Българската агенция за инвестиции (БАИ) отличи победителите в 19-ото издание на конкурса „Инвеститор на годината 2024“ на тържествена церемония, проведена на 2 април в зала „Джон Атанасов“ в „София Тех Парк“.
Изпълнителният директор на БАИ, г-жа Мила Ненова, поздрави гостите и обяви, че през 2024 г. са издадени 27 сертификата за клас инвестиция по Закона за насърчаване на инвестициите, като 14 от тях са във високотехнологични дейности. Общият размер на сертифицираните инвестиции възлиза на 645 милиона лева, с потенциал за създаване на 1846 нови работни места.
„През 2025 г. съставянето на редовно правителство внесе допълнителна стабилност, което се отрази положително върху интереса и нагласите на инвеститорите. В условията на глобални икономически промени България предлага макроикономическа стабилност, ясни приоритети и талантливи кадри. Като част от Европейския съюз, Шенген и в очакване на присъединяване към еврозоната, страната ни осигурява сигурност на инвестициите и благоприятна бизнес среда“, заяви тя.
Носител на титлата „Инвеститор на годината 2024“ стана дружеството „Биовет АД“, производител на ветеринарни продукти за индустриалното животновъдство. Отличието връчи лично министър-председателят на България, г-н Росен Желязков, на г-н Ангел Желязков, изпълнителен директор на „Биовет АД“. Връчвайки голямата награда в конкурса, г-н Желязков благодари на всички инвеститори, които са се доверили да развиват дейност в България.
Наградата в категория „Инвестиция с висок принос за развитие в региона“ беше връчена от г-н Людмил Веселинов, областен управител на Перник. Наградата получи г-н Емил Николов, управител на „АК Електрик“. Дружеството е част от глобалната шведска „АК Груп“ (AQ Group AB).
Почетен плакет в категорията „Инвестиция с висок принос за развитие в региона“ връчи г-н Атанас Зафиров, заместник министър-председател на компанията „ЗиЕс Юръп“ ЕООД. Китайската компания е част от холдинга „Шанхай Юнисон Алуминиеви Продукти“ ООД и ще инвестира близо 19 млн. лв. в изграждането на високотехнологичен завод за производство на алуминиеви авточасти в Тракия икономическа зона край Пловдив. Проектът е първата китайска индустриална инвестиция в България и ще създаде над 100 нови работни места. Представителите на „ЗиЕс Юръп“ обявиха и нова инвестиция в страната за 35 млн. лева, чието изпълнение предстои да започне през 2025 година. Те изразиха надежда, че все повече китайски компании ще изберат България за място, на което да произвеждат в ЕС.
В следващата категория „Инвестиция с нисък въглероден отпечатък“ отличието беше връчено от г-н Виктор Атанасов, заместник-министър на МОСВ, на г-н Радослав Георгиев, регионален директор, ИМИ Европа. Компанията „Интегрейтид Микро Електроникс“ е световен лидер в производството на електроника, ангажирана с устойчивото развитие и намаляването на въглеродните емисии. Компанията разполага с 21 производствени звена по цял свят, включително в България, в гр. Ботевград, където осигурява професионално развитие на над 2000 души.
Няколко плакета бяха връчени и в категорията „Устойчив бизнес“. Първият получи г-жа Деница Борисова, началник „Заводски процеси“ на фирма „Фесто“, най-големият развоен център на „Фесто“ извън Германия и глобален център за прототипи и инструменти. Бъдещето на „Фесто България“ е свързано с електрониката, електрическите задвижвания и чистото производство, стана известно на церемонията. Наградата връчи проф. Георги Ангелов, заместник министър на иновациите и растежа.
Следващата награда в тази категория беше присъдена на „Фикосота Фууд“ ЕАД. Дружеството инвестира 80 млн. лв. в новия завод „Алто“, посветен на „Брускети Марети“ – снакс, продаван в 80 държави. Съоръжението от 15 000 кв. м ще увеличи производствения капацитет двукратно до 414 млн. пакета годишно и ще разкрие 150 нови работни места. Наградата връчи проф. Тодор Чобанов, заместник-министър на културата, на г-н Красен Кюркчиев, управител и собственик.
Третата награда в категорията отиде при „Булфарма“, компания с 28-годишна история. Наградата връчи г-н Димитър Недялков, заместник министър на транспорта и съобщенията, на г-н Николай Митов, административен директор.
Победител в категория „Иновативен продукт“ е дружеството „Сименсо“ ЕООД. Наградата връчи г-н Силви Кирилов, министър на здравеопазването, на г-жа Силвия Куманова, управител. Това е първата иновативна компания в България, специализирана в управление на стреса, бърнаута и менталното здраве, обединяваща 30-годишен научен опит и съвременни иновативни технологии.
Отличието „Успешен стартъп“ получи фирмата „Епикс Ей Ай“ (Epix.Ai) от заместник-министъра на иновациите и растежа, г-н Мартин Дановски. Той поздрави всички, които през последните 10 години са допринесли за изграждането на все по-разпознаваема стартъп екосистема в България, за да може днес в страната ни да има успешни предприемачи и компании, които имат мащаба да излязат на международната сцена. „Епикс Ей Ай“ съчетава епигенетика и изкуствен интелект, за да измерва биологичната възраст на хората и риска от болести, свързани със стареенето.
Г-жа Мила Ненова, изпълнителен директор на БАИ, връчи почетен плакет в категория „Индустриална зона, сертифицирана за приоритетен инвестиционен проект“. Отличието получиха от „Индустриална зона Загоре“.
Тази година победителят в категория „Община в България с най-много инвестиции за 2024 г.“ получи статуетка „Златен бик“ – символ на конкурса, а не плакет, както беше практиката до миналата година. Статуетката спечели Община Стара Загора, а наградата връчи г-жа Деница Сачева, председател на Комисията по труда и социалната политика. Кметът Живко Тодоров заяви, че заедно с държавата от Община Стара Загора искат да превърнат бившето летище в града в голяма индустриална зона.
Г-н Пламен Панчев, основател на „Тракия икономическа зона“, също беше награден със статуетка „Златен бик“. Тя му беше връчена от министъра на земеделието и храните д-р Георги Тахов за личен принос, признание за отдаденост, визионерство и значим принос към икономическото развитие.
Отличието за „Инвестиция в човешки капитал“ получи фирмата „дормакаба бизнес сървисис България“ от заместник-министъра на труда и социалната политика, г-жа Наталия Ефремова. Наградата получиха г-н Ранди Росил и г-н Емил Терезов, управители. Компанията е водеща международна компания, с над 160 години в областта на решенията за достъп и сигурност, присъстваща в над 130 държави. Като част от стратегическото си развитие, „дормакаба бизнес сървисис България“ инвестира в създаването на Център за споделени услуги в София, който предоставя финансови, счетоводни, IT и HR услуги. През 2024 г. компанията създаде над 260 работни места и ще продължи да инвестира в откриването на работни места и през следващите години.
В категория „Инвестиция в разширяване на бизнеса“ победител стана „Алкомет“ АД за инвестиция в разширяването на завода в гр. Шумен за алуминиеви валцови и пресови продукти. Наградата взе г-н Фикрет Индже, директор, от министъра на регионалното развитие и благоустройството, г-н Иван Иванов.
Министърът на икономиката и индустрията, г-н Петър Дилов, връчи статуетка „Златен бик“ в категорията „Инвестиция на зелено“ на “Смарт Солар Технолоджис” АД. Компанията инвестира 240 млн. лв. в завод за производство на слънчеви панели и клетки, който ще се реализира в с. Еленино, край Стара Загора. Предвижда се по проекта да бъдат разкрити 812 работни места. Наградата получи председателят на борда на директорите на компанията г-н Халил Демирдак.
„Ендуросат“ стана победител в категория „Инвестиция в иновативен бизнес“. Призът връчи вицепремиерът и министър на иновациите и растежа, г-н Томислав Дончев. В речта си той призова България да прекъсне курса на „стопански нихилизъм“, който, по думите му, се състои в мотото, че в България не се произвежда нищо. Този нихилизъм, смята вицепремиерът, трябва да се замени със стопански патриотизъм, в който централна тема в българското общество трябва да бъде какви производства има в страната и каква е тяхната добавена стойност.
Г-н Райчо Райчев, основател на „Ендуросат“, съобщи, че инвестициите на компанията през 2025 година ще бъдат три или четири пъти повече спрямо миналогодишните вложения. Развитието на компанията включва и назначаването на нови 150 души персонал – развойни инженери, които ще създават продукти в България. През идните месеци предстои и стартиране на третото поколение сателити. Г-н Райчев обяви, че „Ендуросат“ има 60 сателита, изведени в орбита.
Излъчването на церемонията може да бъде гледано на 4 април (петък) от 22:00 ч. по БНТ 1.