„78% от средствата по Програма ИНТЕРРЕГ VI-А ИПП България – Северна Македония 2021-2027 г., управлявана от Министерството на регионалното развитие и благоустройството, са договорени, което означава, че над 21 млн. евро са на разположение на бенефициентите. За оставащите 5 млн. евро предстои да бъде отворена и последната покана, с което ще бъде постигнато пълно договаряне на ресурсите по програмата“, заяви зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Юра Витанова при откриването на Петото заседание на Комитета за наблюдение  на програмата България – Северна Македония.

През тази година за първи път по Интегрираната териториална стратегия на програмата се обявява покана за кандидатстване към местните микро, малки и средни предприятия с цел подкрепа на технологичната модернизация, която да допринесе за по-екологичен, дигитален и конкурентоспособен бизнес. Предвижда се в рамките на поканата да се финансират дейности за доставки на ново оборудване, което ще допринесе за по-зелен, по-дигитализиран и по-конкурентоспособен бизнес. Освен това ще се стимулира придобиването на нови знания и умения, както и разработването на иновативни продукти и подобрен достъп до нови пазари чрез маркетинг, предприемачество и международно сътрудничество. Общностите от трансграничния регион сами приоритизират и определят инвестициите, които отговарят на нуждите им като иновации и конкурентоспособност в региона чрез подобряване на мобилността и свързаността, трансгранични туристически продукти и укрепване на сътрудничеството. Поканата с общ бюджет от 4 990 345 евро ще бъде публикувана в началото на юни тази година.

Финансирането по поканата е насочено към микро, малки и средни предприятия. Допустими са кандидати, регистрирани и работещи в трансграничния регион на България и Северна Македония. В България това са областите: Благоевград, Кюстендил, Разлог, Невестино, Дупница, Кресна, Петрич, Струмяни, Сандански, Гоце Делчев, Белица, Якоруда. В обхвата на програмата в Северна Македония се включват: Делчево, Гевгелия, Богданци, Крива Паланка, Старо Нагоричане, Василево, Струмица, Берово, Щип, Пробищип, Македонска Каменица и Карбинци.

За да се гарантира пълно усвояване на средствата по програмата, бе гласувано предложение за до 15-процентно наддоговаряне на ресурса. Тази мярка ще осигури възможност за по-голяма гъвкавост в управлението и ще позволи финансирането на качествени проекти, за които не са достигнали средства.

По време на заседанието бе отбелязан и напредъкът по стратегическия проект за изграждане на нов граничен контролно-пропускателен пункт Струмяни – Берово между България и Република Северна Македония. Отчетено бе, че изпълнителите работят по проекта с внимание към екологичното законодателство, като поддържат отлична комуникация с институциите, включително Агенция „Пътна инфраструктура“, от които зависи успешното реализиране на този дългоочакван път. Проектът трябва да бъде завършен до края на 2029 г.

Участниците в заседанието отчетоха още, че одобрените проекти и предстоящите инициативи по Програма ИНТЕРРЕГ VI-А ИПП България – Северна Македония ще надградят досегашните успехи за трети програмен период, след като в предходните два изпълнението на програмата достигна усвояемост от 97–98% и утвърди трансграничния регион като пример за успешно сътрудничество и устойчиво развитие.

Наши спонсори са:

Български трактори на добри цени при изключително качество