кадри. „Има много сектори, които изпитват затруднения да намерят подходящо обучена работна сила. С новия инструмент ще увеличим палитрата от възможности за включване в обучения и ще повишим квалификацията на хората в даден сектор“, подчерта зам.-министърът.

Третият инструмент, който също предстои да бъде използван за повишаване уменията на хората в трудоспособна възраст, са микроудостоверенията, които дават възможност чрез кратките форми на обучение да се надграждат специфични знания.

Новите инструменти за насърчаване на обученията ще стимулират ученето през целия живот. „Не само у нас, но и в Европа, има разширяване на „ножицата“ между хората с висока квалификация, които намират начин да надградят знанията и уменията си, и хората с ниска квалификация, които нямат мотивация да изберат пътя на обученията. Опитваме се да намерим начин да достигнем до тях, защото обученията са ключът към по-добра заетост“, коментира зам.-министър Ефремова.

Министерството на труда и социалната политика работи активно за привличането на таланти не само в България, но и в малките населени места. С мярка, финансирана по ПРЧР, ще се насърчава предприемачеството в Северна България. За целта ще бъдат изградени три Центъра за предприемачество в региона, в които консултанти ще помагат на бъдещи предприемачи да разработят бизнес идеята си, след което тя ще бъде подкрепена с финансиране до 50 хил. лв.

Предстои разработването и на втора мярка по ПРЧР, по която ще се предоставят „пакети за мобилност“ на хора, желаещи да завърнат и да работят в България. „Пакетите за мобилност“ ще включват съдействие за намиране на подходящи детски градини и училища за децата, осигуряване на безплатни курсове по български език за членовете на семейство, които не говорят български език, покриване на част от разходите за наем при необходимост.