По покана на министър Мирослав Боршош проф. Бетани Хюз представи филма „Съкровищата на България“

Комитетът за световно наследство на ЮНЕСКО провежда своята 47-ма сесия от 6 до 16 юли 2025 г. в централата на ЮНЕСКО (Париж, Франция), на която България е домакин. В рамките на този форум, по покана на министър Мирослав Боршош, проф. Бетани Хюз представи документалния филм „Съкровищата на България“. Тази завладяваща прожекция показва по уникален начин нашата страна – от мистичните Родопи до златните пясъци на Черноморското крайбрежие, от древни манастири до фолклорни традиции, запазени и днес. Проф. Бетани Хюз е съосновател на SandStone Global, компания за телевизионни, филмови и аудиопродукции, а филмите й се излъчват в най-гледаното време на BBC, National Geographic, Viasat History, Discovery, Amazon и Netflix..

Организираното от Министерство на туризма събитие имаше за цел да покаже, че страната ни е трайно ангажирана в опазването на нашето общо културно и природно наследство и да вдъхнови участващите държави да продължат да работят заедно и отдадени на мисията за неговото съхранение и отговорно популяризиране, за да гарантират, че бъдещите поколения ще имат възможността да се свържат с тези съкровища, точно както ние правим днес. Със своите обекти, част от световното наследство на ЮНЕСКО – включително древния град Несебър, Тракийската гробница Казанлък и Рилския манастир – България е пазител на безброй културни богатства, които определят нашия свят. Тези места са не само исторически забележителности, те са живи връзки с нашето минало и жизненоважни стълбове за нашето бъдеще.

В свое изказване министърът на туризма благодари на г-жа Бетани Хюз за това, че представи „Съкровищата на България“ пред света по време на 47-мата сесия на ЮНЕСКО в Париж и изрази своето желание сътрудничеството между двете страни да продължи и занапред като заяви: „Блестящият разказ на проф. Бетани Хюз, нейната характерна страст, проницателност и отдаденост да споделя историите на човечеството със света са докоснали милиони. Нейната работа отразява визията на министерството да популяризира културното наследство на страната не като реликва от миналото, а като  източник на знание и национална идентичност“. От своя страна проф. Бетани Хюз отправи специално послание, в което благодари на институцията за поканата и възможността да представи своя документален филм, който чества и популяризира вековното българско културно наследство.