Част от общинските съветници предпочетоха бездействието пред предприемането на реални действия за справяне с безстопанствените животни на територията на Община Варна. Проблемът, по който от години не се предприемат никакви мерки, днес отново беше заметен и отложен със съмнителни аргументи. 

Това каза кметът Благомир Коцев във връзка с решението на Общинския съвет да отложи одобрението на предложения от него договор за сътрудничество между Община Варна и фондация „Четири лапи“. Той предвижда кастрация на 300 бездомни котки във Варна от специалисти, работещи към фондацията, в продължение на две седмици през месец юни. 

Финансовият ни ангажимент се свежда до 9 300 лв. за нощувки и командировъчни на пет души, което е много малка част от реалната цена на дейностите. В така изготвения договор не е заложено допълнително заплащане за залавяне, обезпаразитяване и обгрижване на животните след манипулацията, обясни от трибуната на Общинския съвет заместник-кметът Христо Рафаилов, в чиито ресор e управлението на Общинския приют за безстопанствени животни в с. Каменар. За сравнение – реалната сума за обработка на 300 котки във външна клиника е 40 500 лв. 

В предложения за гласуване от Общинския съвет текст се посочва, че в хода на кампанията ще бъдат залавяни по хуманен начин безстопанствени котки, ще бъдат преглеждани, обезпаразитявани, кастрирани и подлагани при необходимост на лечение, ваксиниране и маркиране. След това котките следва да бъдат върнати на мястото, от което са взети, каквито са законовите изисквания.

Участващите в кампанията представители на фондацията ще притежават нужната квалификация, ще използват лицензирани транспортни средства и мобилна ветеринарна амбулатория. Медикаментите, ваксините и консумативите за кастрация ще бъдат за сметка на фондацията, е вписано още в отложеното от Съвета предложение. Документът беше подкрепен от правната комисия в местния парламент. 

По данни от мащабното преброяване на безстопанствените животни, извършено от Община Варна през миналата година, е установено, че техният брой на територията на община Варна е над 23 000 в резултат на непредприемането на каквито и да било мерки за овладяване на популацията им. Според специалисти тя се увеличава с 85% на всеки две години. 

По темата за приюта в с. Каменар кметът Коцев каза още, че в проектобюджета за 2025 г. са завишени средствата за издръжка – от 800 000 за миналата година на 1,3 млн. лв. за тази. Целта е повишаване броя на кастрациите, които реално водят до овладяване на популацията на бездомни животни. За тази дейност са предвидени 200 000 лв., други 250 000 лв. са за ремонт в помещенията. 

Кметът отбеляза още, че условията в приюта са значително подобрени през последната година и половина, привлечени са много дарения и доброволци благодарение на активната и прозрачна работата там. Той допълни, че капацитетът на приюта е ограничен до 90 кучета, за да бъдат спазени законовите изисквания за квадратура на жизненото пространство на едно животно. 

Според удостоверението, издадено от Областната дирекция по безопасност на храните, в четирите халета на ОПБК е позволено настаняването на по-голям брой животни, както следва: 50 места за настаняване на болни, наранени и оперирани кучета, както и 7 места за кучета под карантина. Капацитетът на приюта трябва да позволява работа с агресивни животни и тяхното индивидуално настаняване, вследствие на което ОДБХ определя общ капацитет на приюта за настаняване на 90 броя кучета. 

ОПБК е регистриран за изпълнение на Националната програма за овладяване на популацията на безстопанствените кучета на територията на Република България. Тя предвижда залавяне, обработка и предоставяне за осиновяване или връщане на местата на залавяне на животните, а не за продължително настаняване. На база направените проверки в приюта от инспектори на ОДБХ и броя на настанените кучета, от агенцията са преценили, че промяната в капацитета няма по никакъв начин да затрудни работата в приюта. Оттам препоръчват още повишаване на броя на заловените, кастрирани, обезпаразитени и върнати по места или осиновени животни, а не запълване на капацитета на приюта с продължително настаняване.  

Христо Рафаилов съобщи, че през последните три години от предходния мандат са кастрирани между 50 и 100 кучета годишно, а през 2024 г. броят нараства на 360. За тази година си поставяме амбициозната цел да кастрираме 1 000 животни, следвайки Националната програма за овладяване на популацията, каза още зам.-кметът.