45-ата конференция на Международната асоциация за изследване на река Дунав (IAD) беше тържествено открита днес и събра представители на научната общност, институции, неправителствени организации и партньорски проекти от Дунавския регион. Форумът, който ще продължи до 12 април, е организиран съвместно от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН (ИБЕИ-БАН), Института за изследвания на климата, атмосферата и водите при БАН (ИИКАВ), Генералния секретариат на IAD, Мрежата за инвазивни чужди видове в Дунавския регион (DIAS) и Съюза за защита на природата.
Конференцията откри доц. д-р Теодора Тричкова (ИБЕИ-БАН) – национален представител на IAD за България, Dr. Bernd Cyffka, президент на IAD, доц. Владимир Владимиров, директор на ИБЕИ-БАН, и чл.-кор. Екатерина Бъчварова, директор на ИИКАВ-БАН. Доц. Ина Анева, която е научен секретар на направление „Биоразнообразие, биоресурси и екология“ поднесе приветствие към участниците от името на ръководството на БАН. Тя подчерта ролята на науката като ключов инструмент за устойчиво управление на природните ресурси, за научнообосновано възстановяване на нарушени екосистеми и за справяне с нарастващите предизвикателства, свързани с климатичните промени, замърсяването и загубата на биологично разнообразие.
Темата на форума тази година е насочена към иновативни решения и международно сътрудничество за опазване и възстановяване на биоразнообразието и екосистемите в Дунавския басейн. Това отразява приоритетите на БАН за развиване на висококачествени научни изследвания с реална приложимост в политиките за устойчиво развитие, природозащита и трансгранично екологично управление.
Международната асоциация за изследване на река Дунав (IAD), създадена през 1956 г. във Виена, Австрия, е най-дълго съществуващата и активно действаща научна мрежа в Европа. Тя обединява специалисти с разнообразна експертиза – геолози, географи, климатолози, хидролози, хидрохимици, микробиолози, хидробиолози и ихтиолози – с фокус върху опазването и устойчивото управление на басейна на река Дунав. България, чрез Българската академия на науките и нейните институти, участва активно в дейностите на IAD още от създаването на организацията.
Събитието, което се провежда в парк-хотел „Москва“, събра над 100 участници от 15 страни, което подчертава международния характер и значимостта на усилията за опазване на Дунавския басейн чрез сътрудничество и споделяне на научен опит