Започва кандидатстването с концепции за ИТИ

На ИСУН 2020 са публикувани Единни указания за кандидатстване с Концепции за Интегрирани териториални инвестиции (втора покана), които ще се финансират от Програмите „Развитие на регионите“ (водеща, ПРР), „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“, „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“, „Образование“, „Околна среда“ и „Развитие на човешките ресурси“ за периода 2021-2027.

Процедурата за набиране на Концепции за Интегрирани териториални инвестиции (КИТИ) представлява процес по актуализация на изготвените Общи програмни концепции за принос на фондовете от ЕС към ИТСР на всеки регион. Тя ще се реализира на две Фази, сходно на първата процедура по набиране на КИТИ, както следва:

  • Оформяне на Обща програмна концепция за приноса на фондовете от ЕС към ИТСР чрез набиране, подбор и одобрение на концепции за ИТИ по реда на ЗРР (Фаза 1);
  • Набиране, оценка и изпълнение на проектни предложения, разработени в съответствие с одобрените концепции за ИТИ, по реда на Закона за управление на средствата от европейските фондове при споделено управление (ЗУСЕФСУ) (Фаза 2).

Депозираните концепции за ИТИ отново ще бъдат обект на публични обсъждания, както и паралелно с това и на експертна оценка и на такава извършвана от Регионалния съвет за развитие на съответния регион.

Два типа концепции за ИТИ ще са допустими за кандидатстване – комбинирани и други, като първите са с приоритет. Приоритет ще се дава и на концепции: с партньори от различни видове сектори; обхващащи териториите на няколко общини; с участието на стопански субекти; включващи инвестиции в различни сектори и комбиниращи инфраструктурни с „меки мерки“ и др.

Водещ партньор по процедурата може да бъде само общинската администрация от 40 градски общини (Враца, Ловеч, Лом, Монтана, Троян, Габрово, Горна Оряховица, Севлиево, Разград, Свищов, Силистра, Добрич, Търговище, Шумен, Сливен, Ямбол, Нова Загора, Айтос, Карнобат, Казанлък, Свиленград, Харманли, Димитровград, Кърджали, Хасково, Асеновград, Велинград, Смолян, Пазарджик, Пещера, Панагюрище, Карлово, Ботевград, Гоце Делчев, Дупница Кюстендил, Перник, Петрич, Самоков, Сандански), която изпълнява функцията на кандидат. В реализацията на една концепция за ИТИ не могат да участват повече от 5 партньора (кандидат/водещ партньор и 4 партньора).

Градските общини по Приоритет 1 (Видин, Плевен, Русе, Велико Търново, Варна, Бургас, Стара Загора, Пловдив, Столична община и Благоевград) или заинтересовани страни на тяхната територия могат да бъдат партньори на общини от 40-те градски общини за изпълнението на концепции за ИТИ в съответствие с ИТСР на съответния регион за планиране от ниво 2.

Една концепция за ИТИ ще може да се реализира само на територията на един регион за планиране от ниво 2. Не се допуска кандидатстване с концепции за ИТИ, които се реализират на територията на повече от един регион за планиране от ниво 2.

Бюджетът на поканата е около 2.134 млрд. лв. Той е разпределен, както по Приоритети и типове допустими дейности на ПРР, така и по финансиращи програми, като за всяка от 10-те големи общини и всеки регион е формиран отделен бюджет.

Предвиденият размер на БФП за всички дейности с финансиране от ПРР в една концепция за ИТИ не може да надвишава 25% от заделения за конкретния регион индикативен бюджет по Приоритет 2 на ПРР, независимо от вида на мерките и броя на партньорите, включени в нея.

Максималната стойност на дейност, включена в концепция за ИТИ и предвидена за изпълнение с ресурс от ПРР, е 10 млн. лв.

Минималната стойност на дейност, включена в концепция за ИТИ и предвидена за изпълнение с ресурс от ПРР, е 500 хил. лв.

В рамките на настоящата процедура по отношение на концепции с включени дейности по Приоритет 2 на ПКИП не се изисква да се заявява финансов ресурс по програмата.

При обявяване на процедурата на подбор на проектни предложения от УО на ПКИП по реда на ЗУСЕФСУ (Фаза 2), приоритетно ще се финансират предприятия, които ще реализират проектите си на територии:

– по отношение на които има одобрена комбинирана КИТИ със заявено финансиране по ПКИП;

– по отношение на които има резервна комбинирана КИТИ със заявено финансиране по ПКИП.

Допустимите мерки, които могат да бъдат финансирани по Приоритети 1 и 2 на ПРР, са: 

1.Мерки за енергийна ефективност и устойчиво обновяване на многофамилни жилищни сгради, включително студентски общежития:

  • Кампании за повишаване на осведомеността и всички видове мерки за ЕЕ в сградите, вкл. конструктивно (и сеизмично) укрепване;
  • Системи за отопление и климатизация;
  • Интегрирани инсталации за възобновяема енергия на място;
  • Оборудване за зареждане на електромобили;
  • Цифровизация на сградите;
  • Зелена инфраструктура и др.

Мерките, свързани с обновяване на сграден фонд, трябва да се изпълняват интегрирано  с мерки за зелена градска инфраструктура (област на интервенция 079), включително с мерки за облагородяване на територии с неблагоприятни социално-икономически характеристики, вземащи под внимание нуждите на местните общности (област на интервенция 168), когато е приложимо.

Тези мерки ще се финансират само чрез комбинация със собствен принос или финансов инструмент. В случай на финансиране с комбинация от БФП и финансов инструмент в рамките на единична операция допустимият размер на БФП ще бъде определен от субекта, изпълняващ финансовия инструмент. За енергийно бедни домакинства ще се допуска 100% БФП. За всички останали минималният изискуем собствен принос е в размер на 5% от допустимите разходи. Изискванията за собствен принос не се отнасят до частта от инвестициите, реализирани в рамките на области на интервенция 079 и 168.

2.Образователна инфраструктура и оборудване (вкл. училищни автобуси) за предучилищно, училищно и висше образование, вкл. ученически общежития, както и детски ясли и градини при спазване на принципите за несегрегация

Инвестициите в обекти от предучилищното и училищното образование следва да отговарят на изискванията, регламентирани в националното законодателство и да включват определен набор от мерки, препоръчани от МОН (като спортни площадки, площадки за игри или за безопасност на движението, дидактически материали, уреди за пречистване на въздуха и др.), освен ако такива вече не са реализирани.

Ще се финансират проекти, в които инфраструктурните инвестиции са съпътствани от подходящи „меки“ мерки с финансиране от ЕСФ+, като приоритет ще се дава на проекти в подкрепа на уязвими групи. Няма да се подкрепят инвестиции в STEM оборудване.

Допустими за финансиране са само мерки в съответствие с картите на нуждите в сектора. За нова образователна инфраструктура няма да се търси съответствие с картите.

  1. Инфраструктура и оборудване за предоставяне на здравни, интегрирани здравно-социални и социални услуги в общността:
  • Мобилни кабинети в подкрепа на провеждане на информационни кампании и профилактика;
  • Обновяване на медицинската апаратура в болниците, свързана с диагностиката на сърдечно-съдови и онкологични заболявания;
  • Ново строителство на общинска здравна инфраструктура при солидна обосновка за необходимостта от допълнителен капацитет и в съответствие с картата на здравните услуги и след изрично разрешение от МЗ;
  • Подпомагане на общопрактикуващите лекари (индивидуални и групови практики) с фокус върху отдалечените и труднодостъпни места;
  • Изграждане и оборудване на нови социални услуги в общността за резидентна грижа за лица над трудоспособна възраст (без увреждания и с възможност за самообслужване) – част от реформата в Дългосрочната грижа;
  • Нови интегрирани здравно-социални услуги в общността за резидентна грижа за възрастни хора с трайни увреждания, нуждаещи се от постоянни медицински грижи и възрастни хора, които не могат да се обслужват сами и се нуждаят от постоянни медицински грижи – част от реформата в Дългосрочната грижа;
  • Нови социални услуги в общността за спешно настаняване и осигуряване на подслон за лица в кризисна ситуация (временно настаняване за бездомни лица и семейства и временно настаняване в безопасна среда за лица в кризисна ситуация и жертви на домашно насилие, жертви на трафик или непридружени деца);
  • Базирани в общността центрове за ранно детско развитие за подкрепа на деца и техните родители и семейства (предоставящи основно дейности за консултиране, обучение и терапия, както и работа в общността, застъпничество и посредничество).

Подкрепата за инвестиции в социална инфраструктура е обвързана със задължение за изпълнение на мерки за социално включване, вкл. по ПРЧР. Ще се насърчават гъвкави решения за предоставяне на услуги в общността. Допустими за финансиране са само мерки в съответствие с картите на нуждите в съответния сектор.

  1. Жилищно настаняване
  • Осигуряване на модерно и достъпно жилищно настаняване, вкл. и на уязвими групи от населението и други групи в неравностойно положение, вкл. роми;
  • Подкрепа за прилагане на иновативни подходи за финансиране на жилищната политика в общините;
  • Насърчаване на архитектурния дизайн и изграждането на жилища, прилагащи принципи за устойчивост на околната среда, със специално внимание към смекчаването и адаптирането на изменението на климата.

Тези инвестиции ще се извършват само в несегрегирани квартали и ще следват принципа на несегрегация. Няма да се правят инвестиции в услуги/обекти за конкретни групи или в такива, които могат да поддържат или да доведат до сегрегация/изолация (като например в училища със специални нужди, в сегрегирани (ромски) училища или квартали и т.н.).

Инвестициите за жилищно настаняване могат да се комбинират с подходящи съпътстващи „меки“ мерки по линия на ЕСФ+ като развитие на общността, социална работа, посредничество, обучения, дейности, генериращи приходи (напр. създаване на социални предприятия, програми за микрокредитиране), антидискриминационни дейности и др., развитие на общността и улесняване на публични дебати за подготовка за процеса на включване, обучение на специалисти в областта на образованието, обучение за медиатори и ментори, по-добра връзка между родители и специалисти, извънкласни дейности, повишаване на осведомеността и обществени кампании, индивидуална подкрепа за ученици в неравностойно положение, включително роми (прехвърлени от сегрегирани към масови среди).

Мерките, свързани с обновяване/изграждане на сграден фонд, трябва да се изпълняват интегрирано с мерки за зелена градска инфраструктура, включително с мерки за облагородяване на територии с неблагоприятни социално-икономически характеристики, вземащи под внимание нуждите на местните общности.  В обхвата на предвидените интервенции не попадат дейности, насочени към повишаване на енергийната ефективност на съществуващия сградния фонд.

На територията на селските общини по ПРР могат да бъдат финансирани само мерки за здравна инфраструктура и енергийна ефективност и устойчиво обновяване на многофамилни жилищни сгради. В концепции за ИТИ могат да бъдат включвани и мерки за социална инфраструктура на територията на селски общини по ПРР, като съответните разходи ще бъдат допустими след официално подаване на предложение за изменение на ПРР към службите на Европейската комисия, в което се предлага разширяване на териториалния обхват на дейностите за социална инфраструктура.

Дейностите, предвидени за финансиране по ПРР в секторите образователна инфраструктура, здравеопазване, социална политика, следва да съответстват на картите на нуждите в сектора, изготвени от органите, отговорни за съответните политики, и отразени в ИТСР (подход „отгоре-надолу)“. Съответствие с картите няма да се изисква за нова образователна инфраструктура.

Обекти на здравната и образователната инфраструктура, които не фигурират в картите, ще бъдат допустими за финансиране при условие, че за конкретния обект бъде предоставено писмо от съответния компетентен орган, с което се удостоверява че:

  1. Предвидените инвестиции в конкретния обект съответстват на националните приоритети в сектора.
  2. Компетентният орган се ангажира да включи в картата съответния обект до подаването на проектно предложение на фаза 2.

Поради специфичния характер на планирането на социалните услуги, няма да има възможност за предоставяне на писмо от съответния компетентен орган. В случаите, когато даден обект не е включен в Националната карта на социалните услуги, той няма да бъде допустим за финансиране със средства от ПРР.

Планираната продължителност на предвидените за изпълнение проекти, финансирани по ПРР , не следва да надвишава 24 месеца.

По Програмата за околна среда обект на финансиране ще са мерки по приоритети „Отпадъци“, „ Риск и изменение на климата“ и „Въздух“ . Дейностите, обект на подкрепа, са:

  • Мерки за превенция и управление на риска от наводнения;
  • Мерки за справяне с неблагоприятните геодинамични процеси;
  • Зелени мерки в градската среда (допустими бенефициенти: общините Кърджали, Пазарджик, Бургас, Велико Търново, Видин, Плевен, Пловдив и Русе);
  • Мерки за изграждане, разширяване и/или надграждане на общински/регионални системи за разделно събиране и рециклиране на биоразградими отпадъци.

В комбинирани концепции за ИТИ по приоритети „Отпадъци“ и „Въздух“ могат да се включват единствено проектни предложения, за които производството по предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по реда на ЗУСЕФСУ вече е стартирало, както и проекти в процес на изпълнение. За тези проектни предложения и проекти фаза 2 се реализира в рамките на вече стартиралото производство по предоставяне на БФП по реда на ЗУСЕФСУ.

В концепции за ИТИ по приоритет „Риск и изменение на климата“ могат да се включват проектни предложения, за които производството по предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по реда на ЗУСЕФСУ вече е стартирало, както и проекти в процес на изпълнение. За тези проектни предложения и проекти фаза 2 се реализира в рамките на вече стартиралото производство по предоставяне на БФП по реда на ЗУСЕФСУ.

Допустими бенефициенти по ПОС, са общини, областни администрации и Агенция „Пътна инфраструктура“. Проектите, подкрепени по ПОС следва да се изпълнят до 31.12.2029 г.

Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ ще финансира инвестиции, насочени към насърчаване въвеждането на зелени технологии и ускоряване на прехода към кръгова икономика в предприятията.

Допустими бенефициенти ще са микро, малки и средни предприятия, както подкрепата за тях ще е с безвъзмездни средства. Индикативният максимален интензитет (процент) на безвъзмездната финансова помощ е 70 %.

Индикативен минимален и максимален размер на помощта на ниво отделно проектно предложение:

  • Индикативен минимален размер на помощта: 150 000 лв.
  • Индикативен максимален размер на помощта: 800 000 лв.

Интервенциите по Програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация” са насочени към висши училища и научни организации, опериращи в тематичните области на ИСИС 2021-2027 г.

Подкрепата ще е насочена към модернизиране на изследователската среда в академичните институции чрез подобряване на лабораторния комплекс, неговото надграждане за придобиване на нови умения, развитие на нови направления и др. Изпълнението на проектите следва да води до реализиране на дейности, попадащи в тематичните области на ИСИС 2021-2027 (информатика и ИКТ; мехатроника и микроелектроника; индустрии за здравословен живот, биоикономика и биотехнологии; нови технологии в креативни и рекреативни индустрии, чисти технологии, кръгова и нисковъглеродна икономика) на базата на регионалната специализация, заложена в ИСИС 2021-2027.

По Програмите за образование и човешки ресурси ще се подкрепят множество дейности насочени към: ограмотяване на възрастни; десегрегация на училищата; развитие на дуалната система за обучение в ПОО; активни мерки за достъп до пазара на труда; предприемачество на уязвими групи; развитие на социалната икономика и насърчаване на заетостта в социални предприятия; активен живот на възрастните хора в пенсионна възраст и остаряване в добро здраве; интеграция на маргинализираните общности и др.

Допустими кандидати по тях са: общини, държавни, общински, частни училища, действащи институции в системата на образованието, неправителствени организации, работодатели,  предприятия и др. Проектите следва да бъдат с продължителност до 24 месеца по ПРЧР и до 36 или 48 месеца по ПО.

Крайният срок за подаване на концепции за ИТИ е 8 юли 2025 г., 18.00 часа.

НСОРБ депозира в края на м. март становище по публикувания за обществено обсъждане проект на Единните указания за кандидатстване с концепции за интегрирани териториални инвестиции (втора покана)- Становище на НСОРБ по Единните указания за кандидатстване с Kонцепции за ИТИ 

Предложенията на НСОРБ, изготвени на база получени коментари от общините, не са отразени във финалните Указания за кандидатстване.

/ВИ/

/ИИ/