В навечерието на 20-та годишнина на общинския исторически музей на Царево, в него е изложено копие на уникалното златно съкровище от Синеморец.
Съкровището е открито през 2006 г. в разбита могила край Синеморец в един от най-богатите гробове от периода на елинизма в Европа. Гробът принадлежи на жена, а ритуалът е кремация на място. Открити са над 180 златни предмета и около 30 са сребърните украси.
Сред шедьоврите на античното ювелирство се нареждат златни обеци – наушници, на които с невероятно е майсторството са изобразени миниатюрни образи на богинята Нике и два коня.
Не по-малко изящна е златната глава на бик, явяваща се централна висулка на една от огърлиците. Най-значим е надписът на гръцки език: „Деметриос направи за Кортодзунтос“, тъй като надписите върху златни предмети от този период от Тракия липсват, а в целия свят са няколко на брой.
Гробът в могилата край Синеморец принадлежи на богата аристократка живяла във втората половина на III в. пр. Хр. Тя по всяка вероятност е съпруга на местен тракийски владетел, чиито дом е разположен наблизо с могилата, където през 2012г. беше открито уникалното сребърно монетно съкровище от 199 тетра драхми. И двете съкровища от Синеморец са част от постоянната експозиция на Исторически музей – Царево.
Синеморското златно съкровище беше част от международната изложба „Първите владетели на Европа“ в САЩ и Канада. Експозицията включваше повече от 700 предмета на културата, които датират от неолита до желязната епоха. Сред основните акценти в изложбата в Чикаго бяха уникалните български артефакти, сред които златният наушник от Синеморец.
/МБ/