Изменение на Индикативната годишна работна програма за 2025 г. по ПРЧР

На ИГРП – Програма “Развитие на човешките ресурси” 2021-2027 е публикувано изменение на Индикативната годишна работна програма (ИГРП) по Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021-2027 (ПРЧР).

Изменената ИГРП включва 20 процедури за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ, включително за подкрепа на интегрираните териториални подходи – ИТИ и ВОМР.

Общините ще са допустими кандидати по процедури: 

1.Процедура „Насърчаване на социалната икономика на местно и регионално ниво“:

Бюджет: 27 млн. лв., с минимален размер на проект от 50 000 лв.

Допустимите за подкрепа дейности включват предоставяне на текуща подкрепа за социална и трудова интеграция спрямо индивидуалните потребности на заетите, в т.ч. психологически и социални консултации, ментор, трудова медиация, мотивация и др. Ще бъде подпомогнато създаването на работни места за новоназначени лица. Дейностите ще осигурят възможности за обучения за служителите в социални предприятия. Социалните предприятия ще получат подкрепа за развитието на дейността си чрез под помагане на маркетинга и продажбите, оборудване и ремонтни дейности, обмяна на опит и насърчаване на сътрудничеството с други предприятия, дигитализация и др.

Планирано обявяване: 3-то тримесечие, с краен срок за кандидатстване 4-то тримесечие на 2025 г.

2.Процедура „Подкрепа за уязвими и маргинализирани общности“, с бюджет от 100 млн. лв. и ще се реализира на териториите на общини отговарящи на предварително определени критерии: наличие на определен брой население самоопределило се като такова с ромски произход, безработица и дял на лицата получаващи помощи за отопление над средните за страната, коефициент на записване на децата в детските градини и училищата под средния за страната и др.,  в т.ч. наличие на актуализиран план за действие за периода след 2025 г. за изпълнение на Националната стратегия за равенство, приобщаване и участие на ромите 2021-2030 г.

Дейностите, обект на подкрепа, ще са в три направления: Достъп до пазар на труда; Социално включване и достъп до здравеопазване и Информационни кампании и събития срещу дискриминацията, преодоляването на негативните стереотипи и нагласи в общностите.

Максималният размер на помощта за кандидат/партньор е 586 749 лева (300 000 евро).

Планирано обявяване: 3-то тримесечие, с краен срок за кандидатстване 4-то тримесечие на 2025 г.

3.Процедура „Услуги за дългосрочна грижа“:

Бюджет от 367 млн. лв. Допустими дейности: Създаване и предоставяне на:

– социални и интегрирани здравно-социални услуги за резидентна грижа в новоизградена/ремонтирана инфраструктура;

– социални услуги за осигуряване на подслон за лица в кризисна ситуация, както и за лица, пострадали от домашно насилие и лица – жертви на трафик;

– подкрепящи специализирани социални услуги за лица с увреждания, включително от общността.

В рамките на дейностите по представяне на различните услуги ще е допустимо осигуряването на супервизия и обучения.

-осигуряване на допълнително оборудване и обзавеждане за предоставянето на нови социални и интегрирани здравно-социални услуги за резидентна грижа, за специализираните социални услуги за лица с увреждания и за реформираните домове за стари хора.

Могат да се реализират и дейности на местно ниво, подпомагащи приемането и адаптирането на лицата в общността.

Планирано обявяване за кандидатстване: 3-то тримесечие на 2025 г., с текущо подаване на проекти до 2027 г.

4.Процедура „Създаване на национален компетентностен център за социални иновации и насърчаване на социалните иновации в България“:

Бюджет:  17  млн. лв. Компонент 1- 6.8 млн. лв.; Компонент 2- 10.2 млн. лв.

Допустими кандидати: Компонент 1- МТСП, Компонент 2- Национално представителни организации на работодателите и на работниците и служителите; Неправителствени организации; Национално представителни организации на и за хората с увреждания; Доставчици на услуги; Субекти на социалната и солидарна икономика, вкл. социални предприятия; Публични институции и администрации; Общини; Работодатели

Допустими дейности:

Компонент 1: Създаване към МТСП на Национален компетентностен център за социални иновации (НКЦСИ).

Компонент 2 (ще стартира след създаването на НКЦСИ):

-Дейности за разработване на иновативни идеи за практики, продукти, услуги и модели, отговарящи на социалните нужди и създаване на нови социални взаимоотношения.

-Дейности за провеждане на социален експеримент чрез адаптиране и/или валидиране на иновативни модели, практики, услуги и продукти за разработването на социална иновация. Пилотно прилагане на разработените иновативни подходи и модели и оценка на резултата въз основа на предварително определени параметри за измерване.

– Дейности за по-мащабно прилагане на разработени социални иновации, които вече са апробирани чрез социално експериментиране.

БФП на проект по Компонент 2: от 50 хил. лв. до 300 хил. лв.

Планирано обявяване и срок за кандидатстване: 3-то и 4-то тримесечие на 2025 г.

/ВИ/
/МЯ/