Днес в Брюксел се провежда заседанието на министрите на Съвета на ЕС във формат „Кохезионна политика“. В дневния ред на Съвета е обменът на мнения относно превръщането на политиката за сближаване в по-динамична, стратегическа и осигуряваща промяна в ЕС. Съветът ще приеме и заключения за сближаването след 2027 г., които съгласно позицията, одобрена от правителството, България ще подкрепи. Сред другите теми в дискусията на министрите са и начините за подходящо финансиране на Кохезионна политика, изграждаща сигурен, конкурентоспособен и устойчив ЕС.
В българската позиция се посочва, че ключови условия за една успешна и ориентирана към резултати политика на сближаване са подкрепата за капацитет за добро управление на инвестициите, стабилният курс към онези структурни реформи, които имат пряка връзка с областите на интервенции от програмите за сближаване и не на последно място, силният ангажимент на регионите, чиито особености, нужди и интереси трябва да бъдат отчетени.
Както вече информирахме в наша публикация, 2025 г. е ключова за процеса на преговори по следващия дългосрочен бюджет на ЕС. През юли се очаква да бъде публикуван първият проект на бюджета след 2027 и за следващото поколение програми за финансиране.
Както в политически насоки на Европейската комисия за периода 2024—2029 г., така и в проекта на заключенията на Съвета се говори за по-опростен, по-целенасочен и съобразен дългосрочен бюджет, който отразява европейските стратегически приоритети. Подчертава се и нуждата от координация и участие на местните и регионални власти.
Темата за следващия бюджет на ЕС и включването на българските общини в процеса на формиране на национална позиция е сред приоритетните дейности на НСОРБ за настоящата година. На национално ниво все още няма конкретика как се планира процесът на консултация със заинтересованите страни.
Независимо от това, мнението на общините е много важно по няколко основни теми и въпроси, включително за основните политически предизвикателства; пречките за постигането на целите на бюджета на ЕС, както и отговорите на въпросите кои цели подкрепя политиката на сближаване и общата селскостопанска политика и как бюджетът на ЕС може да стане по-ефективен и ефикасен.
В предварителен план, формулираните основни акценти от значение за българските местни власти:
-
Гаранция, че и след 2027 г. Политиката на сближаване и Общата селскостопанска политика ще имат достатъчен ресурс да се продължи с инвестициите в местна инфраструктура и услуги, които пряко подобряват живота на хората.
-
Противопоставяне на централизацията в рамките на политиката на сближаване и гарантиране участието на местните власти на всички етапи от процеса на нейното формиране, за да се избегне повторението на опита с националните планове за възстановяване и устойчивост.
-
Запазването на политиката на сближаване при споделено управление и определянето на унифицирани правила и цели за всички фондове със споделено управление, което да осигури последователност, опростяване и ефективно използване на ресурсите.
-
По-добра координация на европейските структурни и инвестиционни фондове с други инструменти, с оглед избягване на конкуриращи се тематични приоритетни разпределения.
-
Подход, базиран на място и хора, съобразен с местните нужди.
Можете да дадете принос по консултацията до 30 април 2025 г. на следния линк: https://forms.gle/2qnehX6nSvLgTijC9.
/ЯД/
/МБ/