На Agri Dinner & Awards се проведе дискусионен панел, в който участниците разгледаха ролята на иновациите, механизацията и устойчивостта в съвременното земеделие. Панелът води Преслава Петрова от Dimmy’s Farm, а участниците Панайота Вангелова от Сатнет и биволовъда Александър Александров, споделиха вижданията си за бъдещето на сектора.

Модериране и устойчивост
Преслава Петрова отвори панела с ключов въпрос за устойчивостта, подчертавайки, че “няма как да говорим за устойчивост без да споменем механизацията и иновациите”. Тя посочи, че за успешното развитие на земеделието е добре да се интегрират нови технологии и модерни решения във всяка възможна стъпка от производствения процес.

Фокус върху автономните трактори
Панайота Вангелова от Сатнет сподели, че компанията, специализирана в предлагането на техника за лозаро-овощарство и животновъдство, наблюдава нарастващо навлизане на иновации в сектора. Тя обясни:

„От страната на компанията, която предлага техника за много на вид стопанства, ние виждаме как навлизат много иновации в сферата, като роботи, автономни/полуавтономни трактори и други. И това е нашият фокус за бъдещето. 

Компанията, с която работим – южнокорейските трактори LS, въвеждат абсолютно автономен трактор, който се очаква на пазара след 2 години. Той е вид решение, което ще спомогне за справяне с някои от проблемите и задачите, които се извършват с конвенционалните трактори, например“, уточни Панайота.

Панайота Вангелова добави, че този трактор може да работи самостоятелно, позволявайки обработката на земеделските площи през нощта. Александър също сподели своето мнение:

„На мен този трактор би ми помогнал, тъй като ако коси през нощта, аз на сутринта ще издоя биволиците и след това ще отида да си го прибера. А работата вече ще е свършена!“, каза фермерът.

Предимства от новата технология
Панайота посочи, че автономните трактори не само спестяват време, но и гориво, което се отразява положително върху разходите на земеделските стопани. 

Проучвания от Корея сочат, че автономните трактори могат да намалят работното време с до 7%, а в български условия този процент достига дори до 25%. Панайота поясни, че такъв трактор е директно решение за прецизно земеделие:

„Автономният трактор пести не само време, но и гориво, като предоставя непрекъсната обратна връзка за извършената обработка. Ако решиш да разширяваш стопанството си, това е отличен старт – например за 5 автономни трактора не ти трябват 5 механизатора.

В същото време, ако един от тези 5 машини трябва да се обслужи, фермерът губи само 25% от своя капацитет. Докато ако има един трактор, във времето за обслужване или при повреда, този стопанин губи цялата си работна сила“.

Също така, ние в Сатнет вярваме, че пътят към бъдещето е да заложиш на по-умен трактор с прост инвентар. Тъй като инвентарът е утвърден и ако този трактор може да накара инвентарът да извършва процесите по-ефективно, ти имаш оптимално решение за всеки един от процесите, които извършваш, като косене и всякакъв вид обработка на земята, конкретизира тя.

Преслава Петрова завърши с коментар относно ползите за овощарството, където механизацията на процеса на брането може значително да повиши ефективността и качеството на крайния продукт.

Участниците в панела се съгласиха, че пътят към бъдещето на земеделието се крие в комбинацията от интелигентни машини и иновационни технологии, които не само пестят време и енергия, но и добавят устойчивост в процеса на производство.

Абонирайте се за нас във Viber

Наши спонсори са:

Български трактори на добри цени при изключително качество