Общо 30 личности и колективи бяха отличени за постижения в областта на образованието, науката и културата

 

Най-високите отличия в областта на образованието и науката, културата и изкуството – годишните награди „Варна“, бяха връчени днес на заслужили дейци със запомнящи се постижения през предходната 2024 г. По традиция церемонията се проведе в навечерието на 24 май – Денят на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Тази година тържественото връчване на отличията се състоя на сцената на Драматичен театър „Стоян Бъчваров“.

 

Благодаря ви, че градите историята на Варна. Усилията и трудът, които полагате за града ни, талантът, който развивате тук – са ценени, запомнени и Варна благодари за тях, приветства наградените кметът Благомир Коцев. Той сподели, че преди броени часове е станал баща за втори път и гледайки новородената си дъщеря, е осъзнал колко е важно младите хора да имат своя достоен пример и вдъхновение. С вашия труд и талант вие градите основата, която те ще надградят, за да оставят своята следа в историята на Варна, каза още кметът Коцев.

 

Той връчи голямата награда „Варна“ на писателя Коста Радев. Варненецът е автор на новели, повести, разкази, романи, стихотворни книги и е отличен за цялостно творчество, за заслуги и принос в развитието на съвременната българска литература. Научете децата да четат с любов, защото само книгите ще им покажат как да откриват красотата и пътя към истината, към небесата. Всички науки помагат, но книгата отваря други светове, дори да е скромна като моята, сподели от сцената Радев. 

 

Със свое решение от 24.04.2025 г. Общинският съвет определи общо 30 изявени личности и колективи, които да бъдат отличени с награда „Варна“ тази година – Голямата награда „Варна” и останалите 29 награди: 10 награди „Варна” на дейци на културата и творчески формации, 12 награди „Варна” в системата на предучилищното и училищно образование и 7 награди „Варна” в сферата на науката и висшето образование.

 

Отличията връчиха заместник-кметът Павел Попов и председателят на Общинския съвет Христо Димитров.

 

Носители на награда „Варна“ за постижения в областта на образованието са:

 

“Ученик на годината” в областта на хуманитарните науки – Николай Костадинов, ученик от XII клас в МГ „Д-р Петър Берон“. Безупречен ученик — задълбочен, последователен и отдаден на науката, през настоящата учебна година Николай е председател на Туристическия клуб към гимназията и често води групи в планината. Той е активен участник и в екологични инициативи и отбелязване на исторически събития.

 

“Ученик на годината” в областта на природо-математическите науки – Петър Петров, ученик от XII клас в МГ „Д-р Петър Берон“. Петър изпъква с отличен успех по време на обучението си в гимназията, има множество медали, призови места и грамоти по физика. С отлично математическо и логическо мислена, той е носител на множество грамоти и сертификати от различни национални и международни олимпиади по физика.

 

“Ученик на годината” в областта на професионалната подготовка – Марина Ашихмина, ученичка от XI клас в ПГХ и ХВТ „Д. И. Менделеев“. Марина е част от отбор от 12 български ученици и единственият представител на Варна, който печели първо място в международния конкурс за проектиране на космическа колония „Live in а Healthy Space Design Competition 2024”, организиран от Националното космическо общество. Проектът е избран сред 1 641 проекта и печели възможността за представяне на Годишния конгрес на Националното космическо общество в САЩ.

 

“Учител на годината” в областта на предучилищното образование – Мариела Кирилова, учител в ДГ № 34 „Лястовичка“. В работа си с децата тя не само обучава и възпитава, но търси индивидуалността и дарбата във всяко от тях. Г-жа Кирилова се е доказала като изключителен професионалист не само като учител, но и като логопед в редица градски, регионални и международни форуми.

 

“Учител на годината” в областта на обслужващите звена – Ирена Станева – старши учител и ръководител на Детски фолклорен ансамбъл „Българче“ в ЦПЛР – Общински детски комплекс. Повече от 30 години под нейно ръководство се възпитават, образоват и мотивират хиляди варненски деца и ученици. Тя работи за личностното развитие на децата и учениците от Варна и изграждането на тяхната естетическа и музикална култура, за развитие на творческото им мислене и способности, за откриване и изявява на техните заложби, таланти и дарования.

 

“Учител на годината” в областта на основното образование – Добрина Копринкова, старши учител по изобразително изкуство в ОУ „Захари Стоянов“. Учениците на г-жа Копринкова активно участват в състезания и творчески изяви и постигат отлични резултати на регионално и национално ниво.

 

“Учител на годината” в областта на средното образование – Камелия Савова, учител в IV Езикова гимназия „Фредерик Жолио-Кюри“. Савова е професионалист в обучението по испански език и литература и безспорен деец сред общността на училището. Нейният принос изгражда лицето на гимназията с многобройните отличия на нейните ученици, особено в областта на театъра на испански език. В учителската си дейност използва иновативни методи в часовете по чужд език, свързани с театрални техники, видео проекти, обърната класна стая и др.

 

“Учител на годината” в областта на професионалната подготовка – Нина Дякова, учител по спортна стрелба в Спортно училище „Георги Бенковски“. Тя е изявен професионалист, с доказан принос в развитието на спортната стрелба не само във Варна, но и в България. Прилага иновативни подходи в учебно-тренировъчния и възпитателния процес. Работи целенасочено за мотивиране на учениците и реализиране на високи спортни резултати на престижни състезания. През изминалата учебно – тренировъчна година, нейните възпитаници имат успешни изяви на международни състезания, държавни първенства и държавни турнири.

 

„Колектив на годината” в областта на предучилищното образование – ДГ № 31 „Крилатко“ с директор Елена Ташева – Маринова. Значителни са постиженията на ДГ № 31 „Крилатко” за популяризиране и съхранение на българския фолклор и обредните му форми, за опазване и развитие на певческото и танцово изкуство и за създаване и развитие на творчески дух у децата. Колективът на детската градина се отличава с висок професионализъм, новаторство и инициативност. Прилага оригинални и нестандартни образователни стратегии за стимулиране детското развитие за постигане на успешна социализация и подготовка на детето за училище

 

„Колектив на годината” в областта на основното училищно образование – ОУ „Капитан Петко войвода“ с директор Александрина Величкова. Училището е оценено високо в усилията си да възпитава учениците в дух на гражданска отговорност, здравословни навици и приобщаването на различни групи ученици (чужди граждани, ученици със специални образователни потребности, от различен етнос, изповядващи различна религия и др.).

 

„Колектив на годината” в областта на средното училищно образование – Професионална гимназия по текстил и моден дизайн с директор Людмила Начева. В своята работа екипът демонстрира изключителна ангажираност и желание за професионално развитие, отличава се с прилагането на съвременни методи на преподаване и изграждането на силна училищна общност. Резултатите са подобрена училищна среда, мотивирани ученици и повишено доверие сред родителите и местната общност.

 

За първи път беше присъдено отличие за „Колектив на годината“ в областта на постигнат най-голям ръст спрямо предходната година по показатели от национално външно оценяване и/или държавните зрелостни изпити при минимум оценени 30 деца. Отличен беше екипът на I Основно училище „Свети княз Борис I” с директор Ирина Георгиева.

 

Носители на награда „Варна“ в сферата на науката и висшето образование са:

 

В областта на хуманитарните науки колективна награда „Варна” се присъжда на научен колектив в състав – проф. д-р Мария Кърджиева, проф. д-р Катя Кайрякова и доц. д-р Ивайло Иванов за цялостен принос и значими постижения в учебната, научноизследователската и художественотворческата дейност на специалност „Хореография“ на Варненски свободен университет „Черноризец Храбър“.

 

В областта на природните науки индивидуална награда „Варна” се присъжда на проф. д-р Виолета Михова Йотова, д.м.н. за иницииране и активно участие в национални и международни проекти, здравни програми и експертни центрове, насочени към индивидуалната грижа за деца с диабет и редки болести, както и за развитието на научноизследователската дейност на Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов” – Варна.

 

В областта на природните науки колективна награда „Варна” се присъжда на научноизследователски институт на Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов” – Варна за изключителен принос в обучението и създаването на научни кадри в областта на здравеопазването и природните науки.

 

В областта на обществените науки с индивидуална награда „Варна” се удостоява доц. д-р Иво Йоцов за постижения в научната и преподавателската дейност, с изследвания в съвременната среда за сигурност и публикуване на резултатите в две книги с непосредствено приложение в преподавателската дейност: „Икономическа сигурност – теоретични аспекти“, „Икономическа сигурност – приложни и хуманитарни аспекти“.

 

В областта на обществените науки колективна награда „Варна” се присъжда на авторски колектив в състав доц. д-р Генка Рафаилова, гл. ас. Д-р Златка Тодорова – Хамдан и гл. ас. д-р Христина Филипова за значими постижения в сферата на научните изследвания с фокус върху устойчивото и интелигентно развитие на туризма и неговите измерения на територията на община Варна и монографичния им труд на тема „Development of a Smart Toutism Destination”.

 

В областта на техническите науки индивидуална награда „Варна” се връчва доц. д-р к.д.п. Иван Цонев за постижения в научната и преподавателската дейност с изследване на съвременните тенденции в сферата на морския транспорт и публикуване на резултатите в книга „Иновативни системи за швартоване на корабите“.

 

В областта на техническите науки колективната награда „Варна” се връчва на научен колектив за изпълнение разработката на „Многофункционална дънна станция за подводен мониторинг“, с ръководител доц. Димитър Димитров – ръководител на научна секция „Технологии и системи за защита“.

 

Носители на награда „Варна“ за ярки постижения в областта на културата са:

 

С награда „Варна” за „Литература” е отличен доц. д-р Добрин Паскалев – за издадената през 2024 г. книга „На думите пред скрития олтар“, представяща авторска и преводна поезия.

 

С награда „Варна” за „Изобразителни изкуства” е отличен Юлиян Недев – за изложба, посветена на необикновения подводен свят.

 

Награда „Варна” за „Театър” се присъди на Теодор Христов – за талантливо изпълнение на ролята на храбрия оловен войник в спектакъла за деца „Храбрия оловен войник“ на Държавен куклен театър – Варна.

 

В раздел „Музика” с индивидуална награда беше удостоена Даниела Белчева – за издадения през 2024 г. трети албум NAIVE.

 

В раздел „Опера” индивидуална награда „Варна” се присъди на Линка Стоянова – за превъплъщението й в образа на сестра Анджелика в операта „Сестра Анджелика“ от Пучини. В раздел „Опера” е присъдена и колективна награда „Варна”, която отива при екипа на Варненска детско – юношеска опера при ЦПЛР – ОДК – за успехите им през изминалата 2024 г. и реализацията на мюзикъла „Вдън гори“ по музика на Стивън Сондхайм.

 

В раздел „Танц” награда „Варна” се присъди на екипа на балетната трупа на ТМПЦ – Държавна опера – Варна – за професионализма, таланта, творческата енергия на балетна постановка „Катарина, или дъщерята на разбойника“ от Цезар Пуни, хореография Сергей Бобров.

 

В раздел „Кино” наградата отиде при екипа на Регионален телевизионен център – Варна – за филма „Учителят Атанас Стоев – поетичният магьосник“, посветен на 80-годишнината от рождението на Атанас Стоев.

 

В раздел „Архитектура” беше отличена арх. Ирина Ефтимова – за стартиране през 2024 г. дейността на информационен регистър (специализиран дигитален архив) на варненското недвижимото културно наследство – www.varnaheritage.com.

 

Награда „Варна” в раздел „Журналистика” се присъди на Христо Русев – за приноса му в културния живот на Варна през 2024 г. с фотодокументалистика – фотоизложбата „Васко Василев – зад сцената“, съвместна изложба с артиста Ивелина Русева „Срещи във времето“ и участие в обща изложба на тема „Пътят на бежанеца“.

 

Високото отличие Награда „Варна“ се връчва от 1965 г., когато градският съвет на Варна взема решение да учреди ежегодни награди за стимулиране на творчеството на варненските автори в различните направления на културата и изкуството. Решението е Награда „Варна“ да се присъжда на произведения с високи художествени качества, създадени в рамките на предходната календарна година. 60 години по-късно в морската столица продължава традицията да бъдат връчвана престижната награда на заслужилите варненци, допринасящи за културното и духовно израстване на града.