Започна новият мандат на Европейския комитет на регионите

Откриващата за мандата 2025-2030 г. пленарна сесия на Европейския комитет на регионите се проведе на 19 и 20 февруари в Брюксел. От българската делегация участваха кметовете на Габрово – Таня Христова, на Монтана – Златко Живков, на Правец – Румен Гунински, на Сливен – Стефан Радев, на Белица – Радослав Ревански, на Садово – Димитър Здравков, на Разград – Добромир Добрев, на Попово – Людмил Веселинов и съветникът в СОС Цветелина Симеонова-Заркин.

Резултатите от изборите за нов председател на КР на 20 февруари поставиха начело на институцията кандидата на втората по големина политическа група, Партията на европейските социалисти – Ката Тюто. Тя е член на Общинския съвет на Будапеща, като преди това е била пет години заместник-кмет на унгарската столица. Кандидатът на най-голямата политическа група в КР, Европейската народна партия, номинира Хуан Мануел Морено Бонила, президент на испанския регион Андалусия. Той ще изпълня ролята на първи заместник-председател на КР през първата половина на мандата.

Новоизбраният председател и първи заместник-председател изложиха визията си за ролята на асамблеята и на градовете и регионите на ЕС за бъдещия мандат. Ката Тюто подчерта значението на Европейския комитет на регионите за свързването на политиките на ЕС с местните реалности: „Ние правим сложните политики реалност, внасяме здрав разум и местни иновации в процеса на взимане на решения в ЕС“, каза тя и допълни, че местни власти са екипите, решаващи проблемите по места, които осъзнават реалностите и са способни да преценят дали даден проблем е местен или системен.

Хуан Мануел Морено Бонила оцени сътрудничеството между политическите групи в КР. Той посочи, че поема ролята си с ентусиазъм и отдаденост и добави, че има нужда от сплотена, стабилна и автономна Европа с ясни цели, фокусирани върху демокрацията, сигурността, просперитета и конкурентоспособността за справяне с настоящите предизвикателства.

На учредителната сесия към членовете на КР се присъедини и председателят на Европейския съвет Антонио Коща. В речта си той подчерта ключовата роля на регионите и градовете за изграждането на по-силна, по-справедлива и по-устойчива Европа: „Нашите градове и региони са от решаващо значение за успеха ни. Те представляват многообразието на Европа – история, географски местоположения, икономически и управленски модели. Но най-важното е, че те представляват нашата най-пряка връзка с гражданите. Местните и регионалните власти са най-близо до хората. Те разбират нуждите на своите граждани, техните предизвикателства и надежди за бъдещето.“

В дебата с Антонио Коща, членовете на КР призоваха други европейски институции и национални правителства да обединят усилията си с градовете и регионите около общи стратегически цели, сред които укрепването на икономическото, социалното и териториалното сближаване, като същевременно се насърчават зеленият и цифров преход както и гарантирането, бюджет на ЕС пригоден за бъдещи предизвикателства и др.

Членовете на КР призоваха председателя на Европейския съвет Коща да следи отблизо изпълнението на приоритетите на ЕС, вкл. чрез годишен политически дебат по изпълнението на Стратегическата програма от местна и регионална гледна точка. Те подчертаха, че много от нейните приоритети отразяват позицията на регионалните и общински лидери поискаха в декларацията от Монс през март 2024 г. за по-силна, по-справедлива и по-устойчива Европа.

В рамките на сесията се проведе и задълбочен дебат с изпълнителния вицепрезидент на Европейската комисия за сближаване и реформи, Рафаеле Фито.

Местните и регионални лидери изразиха несъгласието си с всеки опит за централизиране на бъдещата политика на сближаване и призоваха за бюджет на ЕС след 2027 г., който позволява на териториите да се борят с неравенствата и да се справят с нови извънредни ситуации.

Те предупредиха срещу всяко изкушение да се проектират и управляват бъдещи кохезионни фондове на ЕС с централизиран и териториално сляп подход. Това би се оказало неефективно за намаляване на териториалните различия и не би осигурило дългосрочни инвестиции по места. Подобен подход крие риск от разпределяне на средства на политическа основа, а не на регионални нужди.

Ката Тюто подчерта, че кохезията е не само най-добрият антидот срещу фрагментирането на територии и общества, но и гаранция, че политиките на ЕС да променят живота на хората в градовете и регионите. Тя призова за гъвкава, децентрализирана и иновативна политика на сближаване.

Комисар Фито прикани регионалните и местните лидери да засилят общата работа за реформиране на политиката на сближаване и ги увери, че настоява за запазване на ключовите й принципи: партньорство, споделено управление, многостепенно управление и базиран на място подход. „Времената се променят и политиката на сближаване трябва да се промени с тях. Различните реалности изискват различни подходи и можем да успеем само с прякото участие на регионите“, каза Фито.

   

В рамките на същият дебат бяха обсъдени и приоритетите за предстоящия междинен преглед на програмите на политиката на сближаване за периода 2021-2027 г. Членовете на КР подчертаха, че регионалните екологични и цифрови преходи следва да бъдат подкрепени от базирани на място промишлени и енергийни стратегии, за да се укрепи устойчивостта и конкурентоспособността на ЕС като цяло, както и неговата стратегическа автономия.

Сред дискусионните теми бе опитът на местните власти за справяне с жилищната криза. В разговора с Дан Йоргенсен, европейски комисар по енергетиката и жилищното строителство, бе посочено, че КР ще даде становище по очаквания План на ЕС за жилища на достъпни цени.

Сред основните препоръки са за ориентиран към местните условия подход и решаване на предизвикателствата, свързани с жилищното настаняване, в селските, периферните градски и градските райони; достъпност до финансиране на ЕИБ за по-малките общини; увеличаване на инвестициите в жилища в рамките на политиката на сближаване (както в настоящата МФР, така и в тази след 2027 г.); използването на други механизми за допълнителна подкрепа на инвестициите в жилища, по-специално Механизма за възстановяване и устойчивост (МВУ) и Социалния фонд за климата.

В края на пленарната сесия Марта Кос, европейският комисар по разширяването, се присъедини към пленарната сесия и връчи наградата на кмета Павел Адамович на Виталий Кличко, кмет на Киев.

В деня след пленарната сесия се проведоха и първите заседания на новите комисии на КР и бяха избрани и техните нови ръководства. Първи заместник-председател на Комисия SEDEC ще бъде Таня Христова, кмет на община Габрово.

/ЯД/

/МБ/