Земеделските производители от Русенско заедно с колегите си от страната се обявиха срещу санкциите за придвижване на селскостопанска техника по пътищата. Браншовите организации настояват за промяна в Закона за движението по пътищата и искат спешна среща с министъра на регионалното развитие.
Проблемът е свързан със забраната за движение на верижни машини по републиканската пътна мрежа. От бранша заявиха, че в наредбата на АПИ не се отчита разликата между гумени и метални вериги.
Все повече производители използват техника с гумени вериги, която е щадяща за почвата и натоварва асфалта в пъти по-малко от камионите . В момента земеделците са в нарушение и плащат солени глоби.
„В случая ние използваме машини, които са с гумени вериги, които като цяло навлизат последните 10-ина тодини в страната и те все повече се налагат от гледна точка на това, че изключително малко уплътняват почвата. Те по-малко деформират асфалта по пътищата, защото площта, на която стъпва цялата верига, е десетки пъти по-малка от площта, на която стъпва един камион или един колесен трактор. Натоварването на един квадратен сантиметър, както се води при гумените вериги, е десетки пъти по-малко спрямо колесните машини“, коментира Милен Коев, председател на Регионален съюз на фермерите „Дунавско зърно“. Самият той е земеделски производител, който обработва около 6000 дка в землището на Тръстеник и се сблъсква също с този проблем.
Земеделците не получават разрешителни за придвижване от АПИ, което спъва работата им. „За нас ще бъде невъзможно и прибиращата техника да придвижим, а ако не приберем ли продукцията, кризата в сектора ще се задълбочи“, казва още Милен Коев.
Вариантите са да се наемат платформи за извънгабаритен товар, но това всъщност води до много повече проблеми. Няма толкова много платформи, за да обслужат всички земеделци, а и изискването е да са ниски, защото комбайните са много високи. Нужни са няколко чака товарене и няколко часа разтоварване всеки ден, а отделно е изключително скъпо. Организационно също е трудно, тъй като земеделските производители са зависими от времето – платформата е извикана, но вали дъжд и не може да се работи.
Браншовите организации се надяват на бърза среща или бързо решение на проблема, защото кампанията е в разгара си , а фермерите не могат да работят нормално. В момента, ако се движат с техниката, са в нарушение, а глобите са няколко хиляди лв. „Знаете, че в селското стопанство има една такава стара тенденция: вчера е рано, утре е късно. Т.е. загубите за нас от това, че не сме си свършили работата ,са много повече, отколкото една глоба. Затова е много важно наредбата да бъде актуализирана и се надяваме всички, че УС на АПИ ще прояви разбиране да диференцира видовете вериги“, казва Милен Коев.
РЕКЛАМА
Наши спонсори са:
Български трактори на добри цени при изключително качество