Министрите по заетостта и социалната политика набелязаха мерки за справедлива трудова мобилност в ЕСКак да бъдат осигурени високи стандарти за всички работници в Европейския съюз (ЕС) и равни и справедливи условия за трудова мобилност за компаниите обсъдиха министрите по заетостта и социалната политика по време на първото си неформално заседание в рамките на Датското председателство на Съвета на ЕС. Позицията на България беше представена от заместник-министъра на труда и социалната политика Иван Кръстев. Основна тема на форума в град Олборг, Дания, беше и повишаването на конкурентоспособността в областта на политиката по заетостта. 

В своето изказване заместник-министър Иван Кръстев посочи, че свободното движение на работници, включително тяхното командироване, допринася за справяне с недостига на квалифицирана работна ръка и води до икономически растеж и засилване на конкурентоспособността на бизнеса. България настоява да се гарантира, че трудовата мобилност в ЕС е справедлива и осигурява равни условия за всички участници в единния пазар. Страната ни приветства намерението на Европейската комисия да представи пакет за справедлива трудова мобилност.

По време на заседанието като положителна практика беше представена дейността на мрежата от служби по трудови и социални въпроси в европейските страни, в които са най-големите български общности. Министрите се обединиха около виждането, че трябва да се положат всички усилия за осигуряване на справедлива мобилност в ЕС, така че командированите работници – както граждани на държавите членки, така и на трети страни, да имат справедливи условия на труд и да не са изложени на опасна работна среда. 

Заместник-министър Иван Кръстев припомни позицията на България за необходимостта от съгласуване на икономическите и социалните политики. Той подчерта, че устойчива икономика не може да съществува без стабилно, справедливо и приобщаващо общество, а то се изгражда върху солидна икономическа основа. 

България подкрепи процеса на опростяване и намаляване на административната тежест, като беше акцентирано, че вниманието трябва да бъде насочено предимно към ефективното транспониране и прилагане на съществуващото законодателство на ЕС. 

Заместник-министър Кръстев представи конкретни политики на страната ни за инвестиции в човешки капитал, както и за актуализиране на прогнозите за развитието на пазара на труда и изследване на причините за ниското участие на възрастни в образованието и обучението.