Регионалните и местните лидери представиха основните си искания няколко седмици преди предложението на Европейската комисия за дългосрочен бюджет на ЕС. На срещата в град Брест, Франция, на 26 юни, присъстваха и представители на българската делегация в Европейския комитет на регионите – Стефан Радев – кмет на Община Сливен и Димитър Здравков – кмет на Община Садово.
Сред исканията, отправени от местните и регионалните лидери, са бюджетът на ЕС за периода след 2027 г., който укрепва сближаването и се основава на истинско сътрудничество между европейските, националните и регионалните участници (многостепенно управление) — с официална роля на местните и регионалните власти в новите национални и регионални планове за партньорство — както и въвеждането на „Пакт за европейско партньорство“ за по-добро рационализиране на инвестициите за посрещане на териториалните нужди.
Исканията бяха представени по време на заседание на Комисията по политика на териториално сближаване и бюджет на ЕС (COTER), което беше последвано на 27 юни от конференция, посветена на значението на транспортната свързаност за насърчаване на сближаването и конкурентоспособността в целия ЕС.
Членовете на комисия COTER призоваха Европейската комисия да предложи амбициозен бюджет, подкрепен от нови източници на финансиране. Те също така поискаха бюджет, който осигурява достатъчна гъвкавост и е достатъчно гъвкав, за да отговори на териториалните нужди и непредвидените сътресения, с увеличен фонд за извънредни ситуации, за да се даде възможност за адекватни ответни действия.
Членовете на комисия COTER не само се противопоставиха на евентуална централизация на политиката на сближаване след 2027 г., но и призоваха за активно и пълноценно участие на местните и регионалните власти в управлението на решенията относно приоритизирането на инвестициите, включително в нови инструменти като Фонда за конкурентоспособност. Поради това основните принципи на политиката на сближаване — като ориентиран към местните условия подход, принцип на партньорство и многостепенно управление — следва да бъдат превърнати в солидни правно приложими условия като част от новата структура на бюджета на ЕС, включително в рамките на политиките на ЕС при централизирано управление.
Исканията на КР за следващия дългосрочен бюджет на ЕС бяха обсъдени в Брест заедно с Пьотр Серафин – специален съветник на европейския комисар по бюджета на ЕС, и с Алехандро Бланко Фернандез, член на Европейската сметна палата.
Европейското териториално сътрудничество е изложено на риск
По време на заседанието членовете на КР изразиха загриженост и относно бъдещето на програмите за трансгранично и междурегионално сътрудничество след 2027 г. Европейското териториално сътрудничество (ЕТС)е пример за добавената стойност на ЕС за справяне с проблемите, които надхвърлят националните граници, и за насърчаване на интеграцията и солидарността. Местните и регионалните лидери обаче предупредиха, че европейското териториално сътрудничество може да бъде застрашено, ако новият дългосрочен бюджет на ЕС включва значителни съкращения на ресурсите на политиката на сближаване, по-специално на ресурсите, предназначени за териториално сътрудничество.
Засилване на териториалното и социалното сближаване чрез подобряване на свързаността
На 27 юни местните и регионалните лидери присъстваха на конференцията на тема „Достъпност и устойчива мобилност в целия ЕС“, чийто домакин – подобно на заседанието на комисия COTER – бяха град Брест и регион Бретан. Дискусията беше съсредоточена върху критичния характер на транспортната свързаност за икономическото, териториалното и социалното сближаване, със специален акцент върху предизвикателствата и възможностите за периферните и морските региони. Участниците направиха оценка на опита с инструментите на ЕС, като например преразгледаните насоки на ЕС за трансевропейската транспортна мрежа (TEN-T),заедно с инвестициите по линия на политиката на сближаване в местни и регионални транспортни връзки, които са от решаващо значение за по-доброто свързване на по-слабо населените места с мрежата за мобилност на ЕС и единния пазар. Тъй като „транспортната бедност“ се увеличава във всички видове територии, членовете призоваха да се даде приоритет на стратегическите инвестиции в рамките на Социалния фонд за климата и да се заделят повече ресурси за регионални услуги за мобилност в следващия дългосрочен бюджет на ЕС, включително чрез политиката на сближаване.
„ Не се заблуждавайте — чрез повторно централизиране и повторно национализиране на управлението на дългосрочния бюджет на ЕС рискуваме да разклатим самите основи на европейския проект. ЕС се нуждае от своите региони и градове точно толкова, колкото градовете и регионите разчитат на неговите политики. Заедно се намираме на кръстопът, където единството и подкрепата ще определят нашето колективно бъдеще“, заяви Васко Алвес Кордейро, председател на комисия COTER и член на Регионалната асамблея на Азорските острови.
/ДБ/
/ИИ/