„
Осигуряването на безопасна трудова миграция за българските граждани е приоритет на Министерството на труда и социалната политика (МТСП).“ Това каза заместник-министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова, която откри форум за взаимно обучение и обмен относно предоставянето на информация преди заминаването на мобилни работници от уязвими общности. Той се организира в София от Европейския орган по труда по инициатива на Националната комисия за борба с трафика на хора. „Информацията е ключ към успеха на човека. Тя е най-важното оръжие за всеки от нас за професионална реализация и защита на правата ни. Вярвам, че на форума „Осигуряване на безопасна трудова мобилност в рамките на Европейския съюз“ ще бъдат обменени много добри практики, с които да въоръжим хората с информация, за да могат да се справят успешно навън“, каза Наталия Ефремова.
Заместник-министърът обърна внимание, че за МТСП принципът за недопускане на дискриминация е сред основните за осигуряване на справедливи условия на труд за мобилните работници. „Да е гарантирано равното третиране на всички български граждани, независимо от тяхната етническа принадлежност е приоритет в нашата дейност“, заяви Ефремова.
Тя обърна внимание, че в България чрез Агенцията по заетостта от 2008 г. се изпълнява Национална програма „Активиране на неактивни лица“. „Ние в МТСП отдаваме много важно значение на дейността на т.нар. трудови медиатори, които обичайно работят с ромската общност, защото включването в заетост е най-бързият начин за приобщаване на една общност. Започнахме със 77 медиатори, сега са малко повече. Те отдавна не са част от неустойчиви проектни практики, а се финансират от държавния бюджет. Има ги във всяко бюро по труда. Средно годишно трудовите медиатори успяват да мотивират и подкрепят около 10 000 души да търсят активно работа или да се включат в обучения“, обясни заместник-министър Ефремова.
Тя отбеляза и важността на мерките за предоставяне на информация по начин, който е лесен и разбираем за хората, решили да потърсят заетост в чужбина. „Когато от страни – членки на ЕС, ни сезират за проблеми с наши сънародници, обикновено се установява, че става въпрос за хора, които не знаят нищо за мястото, където отиват, още по-малко за правата и задълженията си. Затова се опитваме чрез Инспекцията по труда, чрез Агенцията по заетостта, превантивно да им предоставим цялата информация за това какво могат да очакват там, където отиват, като условия за работа“, разясни заместник-министърът.
Ефремова представи и добрата практика, основана на двустранното сътрудничество с Федералното министерство на труда на Германия. „Благодарение на него имаме специален механизъм за обмен на информация и защита на мобилните работници“, каза тя.