Институциите се обединяват срещу разпространението и употребата на психоактивни вещества от непълнолетни

Нито една институция не може да се справи сама с нарастващата заплаха от разпространението и употребата на психоактивни вещества сред подрастващите. Необходими са съвместни усилия на всички ангажирани страни в държавата, на семействата и гражданското общество. Това бе обедняващото послание на заседание на Временната комисия за установяване на съществуващите проблеми с разпространението на диазотен оксид (райски газ), наркотични вещества, прекурсори или техни аналози и с превенцията, профилактиката и лечението на употребата им. Нейната цел е да прецени нуждата от нормативни промени, от допълнително финансиране и подобряване на координацията между ангажираните с проблема структури.

В рамките на Комисията темата се обсъжда с няколко министерства – на здравеопазването, на вътрешните работи, на икономиката, на младежта и спорта, на земеделието и храните, на труда и социалната политика, както и с Агенция „Митници“, Държавната агенция за закрила на детето.

Комисията се запозна и с позицията на Сдружението. В заседанието на 13 май участваха -р Мадлена Бояджиева, кмет на Тетевен и член на УС на НСОРБ; Веселина Ботева, директор дирекция в община Пловдив и съпредседател на Постоянната комисия по демографските и социални политики на НСОРБ; трима представители на Общинския съвет по наркотични вещества в Благоевград – Магделена Рахова, д-р Теменужка Манчева и Лилия Ангелска, както и парламентарният секретар и експерти от екипа на НСОРБ.

По действащото законодателство общините имат отговорности в три закона. Законът за здравето задължава общините да реализират регионални програми за ограничаване на употребата на тютюневи изделия, злоупотребата с алкохол и недопускане употребата на наркотични вещества и на райски газ от лица под 18 години. 

Законът за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите вменява на общините ангажимент да създадат местни органи за превенция. В областните градове са учредени Общински съвети по наркотичните вещества и Превантивно-информационни центрове (ПИЦ), които разработват и изпълняват общински програми за борба срещу злоупотребата с наркотични вещества. В останалите функционират Местни комисии за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни (МКБППМН) и Комисии за детето по Закона за закрила на детето, които също работят и по проблемите на превенцията на употребата на наркотици сред децата и младежите.

Съгласно Закона за закрила на детето, общините носят пряка отговорност за безопасната среда на децата в обществени места, училища, градини и др., както и за инициативи за информиране, подкрепа и превенция.

Кметът на Тетевен Мадлена Бояджиева, член на Управителния съвет на НСОРБ, заяви, че местните власти ежедневно се сблъскват с проблема и тревожните тенденции в последните години, виждат последиците и нуждата от спешни решителни мерки. Ролята на общините е предимно в полето на превенцията и те в максимална степен използват дадените им правомощия, като на териториално ниво взаимодействат с регионалните здравни инспекции, МВР, Детска педагогическа стая и регионалните структури на МОН, отбеляза тя.

Липсата на експертиза и юридическа подкрепа е един от проблемите. Искаме да имаме помощ от държавните институции в това отношение, тъй като общините често разработват програмите си сами. Няма утвърдена практика, която да ползват. Това води до разминаване в нивото на работа на различните общини, обясни Мадлена Бояджиева-Ничева, член на Управителния съвет на НСОРБ.

Като друг проблем тя посочи неясния статут на контрола, което произлиза от липсата на яснота за разпределяне на отговорностите. Имаме предложение да се разширят правомощията на повече заинтересовани органи, които да имат право да контролират и да санкционират. Институциите поотделно не могат да се справят с този проблем , трябва да работим в синхрон – законодателна, изпълнителна и местна власт, училище, семейство, НПО, каза още Бояджиева.

Магдалена Рахова, председател на Общински съвет по наркотични вещества (ОбСНВ) в Благоевград, уточни, че тези структури нямат контролни функции, занимават се с превенция като обхващат не само деца, а и родители, и широка общественост. В ежедневните си срещи с ученици, констатираме, че въведената пълна забрана на продажбата на райски газ и пълнители с него на физически лица на практика не се спазва, каза пред народните представители Рахова.

Тя представи успешни инициативи на съвета и постави въпроса за недостатъчното финансиране за дейностите по превенция. Като председател на ОбСНВ, Рахова запозна членовете на Комисията с резултати от допитвания, които показват смущаваща тенденция ценностите и житейските цели на децата да се влияят от приятелската среда, а ролята на семейството и обучението да се поставя на заден план.

Веселина Ботева, директор на дирекция в община Пловдив и съпредседател на Постоянната комисия по демографските и социални политики на НСОРБ, говори за нуждата от ревизиране на държавните стандарти за резидентна подкрепа на зависими лица, които имат нужда от лечение и подкрепа. Ако общината не дофинансира услугата, никоя организация няма да се ангажира с предоставянето й, защото необходимите средства са около хиляда лева на месец за всеки отделен случай, заяви тя.

Общинските експерти, които трябва да разработят ефективни и работещи планове, имат нужда от подкрепа за конкретни мерки, с които да ангажират родителите, каза още Веселина Ботева, защото няма мерки, които да заменят ролята на семейството. Тя открои и нуждата от задължителни часове в училище по социални умения за общуване с връстници, за справяне с натиск и т.н.

Д-р Теменужка Любенова, доброволец и дългогодишен председател на Общинския съвет по наркотични вещества в Благоевград припомни, че са дали още преди десетина години предложение 1% от акцизите за тютюн и алкохол да се пренасочва за превантивни програми. Дали сме предложение и процент от спортния тотализатор също да отива за тази цел. Това може да бъде базата за финансиране на дейностите в общините, каза тя. Общинските съвети по наркотични вещества, в които влизат представители на всички ангажирани министерства, БЧК и МКБПРМ, могат да оказват методическа подкрепа за действия по превенция, допълни Любенова.

На заседанието на Парламентарната комисия бяха представени предложенията на НСОРБ:

  • Законодателно разширяване на правомощията за контрол и санкции на повечето ангажирани органи и институции да извършват проверки и да налагат глоби при нарушения, свързани с продажба или употреба на забранени вещества от непълнолетни.

  • Разписване на ясни механизми за финансиране на местните превантивни програми, напр. чрез създаването на национален фонд или програма, по която всяка община да кандидатства с проект за превантивни дейности.

  •  Осигуряване на навременна и качествена методическата подкрепа, да се регламентира редовно обучение на членовете на общинските съвети по наркотични вещества, МКБППМН, Комисиите за детето, консултативните социални услуги, медицинските специалисти в училищните здравни кабинети, провеждано от държавни експерти (напр. от Държавната агенция за закрила на детето, МЗ, МОН, МВР). НСОРБ е готово да съдейства за организацията на такива обучения.

  • Интегриране на превенцията в образователната система, като темата за наркотиците, новите психоактивни вещества и здравословния начин на живот да стане неразделна част от възпитателната работа в училище.

  • Засилване на координацията между институциите на местно ниво, да се сформират специални мултидисциплинарни екип с представители на общината, училищен директор, инспектор от Детска педагогическа стая, социален работник от отдел „Закрила на детето“ и от консултативна услуга в общината и психолог работи, който да работи по всеки случай.

  • Осигуряване на възможности за алтернативни занимания на младите хора с планиране на повече средства за програми за спорт, култура, неформално образование – особено в малките населени места.

Договорено бе Сдружението да изпрати писмено становище. Председателят на Парламентарната комисия Лъчезар Иванов увери, че всички предложения ще бъдат разгледани и на тяхна база ще бъдат формулирани законодателни промени, които могат да дадат бърз резултат.

/МБ/