„Министерството на труда и социалната политика (МТСП) прилага широка гама от мерки и програми, които целят повишаване на заетостта и намаляване на неактивността и безработицата сред младите хора“. Това каза зам.-министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова на откриването на Първото младежко гражданско събрание в България, организирано от Американския университет у нас. На срещата бяха събрани млади хора от различни градове, за да обсъдят бъдещето на младежката заетост и ролята на предприемачеството при професионалната им реализация.
Зам.-министър Ефремова определи младежите като бъдещи лидери и затова акцентира върху програмите за насърчаване на предприемачеството. „Безработните младежи имат възможност да получат средства в размер на 5800 лв. за стартиране на собствен бизнес, както и допълнителни суми за покриване на разходи за обучение, осигуровки и консултации. Това е начин не само да се осигури заетост, но и да се разгърне иновативният потенциал на младите хора“, каза тя.
През 2025 г. продължава включването на младите хора в програми, проекти и насърчителни мерки, финансирани със средства от държавния бюджет и от Европейския социален фонд+. Активната политика на пазара на труда предлага подкрепа чрез стимули за наемане на работа, обучения на работното място, квалификация и преквалификация, както и програми за придобиване на първоначален трудов опит.
Сред основните инструменти за подкрепа на младите хора е програмата „Старт на кариерата“, която предоставя възможност на висшисти без трудов стаж по специалността да се включат в платен стаж в публичната администрация. Работодателите от частния сектор, които наемат безработни младежи, също могат да разчитат на финансова подкрепа за възнаграждения, осигуровки, обучение и ментори на работното място.
Процедурите по Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021 – 2030 г., като „Младежка заетост+“ и „Започвам работа“, предлагат устойчиви решения за младите хора, които търсят път към своята професионална реализация. Чрез тях се предлагат обучения, подкрепена заетост, стажуване и придобиване на нови умения. Очаква се по двете процедури над 25 хиляди млади хора да бъдат обхванати и подпомогнати в началните си стъпки на пазара на труда.
Отскоро е отворена и мярката „Младежки практики“, която ще даде възможност на най-малко 10 хиляди младежи да натрупат първоначален практически трудов опит и да придобият трудови навици в свободното от учене време чрез включване в субсидирана заетост.
„Най-важното е да се научите да учите и никога да не спирате да го правите, защото това е ключът към успеха, а ние в МТСП ще продължаваме да работим за това да останете да живеете и работите в България“, увери зам.-министърът на труда и социалната политика събралите се младежи.