„Революционизиране на здравето и безопасността: Ролята на изкуствения интелект и дигитализацията на работното място“ е акцентът на Световния ден за безопасност и здраве при работа за 2025 г. Ежегодно на 28 април от Международната организация на труда (МОТ) фокусират вниманието на световната общественост върху конкретен проблем на работното място.

В публикувания от МОТ доклад по темата за т.г. се посочва, че дигитализацията ще промени света на труда чрез нови възможности за здраве и безопасност при работа. Създателите на доклада смятат, че разширената роботика се отнася до технологии, предназначени да изпълняват задачи, изискващи висока прецизност, адаптивност и автономност и може да подобри производителността и безопасността на работното място чрез намаляване на експозицията на работниците на физически натоварващи или опасни дейности.

От МОТ отбелязват обаче, че освен ползи, интегрирането на цифровите технологии е предпоставка и за нови рискове, които трябва внимателно да бъдат оценени и управлявани. Сред тях са социалната изолация, неравенствата и дискриминацията и несигурността на работното място, които произтичат от автоматизацията на задачите, от възрастта на работниците и намаленото общуване между хората. Работниците с по-ниска квалификация, например, които не използват и не са запознати с новите технологиите, могат да изпитат повишен стрес и безпокойство, допълват от там.

 В доклада като ново явление се откроява понятието „технострес“. Той се появява като следствие от непрекъснатите технологични промени и затрудненото адаптиране към тях, което понякога изисква по-дълъг и бърз процес на работа.

От гледна точка на здравето и безопасността на работното място от МОТ посочват, че технологиите за цифров мониторинг позволяват непрекъснато проследяване на опасностите на работното място, изпращане на незабавни сигнали и своевременно прилагане на превантивни и контролни мерки. Те се използват все повече във високорискови сектори като минно дело, строителство, селско стопанство, текстил и химикали, където физически натоварващата работа и опасните условия увеличават рисковете от злополуки.

Специално внимание в доклада е обърнато на алгоритмичното управление, което разпределя, наблюдава и оценява работните задачи и представянето на работниците, като по този начин може да се проследи дали те се претоварват, да се осигури подходящо свободно време, а работещите да поддържат добра работоспособност и ефективност.

Докладът е достъпен на https://www.ilo.org/publications/revolutionizing-health-and-safety-role-ai-and-digitalization-work

 

Оптимизиране на дейността на Инспекцията по труда чрез дигитализацията

 

В своята дейност ИА „Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ) също е въвела използването на алгоритмично управление. Разработеният по Проект „Оптимизация и иновации в ИА ГИТ“ риск-регистър на обектите за контрол позволява чрез софтуер на базата на алгоритъм да се селектират най-рисковите работодатели. По този начин въз основа на оценката на рисковия потенциал ежегодно Инспекцията планира около 2000 проверки в обекти, които са високорискови по отношение прилагане на трудовото законодателство.

Всички услуги, които предлага Агенцията, са електронизирани и гражданите могат да ги достъпват независимо от работното време и в почивни дни.

В края на 2024 г. ИА ГИТ стартира Проект BG05SFPR002-1.016 „Повишаване капацитета на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда” за реализиране на контролната дейност на пазара на труда“ https://gli.government.bg/bg/taxonomy/term/423/node/13299 Той се финансира по Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021 – 2027, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд плюс. В рамките на проекта се предвижда закупуване на дронове, които ще подпомогнат инспекторите по труда при извършване на проверки на труднодостъпни места. По същия проект ще бъдат осигурени и професионални таблети за заснемане на фактическата обстановка по време на инспектиране на работните места. При констатиране на нарушения, свързани с непосредствена опасност за живота и/или здравето на работещите, заснетият материал ще бъде изпращан веднага на хората, ръководещи проверяваното предприятие и на длъжностните лица, изпълняващи функциите на органи по безопасност и здраве при работа.