inovativno-zdravno-socialni-uslugi2

Проект: № BG05SFPR002-2.012-0064

„Иновативни здравно-социални услуги в Община Пловдив“

Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021-2027

esf.bg

 

Финансираща програма: Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021-2027 г.

Процедура за БФП: BG05SFPR002-2.012 „Иновативни здравно-социални услуги“

Административен договор:  № BG05SFPR002-2.012-0064-C01

Обща стойност на проекта: 4 545 837,92 лв., 100% БФП

Срок на изпълнение: 06.01.2025 г. – 06.09.2027 г. (32 месеца)

Цели и очаквани резултати:

Настоящият проект  е насочен към предоставяне, на територията на Община Пловдив, на иновативни здравно-социални услуги в домашна среда, за нуждаещи се самотноживеещи лица с увреждания и възрастни хора в невъзможност за самообслужване. Ще се изгради и приложи иновативен модел за дистанционен мониторинг на здравословния и психосоциален статус на хора с хронични заболявания и трайни увреждания, както и самотноживеещи възрастни в невъзможност за самообслужване (или най-уязвимите групи от населението) на базата на съвременните информационни и комуникационни технологии – телекеър.

Допустими дейности:

Дейност 1: Предоставяне на почасови мобилни интегрирани здравно- социални услуги за нуждаещи се самотноживеещи лица с увреждания и възрастни хора в невъзможност за самообслужване, супервизия и указания към екипите във връзка с въвеждането на новия инструментариум за оценка на потребностите и работа с целевата група.

Дейност 1 е дефинирана като услуга от общ икономически интерес (УОИИ).

Услугите по Дейност 1 следва да бъдат предоставяни почасово от лицата, наети по проекта на базата на идентифицираните нужди на лицата от целевата група, в резултат на извършена оценка на индивидуалните потребности, съгласно скалата на Бартел  и скалата на Лоутън-Броди. Услугите по дейност 1 могат да включат дейности за посрещане на ежедневните нужди на потребителите (хранене и приготвяне на храна, преобличане и поддържане на лична хигиена, хигиена на жилището, доставка и дозиране на лекарства, поставяне на инжекции и др.), както и съдействие за достъп до други здравни и социални услуги (придружаване, консултиране и т.н.).

В рамките на проекта назначените специалисти ще обгрижват 445 лица от целевата група,  които имат следните характеристики:

– самотноживеещи лица с увреждания, които независимо, че нямат определена чужда помощ, разполагат със съответните медицински документи, удостоверяващи невъзможността им за самообслужване за определен период от време;

– самотноживеещи лица в надтрудоспособна възраст в невъзможност за самообслужване, които нямат определена по съответния ред степен на намалена работоспособност.

 

Дейност 2:     Развитие и предоставяне на иновативни дистанционни услуги – телекеър, вкл. осигуряване на специализирано оборудване за тяхното предоставяне.

Предоставянето на иновативни дистанционни услуги – телекеър ще се предоставя по следния начин:

– избор на външен изпълнител по реда на ЗОП;

– услугата задължително включва индивидуално устройство за дистанционно наблюдение и алармиране на промени в състоянието и движението на потребителя, както и за измерване на основни жизнени показатели. Устройството трябва да е снабдено с SOS бутон и да отговаря изискванията на Регламент (ЕС) 2017/745 на ЕП и на Съвета от 5 април 2017 г. относно медицинските изделия;

– услугата се предоставя чрез изграден механизъм/софтуер/мобилно приложение за приемане и визуализация на параметри и достъп до потребителски бази данни отчети и регистри за спешни повиквания;

– услугата се организира от звено за дистанционна грижа 24/7, включващо медицински специалисти.

 

Основни очаквани резултати:

Сформиран екип от специалисти за предоставяне на услугата;

Осигурено ефективно функциониране на услугата;

Предоставени качествени интегрирани здравно-социални услуги на 445 потребители;

Предоставянето на иновативни дистанционни услуги – телекеър на 57 потребители на УОИИ.

 

44 total views, 44 views today