След топлото за сезона време през последната седмица на януари, довело до възобновяване на вегетационните процеси при есенните посеви на места в полските райони на страната, през първото десетдневие на февруари агрометеорологичните условия ще претърпят промяна. Това се казва в прогнозата на агрометеоролозите от НИМХ.
Очакваното съществено понижение на температурите в средата на първото десетдневие ще възпрепятства преждевременната, нежелателна, вегетация при зимните житни култури и при някои дървесни видове.
През повечето дни от второто и третото десетдневие прогнозираните температури, близки до климатичните норми, ще задържат развитието на зимуващите земеделски култури в по-голямата част от страната.
Изключения са възможни в края на месеца при есенните посеви в крайните южни и югоизточни райони. В края на февруари при пшеницата ще преобладава фаза трети лист. Фаза братене ще се наблюдава при част от посевите на места в Дунавската равнина и в южните районина страната (Новачене, Силистра, Пловдив, Хасково, Любимец, Чирпан, Ямбол ).
През месеца прогнозираните стойности на минималните температури, до минус 8 градуса, са над критичните за зимуващите земеделски култури.
Очакваните валежи през февруари са около и под нормата и почвените влагозапаси на места в Дунавската равнина и в южните райони (агростанциите: Новачене, Разград, Долни чифлик, Казанлък, Любимец) в 100 cm слой ще останат незадоволителни за сезона. В тези райони в края на януари нивото на влагозапасите при зимните житни култури е под 75% от ППВ. В години без климатични аномалии почвените влагозапаси в средата на зимата в 100 cm слой са с нива близки до ППВ (пределна полска влагоемност).
През второто и третото десетдневие на февруари съществени валежи не се очакват и условията ще позволяват провеждане на сезонните агротехнически мероприятия: резитби в лозовите и овощните насаждения, зимни растителнозащитни пръскания при овошките, подхранване на есенните посеви с азотни минерални торове, предсеитбени обработки на площите, предвидени за засяване с ранни пролетни култури (грах, фий, овес, пролетен ечемик).
През втората половина на февруари зимните житни култури трябва да се обследват за наличие на вредители: полска полевка (ПИВ – 1 активна колония/дка), успешно презимувалите ларви на обикновения житен бегач (ПИВ – 5 ларви на m²) и при численост на вредителите над прага на икономическа вредност (ПИВ) е препоръчително при първа възможност да се извърши инсектицидно третиране.